A növények beporzásához szükség van a méhekre, de a környezetszennyezés és a sok vegyszer miatt egyre kevesebben vannak. Ha bőséges termést szeretne kertjében, akkor készítsen méh szállodát, ahol megtelepednek a hasznos rovarok.
Számos vadon élő méhfaj van, amelyik magányosan fészkel, e fajok nőstényei idejük legnagyobb részét azzal töltik, hogy üreges helyeket keresnek, ahová lerakhatják petéiket. Főleg nagyvárosi kertekben, teraszokon lehet nagyon hasznos a méh szálloda. De jó szolgálatot tesz minden kertben a növények beporzása érdekében.
Anyagok és eszközök
- kezeletlen falapok, fadarabok, amelyeken nincs lakk, festék, esetleg üres műanyag flakon vagy konzervdobozok
- vékony bambusz, növények szára,
- fűrész, fúrók, csavarok és metszőolló
- kampó
- Készítsünk el a dobozt, amelyikbe majd elhelyezzük a bambuszt, a növények szárait, vagy a kifúrt fadarabokat. A doboz javasolt mérete: 20 cm × 30 cm × 30 cm. Elől nyitott legyen, de az elhelyezéstől függően hátul is nyitott lehet. Célszerű lejtős tetőt ráhelyezni, hogy ne essen rá az eső.
- Vágja le a bambusz rudacskákat, üres növényi szárakat a doboz vagy palack méretének megfelelően. Nem kell sem pontosan egyforma hosszúnak, sem egyforma átmérőjűnek lennie a rudaknak. De a görbe és csomós darabok nem jók.
Vagy fúrjon mély 2–10 mm átmérőjű lyukakat megfelelő méretű fadarabokba, amelyek kitöltik a dobozt. Esetleg üreges téglát is használhat.
Fontos, hogy a bambusz rudak végei és a fadarabok is simák és tiszták legyenek, mert az ilyeneket kedvelik a méhek.
- Helyezze el rudakat, szárakat, fadarabokat vagy ezek kombinációját a dobozban. A legegyszerűbb változat, ha 10–20 cm hosszúságú üreges növényi szárakat összeköt zsinórral és elhelyezi napos szélvédett, esőtő védett helyre.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
- Rögzítse a horog doboz tetejére.