Egy jól megtervezett és szakszerűen kivitelezett, tetszetős fürdőszoba a nyugalom szigete lehet lakásunkban. Amíg viszont ide eljutunk, számtalan dolgot kell átgondolnunk.
Még azt sem tudjuk, hogy milyen csempe kerül a fürdőbe, ám a gépészek máris bombáznak a kérdésekkel. Mekkora lesz a kád? Milyen típusú vécét akarunk? Hol álljanak ki a falból a kádfeltöltővel? Beépített vagy előlapos kádunk lesz? Hol legyen az épített zuhanyfülkében a padlóösszefolyó és milyen típusú, hány centiméter magasan lesz a mosdó? És így tovább… Minden tisztelet kijár annak az ártatlan laikus tulajdonosnak, aki minderre kapásból válaszolni tud. Megpróbálunk segíteni abban, hogy ha sorra kerülnek ezek a problémák, ne álljunk ott dermedten, üveges tekintettel. Fel tudjunk készülni a válaszokkal, és el tudjuk dönteni előre, hogy mit is szeretnénk a fürdőszobában. Vegyük tehát sorra a lehetséges kérdéseket és megoldásokat!
Egy családból válasszuk, vagy keverhetjük a szanitereket?
Természetesen, ha egységes összképre törekszünk, egyszerűbb egy termékcsaládból, illetve gyártótól válogatni, ám ez nem szentírás! Szinte minden cégnek vannak szögletesebb, gömbölydedebb, klasszikusabb modelljei, így ha azonos stílus és formavilágon belül maradunk, nyugodtan keverhetjük őket. Előfordulhat ugyanis, hogy megtetszik egy mosdó, ám a vele egy családban lévő wc-t túl kicsinek találjuk. Ilyenkor nyugodtan keressünk hasonló wc-t másik gyártótól, senkinek sem fog feltűnni a kész fürdőben!
Jobbak-e a vízkőtaszító bevonattal hirdetett termékek?
Néhány gyár úgy próbálja magához csalogatni a vásárlókat, hogy porcelán mosdóira, wc és bidé csészéire különleges bevonatot is felajánl. Ugyanez az üveg zuhanykabinok felületkezelésére is áll, a drágább modellekre gyakran alkalmaznak olyan felületkezelést, amellyel állítólag könnyebb tisztán tartani, ami megakadályozza, hogy az átlátszó üveg foltossá, vízkövessé váljon az évek során. Sokan esküsznek rájuk, a kereskedők egy része azonban a vállát vonogatja, hogy szerintük négy-öt tisztítás után úgyis lekopik róluk az egész.
Tény, hogy a vízkő sok bosszúságot okoz a háziasszonyoknak, kérdés azonban, hogy az ígért előnyök megérik-e az árkülönbözetet? Zuhanykabinok esetében mindenképpen, hiszen az összes vízcseppet nem törölgethetjük le minden használat után. Mosdók, vécék esetében azonban érdemes elgondolkodni egy kicsit. Olyan mosdóknál lehet fontos ez a bevonat, amelyek bizonyos részein óhatatlanul megülhet a víz: a csaptelep körül, a szappantartós mélyedésben, a peremnél. Ha a csaptelepünk mosdópultra és nem magára a mosdóra szerelt, akkor a vízkövesedés veszélye jóval kisebb. Ugyanez a helyzet a falra szerelt csapok esetében is.
Mindenképpen számít, hogy milyen gyakran használjuk a mosdót. Családi, közös fürdőszobákban, vagy sokat használt vendégvécékben érdemes strapabíróbb, tehát bevonatos típust választanunk, míg ott, ahol csak fogmosáskor, borotválkozáskor vesszük igénybe maximum kétszer naponta, például a szülői hálóhoz tartozó fürdőben. Ide nyugodtan választhatunk hagyományos típusút is.
Mekkora kádat, mosdót vegyünk?
A szaniterek méretét igazítsuk értelemszerűen a fürdőszoba adottságaihoz, ugyanakkor mérlegeljük saját igényeinket és szokásainkat is. Attól még, hogy elférne egy kétszemélyes fürdőkád, nem feltétlenül van szükségünk ilyenre, hacsak nem szokásunk minden este a családdal együtt lubickolni. Sokan esnek abba a hibába, hogy megvásárolják a kelleténél két számmal nagyobb kádat, hiszen ez is befér, majd – mivel a feltöltéséhez annyi víz kell, hogy képtelenség fizetni a vízdíjat – gyakorlatilag nem is használják.