A gipszkarton válaszfalak használata sok esetben megkönnyítheti életünk. Könnyen és gyorsan oszthatjuk ketté a tereket, tégla és habarcs nélkül és akár szakember segítsége nélkül.
Gipszkartont használhatunk a vezetékek elrejtéséhez, hang-, és hőszigeteléshez, különböző belsőépítészeti megoldások megvalósításához. A legnagyobb előnye a gipszkarton válaszfalaknak, hogy sokkal egyszerűbben felhúzhatók, mint egy téglafal. Jó hír mindenkinek, hogy kevesebb munkával és takarítással jár. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy az így felhúzott falak könnyen, viszonylag kevés ráfordítással elbonthatóak, áthelyezhetőek. A felhúzás után, azonnal csinosíthatjuk: festhetjük, csempézhetjük, tapétázhatjuk. Könnyen dolgozhatunk vele, milliméter pontossággal vágható és alakítható.
Gipszkarton lapok segítségével már meglévő falfelületek hő-, és hangszigetelése is kivitelezhető, ha a falfelület és a karton közé szigetelőanyagot helyezünk el. A gipszkarton egy másik felhasználási lehetősége az álmennyezetek építése. A legtöbb esetben a belmagasság csökkentése, ezáltal a fűtésköltségek csökkentése a cél, de elrejthetjük a vezetékeket, berendezéseket is.
Nagyon kedvelt felhasználási területe az egyedi falfülkék, tárolók, beugrók, rejtett világítás kialakítása. Az ötleteinknek semmi sem szab határt. Egy kis fantáziával egyedivé varázsolhatjuk otthonunkat.Leggyakrabban az úgynevezett oszlopvázas építést alkalmazzák, amikor egy fém tartószerkezetre helyezik rá a lapokat.
- Az első lépés a váz helyének kijelölése. Fontos, hogy a váz helyét jelöljük ki ilyenkor, így a falborítás vastagságát figyelembe kell venni. A kijelölés történhet lézerrel, de ha nem áll rendelkezésünkre, akkor megoldhatjuk egy zsinórral és vízszintezővel is.
- Válaszfal elemei: UW profil, vízszintes CW profil, függőleges
- A kijelölés után szivacscsíkokkal látjuk el azokat a profilokat, amelyek csatlakoznak a falhoz, aljzathoz, plafonhoz. Ezek a szivacscsíkok öntapadósak, így könnyen felhelyezhetők.