Egy kicsi lakás bővítésére meglehetősen korlátoltak a lehetőségek. Az egyik, hogy megvásároljuk a szomszéd lakást és összenyitjuk a sajátunkkal. Ha erre nincs módunk, más trükkhöz kell folyamodnunk. Szerencsére bőven van mihez nyúlni és még falat sem kell feltétlenül bontanunk hozzá. Most ebből mutatunk 5 gyors megoldást.
Ha nem tudod elcserélni, szánj rá egy hétvégét, és alaposan rendezd á! Csak egy kis energiára lesz szükséged, egy kevés festékre, és néhány praktikus ötletre.
1. Játék a fényekkel
A kis lakásokban ne használjunk hatalmas csillárokat és állólámpákat. Nemcsak azért, mert valószínűleg nem is férnek el a lakásban, hanem azért is, mert sok kis apró lámpával rafináltabb megvilágítást érhetünk el, mint egy-két nagyobbal. Világítsunk meg olyan sarkokat vagy tárgyakat, amelyet szépnek találunk, használhatunk ehhez gyertyákat is. A hangulatlámpák igazi téralakítók, a különleges fények átalakítják az adott enteriőrt.
2. Ügyeljünk a színekre
Minél kisebb a tér, annál jobban tágítható világos színekkel. A sötétek többnyire összehúzzák a teret, és még inkább zsúfoltnak hat az egyébként sem túl tágas helyiség. A színek közül válasszuk a fehér, a sárga, a világoskék, a világoszöld árnyalatai között, viszont fontos, hogy maximum két színt, vagy ezek árnyalatainak variációját használjuk. Tapéta helyette javasolt inkább a festés, mivel ez sokkal letisztultabb. Ha ragaszkodunk a tapétához, akkor csak egy felületen használjuk, és itt is ügyeljünk a világos színek használatára.
3. Tágasság
Bármilyen kicsi is a lakásunk, néhány apró ötlettel megnövelhető a térérzetünk. Például az ajtók színe passzoljon a falakhoz, keretük pedig markánsabb, intenzívebb színű legyen. Ha lehetőség van, használjunk tolóajtókat, így megduplázódik az ajtó mögötti tér.
A tágasság érzetének növelésére helyezzünk el tükröket a megfelelő helyeken. Például az előszoba beépített szekrényével szemben, ezzel is nyújtva a hosszú szűk helyiséget.
4. Praktikus bútorok
Egy kis lakásban a legjobb, ha okosan választod meg a lakásba kerülő bútorokat, kisméretű, egyszerű vonalú bútorokat válassz, amelyek színvilága harmonizál a falakéval - lehetőleg ezek is minél világosabbak legyenek. A cél, hogy kerüljük a nehéz, tömör bútorokat, kis lakásban fontos a mobilitás érzete.
Ez is érdekelhet
Nagyon levegős és tágas helyiséget formálhatunk alacsony bútorokkal, főleg kis belmagasságú lakásokban érdemes így lakberendezni.
De néha elég egy jól kiválasztott dekoráció, egy jó helyre tett váza, lámpa, gyertyatartó és máris eltereli a figyelmet a lakás méretéről. A lakberendezés titka nem a pénzben keresendő, hanem az ötletességben és a színek, anyagok, formák harmonizálásában.
5. Térfelosztás
Ha több helyre van szükségünk, osszuk fel a teret.
Teret lehet nyerni azzal is, ha a funkciójukban egymáshoz közel álló tereket egybenyitjuk, például az étkezőt a nappalival vagy a konyhával. Ilyen esetben a burkolatok és a rejtett hangulatvilágítás váltakozásával lehet egy-egy teret hangsúlyozni.
Elválaszthatjuk a két különböző funkciót egy –egy térbe állított bútorral is. Például helytakarékos megoldás lehet a térbe állított szekrény, melynek egyik oldalát bepolcozzuk és könyvszekrénynek használjuk, míg a másik oldal dolgozó.
Egy egyszobás lakásban gipszkarton pengefallal lehet lecsípni egy részt a nappaliból a hálónak, és ezt színekkel is elkülöníteni a közösségi tértől.
A gyerekszobában például sávosan legyen elkülönítve a dolgozó-, játszó- és alvórész alacsony, beépített szekrénnyel is rendelkező, világos árnyalatú bútorokkal.
Az elkülönítéshez használhatunk paravánt is, ezek újból divatosak és sokféle kapható. Jó megoldás lehet a dolgozósarok elkülönítése a hálószobától. Ügyeljünk arra, hogy kis terek esetén a paraván ne sötétítse be a szobát.
Jó munkát kívánunk!