A lépcső nemcsak házunk meghatározó eleme, otthonunk dísze, hanem a teret kitöltő forma végtelen tárháza is. Nézzünk pár hasznos tudnivalót.
Tekerjük, csavarjuk
A lépcsőtervezés talán a legizgalmasabb része házunk belsőépítészetének. Aki már szembekerült ezzel a nem mindennapi feladattal tudja, hogy a döntésben nem kizárólag a szükség az egyetlen tényező, hogy feljussunk az emeletre. Fontos a forma kiválasztása is, amely meghatározza a stílust, hiszen ez mindörökre preferenciát élvez. A tér kitöltéséhez számtalan lépcsőformát, anyagot, színt kell figyelembe vennünk. Egy vagy többkarú, ¼ vagy ½ fordulatot leíró, kör, egyenes vagy csiga, esetleg ezek kombinációja. Feldobjuk, vagy leegyszerűsítsük egy pihenő placcal a fordulóban? Ebben komoly segítséget nyújthatnak a speciális igényeket is kielégítő faépítészeti szoftverek.
Függesztett vagy pofapallós?
Fontos meghatározni, hogy a teherviselés szempontjából karfás függesztett, vagy éppen pofapallós lépcső a praktikusabb házunkban. A függesztett lépcső szellős és átlátható dísze otthonunknak. Lapjai a tartófalhoz gumiágyas csappal, míg a másik felén a teherhordó karfához csatlakoznak. Ez a megoldás több előnnyel is rendelkezik. A gumiágy segítségével a használat során tompulnak a rezgések. Ezzel elkerülhető, hogy idővel nyikorogjanak a lépcsőfokok, továbbá rugalmassága folytán a járásnál kevésbé veszi igénybe izületeinket. Az oldható csavarkötéseknek köszönhetően, felújításnál vagy sérülés esetén az elemek gyorsan és egyszerűen cserélhetőek.
Minden előnyének dacára ez a lépcsőtípus nem terjedt annyira el, mint a pofapallós lépcsők. A pofapallók a lépcsőket támasztó elemek, ehhez rögzítik a lépcsőfokokat. Ezt kétféle képpen szokták megoldani: az egyik esetben bevésik a fokot a pofapallóba, másik lehetőség hogy a fellépő lap túllógással támaszkodik a pofapallóra.
A csigalépcső estében a teherhordó az úgynevezett orsófal. Sokan tévesen gondolják, hogy a csiga kialakítású lépcsők esetében helyet lehet megspórolni, az viszont igaz, hogy egy igényesen megépített csigalépcső sokat dobhat a lakás jellegén.
Spórolhatunk a hellyel
Azokban az esetekben, amikor a lépcső inkább a célt szolgálja mintsem díszítő eleme otthonunknak, javasolt átgondolni néhány eredeti és kreatív ötletet, amivel helyet nyerhetünk pl szekrénynek, polcnak, fióknak.
A Fába öltöztetett beton
Gyakori megoldás családi házaknál a betonlépcső. A beton nem éppen barátságos eleme egy otthonnak ezért érdemes valamivel bevonni a hideg felületet. Ezt megtehetjük szőnyeggel, vagy leburkolhatjuk kővel, kerámiával, de mégis a leginkább igényes megoldás a faburkolat. Amennyiben a beton felülete simára van kialakítva a gyors száradás érdekében PUR habbal is ragasztható a fabevonat. Terhelni azonban minimum egy nap múlva szabad csak. Egyenetlen felület esetén előbb szintezik, majd ezt követően ragasztják, illetve dűbelezik a faburkolatot.
Ideiglenes mégis végleges
Egyre jobban terjednek el a tömörfa lépcsők is. Amennyiben a cég vállalja az építési lépcső készítését, úgy a faszerkezetet megfelelően becsomagolva és védve a munkálatok alatti igénybevételtől, már az építkezés ideje alatt is lehet használni.
Ez is érdekelhet
Fafajták
Napjainkra széles körben elterjedt a Magyarországon őshonos fafajták felhasználása. Természetesen nélkülözhetetlen szempont, hogy a lépcső keményfából készüljön, valamint a szín és az ár sem elhanyagolható tényezők. A nem olcsó, viszont gyönyörű mintázatú tölgy és kőris, valamint a bükk és juharfával szemben költségkímélőnek számítanak a fenyőfélék (borovi, luc, vörösfenyő). A felsőkategóriás lépcsők persze készülhetnek mahagóniból vagy dióból is. Az árat minden esetben a fa fajtája határozza meg. A bükkből készült parkett mintás lépcső akár 40 %- al is olcsóbb lehet, mint ha ugyanezt tölgyből választanánk.
Felületkezelés
Sok esetben elvárás, hogy a lépcső színe harmonizáljon a lakás többi bútorzatával. Annak érdekében, hogy adott esetben egy mahagóni fa a környezetével megegyező színt mutasson gyakran le kell pácolni, mivel a fa idővel változtatja színét. Pácolással megelőzhetjük az idővel érlelődő fa elsötétedését is.
A fafelület kezelése és későbbi rendszeres ápolása több szempontból is fontos. A felületkezelt fa ugyanis ellenállóvá válik a nedvesség káros hatásainak, gombák és fanyüvők támadásainak és a fizikai sérüléseknek is. A viasz víztaszító réteget képez a felületen és megóvja a fát a foltosodástól ráadásul kevés környezetidegen anyagot tartalmaz. A leginkább tartós felületkezelő mégis a lakk. Ha vigyázunk rá a lakkozás akár 10 évig is megvédi lépcsőnket a káros hatásokkal szemben. Felújítás esetén azonban drágán és alaposan le kell csiszolni. Jó hír a hölgyeknek, hogy ma már léteznek olyan lakkrétegek is, amelyek megvédik a parkettát, lépcsőt a tűsarkú cipők által okozott maradandó sérülésektől is. Lazúrréteget többször is rávihetünk a felületre, mert rövid idő alatt lekophat. A csúszás megakadályozása érdekében javasolt egy átlátszó vékony csúszásgátló réteget ragasztani a fokok élére.
Árak
Nincs két egyforma lépcső ezért szinte lehetetlen sémákban gondolkodni. A gyártók sok esetben azzal könnyítik meg kalkulációnkat, hogy adott magasságú, szélességű, fokszámú lépcsőket áraznak be, amelyhez hozzáigazítva saját elképzelésünket, hozzávetőleges képet kaphatunk az általunk megálmodott lépcsőről.