Lakásunk kapcsán felmerülhet az a probléma, hogy az egyébként megszokott falaink éppen rossz helyen vannak. Lehetnének fél méterrel arrébb, vagy ne is lennének ott egyáltalán. Aztán meg jó lenne egy adott funkciójú területet időlegesen elzárni, körbekeríteni valamilyen célra, munkára, vendégfogadásra. Fix falak esetén ez gyakorlatilag megoldhatatlan A helyzet feloldására megoldás lehet a falak, illetve azok egy részének rugalmas áthelyezése, mozgatása.
A tolóajtókat és a mobil falakat a japánok találták ki, sajátos térszemléletüknek köszönhetően. A régi japán házakban a falak többsége mozgatható volt és nemcsak a belsők, hanem egyes külső falak is. Ennek egyik oka a buddhizmus szellemiségében is rejlik, miszerint semmi sem állhat az ember és a természet közé, mert az teljes egységet képez. Eltolták a falakat és máris úgy érezhették, hogy kint vannak a kertben, megszűnt a kint és a bent közötti különbség. A másik ok a magas páratartalom, így szükséges volt az állandó keresztszellőzés. A szokás a mai japán téralakításban is megmaradt. A mobil falak a legendásan kicsi japán lakások belső terét próbálják a lehető legnagyobbnak láttatni. A vizesblokkok kivételével szinte alig vannak fix falak.
Az eltolható falak a nyugati lakáskultúrára is nagy hatást gyakoroltak. Nálunk még csak most kezd elterjedni és ennek inkább tradicionális okai vannak. Az európai embernek a fal legyen fix, vastag és nehéz - ez azonban kezd változni.

Modern, mobil térelválasztási lehetőségek
Kizárólag könnyűszerkezetes konstrukciókban gondolkozhatunk, hiszen tömeget kell majd mozgatnunk az egyszerűség kedvéért kézi erővel, mondhatni könnyedén, közben biztosítanunk kell a szerkezeti integritást és a födémet sem terhelhetjük feleslegesen.


Nagy vonalakban néhány változat jön szóba:
- Tolóajtók
- Tolófalak
- Áthelyezhető falak
- Harmonika falak
- Üvegfalak (az előzőek bármelyike is lehet)
A kategória besorolás nem tudományos, de jelzi az eltérő lehetőségeket. A tolóajtók, amennyiben elég szélesek, netán két vagy több szárnyúak, ezáltal nagy területek összenyitására alkalmasak, így egy vékony mobilfalként funkcionálnak, miközben esztétikus megjelenésük is adott. Lehetnek fából, fémből, tapétásak, üvegezettek és bőrrel bevontak, a változatosság végtelen.

A tolófalak nyilván jobban fal jellegűek, de eléggé könnyűek ahhoz, hogy könnyen mozgathassuk azokat. A jellemzően gipszkarton szerkezeteken a vakolat és a festés is inkább az állandó falakhoz hasonló, vagy azokkal azonos. Csempékkel, nehéz kőburkolatokkal megterhelni nem nagyon érdemes. Mozgatásuk jellemzően a hossztengely irányában történik a guruló, függesztő vasalatoknak megfelelően.