Van aki a kész kabinra, más az épített zuhanyfülkére esküszik. Tudjuk-e vajon, hogy milyen buktatókkal kell számolnunk a kialakítás során, hogyan határozzuk meg a méretet és milyen stílusban gondolkozzunk? Íme, 6 szempont, fontossági sorrendben.
A zuhanyfülke építésének lehetséges mozzanatai, időbeli és fontossági sorrendben.
Vízelvezetés
- Talán a legelső feladatok közé tartozik a megfelelő vízelvezetés kialakítása, hiszen az alap működéshez nélkülözhetetlen. Véd az elöntés, beázás veszélytől is.
- Amikor vízelvezetésről beszélünk akkor a legfontosabb a megfelelő szifon és zuhanyfolyóka kiválasztása, a szükséges csatlakozókkal, fittingekkel.
- A süllyesztett szifonok, folyókák esetében nem mindegy, hogy milyen vastag aljzat, vagy fal áll rendelkezésünkre, esetleg egy meglévő padlófűtés jelentősen komplikálhatja a dolgot, komolyabb átalakítást igényelhet.
- Panel lakásnál, ahol vékonyak a födémek, meg kell emelni a tálca szintjét, hogy elegendő helyet kapjon a szifon és a bekötések, ez lehet akár 10-15 cm.
- Extra lapos bűzelzárók vannak 5 cm magas helyigénnyel, 33 l/perc áteresztéssel.
- A nem megfelelő áteresztésű lefolyó, szifon és csatorna bekötések később komoly problémákat jelenthetnek, duguláskor elöntést is okozhatnak. Nagy áteresztő képességű például az 54 l/perc. (A normál szifonok 28 l/perc vízátfolyásúak.)
- Sok hagyományos, eleve emelt zuhanytálca biztosítja a megfelelő magasságot a szifonnak, ha az elvezető cső (4/5 cm vastag) egyébként bent van az aljzatban.


Zuhanytálca kialakítása
- A tálca lehet akril-hab kompozit, esetleg öntött márvány műgyanta/dolomit-zúzalék anyagú is. Ritkán kapható a hagyományos préselt, zománcozott fémlemez tálca is.
- A tálca emelés lehet eleve anyagában öntött, vagy fémlábakkal és körbe épített. Egyes típusok kérhetők magasítóval, előlappal, ami csempével burkolható.
- A padlóba süllyesztett, vagy padlószinten fekvő megoldásoknál, már a padlórétegek kialakításánál kell a szifon teljes beépítését elvégezni, ha van rá hely.
- Ügyelnünk kell a megfelelő lejtésre (csempénél 4%), akár előregyártott, vagy épített a zuhanytálca, mindig legyen beállítva annyi lejtőszög, hogy víz ne álljon a felületen. A profi, kész vízszintezett zuhanytálcák eleve a lefolyóhoz gyűjtik a vizet.
- Az épített zuhanyfülkéknél formailag is több megoldás lehetséges. Építhetünk aljzattal egy síkú, vagy abból kiemelkedő tálcát, de kialakíthatunk csak pár centis peremet a belépő részhez, ezzel gátolva a víz szétfolyását.
- A küszöb nélküli épített, akadálymentes zuhanytálca most nagyon divatos. Lehet vitatkozni a praktikusságán, ha esetleg szétfolyik a víz.
- Épített tálcánál használhatunk hagyományos központi összefolyót, de szebb, viszont drágább a vonalszerű összefolyó, ami a zuhanyfülke szélénél fut.


Szigetelés
- A szigetelés mindenek előtt és felett a legfontosabb a vizes helyiségben, de leginkább egy zuhanyozó építésénél.
- Az épített zuhanyfülke legjobb barátja a kenhető szigetelőfólia (vagy más egyéb erre a célra szolgáló lemez rendszer) és a sarokerősítő szalag, ezek kihagyhatatlanok a munkálatok során. Inkább költsünk rá az elején picivel többet, minthogy később kifizessük a károkat és a felújítás költségeit.

