Nincsen ajtó kilincs nélkül. Valójában a használat során derül ki, hogy mennyire nélkülözhetetlen az ajtónak ez az eleme és milyen fontos, hogy jól válasszunk. Utóbbi nem csupán esztétikai okok, hanem az ergonómia és a használat jellege miatt is alapos átgondolást kíván.
A kilincset mindig az adott ajtó, tágabban értelmezve az enteriőr stílusához választjuk. Tulajdonképpen a kilincs az ajtóelem szíve: a legegyszerűbb ajtót is látványossá teszi. Legalább ilyen fontos, hogy a műszaki adottságoknak is passzolniuk kell egymáshoz és természetesen az elképzeléseinkhez.
Műszaki paraméterek
Az egyik lényeges információ a kiválasztás során az úgynevezett lyuktáv, mely a kilincs tengely és kulcslyuk közötti távolságot jelenti. Az ajtóval csupán a zár és a pant jár együtt, a kilincset külön vásároljuk, ezért ez a távolság nagyon lényeges információ. Ráadásul a szabványok sem egységesek, országonként eltérnek, ezért erre még jobban figyelnünk kell. Leginkább a német szabvány, a DIN az irányadó, de természetesen a magyar szabvány szerinti méretek is fontosak, gyakoriak a meglévő épületeinknél, felújításoknál.
Választhatunk rozettás vagy címes – ezen belül cilinderes vagy tollas kulcsos – kilincset. A rozettás típusnál a lyuktáv szabadon választható, a címesnél a lyuktáv adott.
A bejárati ajtó kilincsénél az ajtólap vastagsága is fontos szempont, erre feltétlenül ügyeljünk!
Ez is érdekelhet
A kilincs és a lakás stílusa
Egy klasszikus stílusú belső térhez jobban illik a címes, mintás, változatos felületi megmunkálású kilincs, míg a modernhez inkább rozettás, rozsdamentes, akár laprozettás (mely az ajtófelület síkjába simul) típust ajánlott választani.
Az üveg beltéri ajtóhoz más zárszerkezet szükséges, mint a fa ajtókhoz, itt kevesebb a lehetőség többféle variációra, hiszen a zár az üveglapon kívülre kerül.
A kilincs fogantyúja ugyancsak sokféle lehet, egyre viszont fordítsunk nagy figyelmet: mindig fogjuk meg a kilincset, vegyük kézbe úgy, ahogy használnánk. Próbáljuk ki, milyen fogás esik rajta, méretben megfelel-e, meg tudjuk-e támasztani rajta a hüvelyk- és a mutatóujjunkat? A belső része passzol-e a tenyerünkbe, van-e a fogantyúnak megfelelő térfogata? Röviden: a kilincs kiválasztásánál az ergonómia legalább olyan fontos szempont, mint a műszaki jellemzők vagy a kilincs megjelenése.