A régi, címeres vagy bontott téglák újrahasznosítása úgy tűnik, hogy több múló divatnál. Sokan rajongással tekintenek a patinás építőanyagra és számtalan ötlet adódik a látványos újrafelhasználásra. Csupán azt kell tudnunk, hova és hogyan lehet ezeket alkalmazni.
A régi téglát leggyakrabban falak és padló burkolására használják. Ez szinte minden stílushoz nagyszerűen illik, sőt, a rusztikus vagy country jellegű enteriőrökben kézenfekvőnek is mondható. De a loft lakásoknak ugyancsak gyakori design eleme, ipari stíluban tervezve. És semmi meglepő nincs abban, hogy egy modern vagy minimál hangulatú térben is tökéletesen mutat.
Így kezeljük a régi téglafelületet
A kopott, foltos, olykor címerrel is ellátott régi építőanyag számos módon kelhet új életre. Ezt azonban meg kell, hogy előzze némi gondoskodás. Bontott téglák esetén bizony a formák nagyon különbözőek lehetnek. Parkettacsiszoló gépre tett kőcsiszoló papírral lehet széppé varázsolni a felületüket és kezdődhet a munka. Ügyelni kell arra, hogy a fugák mérete arányban álljon a burkolóanyag méretével.
A kész téglafalat fújással érdemes impregnálni, ehhez vizes bázisú lakkot ajánlott használni. Ecsettel kenve ugyanis könnyen megfolyhat a lakk, így a végeredmény nem lesz esztétikus.
Mindenféleképpen kerülendő a túl fényes lakk, mert nem illik a bontott tégla stílusához, műanyag hatást kölcsönöz a felületnek.
Ez is érdekelhet
A kandallót nyers téglából rakni igen kedvelt kivitelezési eljárás. Ez kihangsúlyozza, fókuszba helyezi a szoba díszét. Nappalikban kandallót látni már-már megszokott, de egy hálószobában különleges elem.
Ebben a nappaliban a térelválasztót tették hangsúlyossá a vakolatlanul hagyott téglafallal.
Konyhában, étkezőben és fürdőszobában egyaránt érdemes téglát alkalmazni. Ekkor 1-3 rétegben végezzük el a felületkezelést. Első rétegnél hígabb impregnálóval célszerű átkenni, mert ezt könnyen beissza a porózus tégla, a további rétegeket lehet vastagabban kenni. Ezek után ugyanolyan könnyen takarítható és tisztán tartható lesz, mint a kerámia.
Kültéren, például egy teraszon, szintén jó választás téglaburkolatot alkalmazni. A régi téglákat olyan alaposan kiégették, hogy még akkor sem tesz benne kárt a fagy, ha nincs kezelve. Nem fedett terasz esetén természetesen impregnálni kell, ha tartós burkolatot szeretnénk.
Remekül kombinálható más típusú burkolólapokkal, ahogy ezen a tágas hátsó udvaron tették.
Kerítés, szökőkút is épülhet régi téglákból.
Ha járdát, autóbeállót vagy fedetlen lépcsőt szeretnénk kialakítani szeletelt téglából, akkor érdemes kavicságyra fektetni a darabokat. De a szeletelt változtatot általában valamilyen alapra helyezik, kültéren ez lehet beton, beltérben akár gipszkarton is.
Melléfogni biztosan nem lehet a bontásból származó téglákkal. Meleg színtónusú, ezért kellemes látványt nyújt. Nagyon sokféle hangulatot lehet ily módon elérni, attól függően milyen az adott helyiség stílusa.