A betonról, mint belsőépítészeti és design elemről sok szó esik manapság, ennek köszönhetően egyre inkább elfogadottá és természetessé, sőt, gyakorivá válik a használata. A betonozás, a látszóbeton alkalmazása azonban igen költséges eljárás. Fontos tudni, hogy vannak úgynevezett dekorelemek, amelyekkel, ha a strukturált felület érzetét nem is, de a látványt biztosan becsempészhetjük otthonunkba.
Látszóbeton
Ezek tulajdonképpen burkolatlan betonfelületek, melyek rendkívül magas minőségben, végleges felületként készülnek. A beton ma már nem csak szerkezeti elem, hanem egyre inkább az építmények elsődleges felülete is, ezért a látványa, a felületi minőség egyre fontosabb. E követelményeknek ma a látszóbeton felel meg leginkább. Kialakításához azonban különleges és célirányos, látszóbeton szempontú tervezés szükséges. A látszóbeton szerkezetek anyaga a funkcióhoz igazodó speciális összetételű beton (ezt betontechnológus tervezi), és annak megkötéséig a zsaluhéj tartja egyben.
Fontos, hogy a beton bedolgozásakor fokozottan betartsák a technológiai előírásokat, hiszen a beton nem lehet fészkes, azaz nem lehetnek a zsaluzás után kitöltetlen részek, ezért nagyon fontos a bedolgozás közbeni vibrálás. Ha meglévő épített, vagy monolitikus szerkezetre utólag kerülnek fel látszóbeton elemek, akkor látványra ugyanazt, vagy még kifinomultabb, művészibb, egyedibb felületeket kapunk. Ilyenek például a loftlakások, utólagos átalakítások. Ez lehet a belsőépítész, betontechnológus feladata.
A kivitelezésénél alapvetően fontos a folyamatos szakszerű ellenőrzés, mert a betont a megfelelő ideig a zsaluzatban kell tartani, gátolni kell a gyors kötést, továbbá a zsaluzat eltávolítása után a felületet az esetleges külső felületi szennyeződésektől és sérülések ellen is védeni kell. Ha szükséges, az apróbb felületi, lokális hibákat azonos anyagú betonnal, betonjavító-anyagokkal, szakértő kozmetikázással lehet kijavítani. A kész betonfelület kizsaluzás után lazúrozható, homogenizálható, festhető, lakkozható, impegrálható.
Ez az eljárás költségesebb, mint a hagyományos betonozási technológia, viszont nem igényel külön vakolást, befejező burkolást, vagyis maga a beton adja meg a térhatároló felületet. Megfelelő minőségben fagyálló is lehet, ezáltal a külső térben is megjelenhet.
Egyedi design – Ivanka
A világhírű magyar cég számos területen használja a betont, nagy sikerrel. Betonpaneleik tartósak, tűz- és korrózióállók, hosszú élettartamúak, alacsony karbantartási igény és a magas szintű tűzvédelem jellemzi ezeket.
Egyaránt használhatók szellőztetett homlokzatoknál, külső burkolat rendszereknél, kültéri vagy beltéri dekorációs felületeknél, megőrizve azok eredetiségét és természetes jellegét. A panelek jellemzően 2 cm-esek, vékony, sima, finom, egyenletes felületük kellemes tapintású, apró zárványokkal.