Egy lakás, vagy ház szerkezetre kész állapota, a gépészet és a villany végleges működőképes beszerelése, az esetleges belső száraz‑építésű válaszfalak, kedvünkre való, csodás álmennyezetek végső simításainak befejeztével, a különféle padlók, burkolatok felrakása után még van egy nagyon fontos művelet – még a tényleges lakberendezés előtt – ez pedig nem más, mint a falak festése. Ez akkor is így van, ha egyszerűen csak meszelt, vagy fehér diszperziós festést akarunk, hiszen festési értelemben a fehér festék is szín, és nem megy fel magától a falra.
De miért is festjük a falainkat egyáltalán? Most a tapétapártiak ne figyeljenek, és vizsgáljuk meg a különféle indokokat, okokat. Alapvetően kétfelé választhatjuk a dolgot, ahol az egyik a pusztán praktikus, szakmai elvárások, fontos belső fizikai‑kémiai tulajdonságok körébe tartozik. A másik fontos csoport a lakók esztétikai igényeire, külső megjelenésbeli design indokaira vonatkozik.
Szakmai, fizikai kémiai okok
- A falfelület kisebb egyenetlenségeinek, mikroszkopikus hézagainak, hajszál‑repedéseinek tömítése, fedése.
- A porózus falak festésével a porózus vakolat rétege fölött egy összefüggő záró réteg képezhető a légtömörség fokozására.
- Energetikai szempontból hőszigetelő, illetve befelé hővisszaverő hatású (hőszigetelő) festékek alkalmazása.
- Vizes helyiségekben páraszigetelő, vízlepergető, penészedés‑gátló réteget jelentenek.
Esztétikai és design okok
- Az átlagember számára talán ez a fontosabb, hiszen a látvány, a színhangulat jelentősen befolyásolja az otthonosságot és az életérzést, életminőséget.
- Fontos, hogy a falak színei igazodjanak a kialakítandó lakberendezési stílus esztétikai egységéhez, megadják annak alaphangulatát, mintegy hátteret adva a berendezési tárgyaknak, bútoroknak.
- A különböző felületi minőségű, egyébként eltérő karakterű, vagy különböző anyagú falrészeket (gipszkarton/ tégla) egységessé teszi, összefüggőnek mutatja, azaz ápol és eltakar.
- Egy friss, trendi festés feldobhatja az amúgy régies, lefáradt, megszürkült otthonunkat, a bútorok cseréje nélkül is.
- Ide kell venni a festés higiéniai tisztasági szerepét is. A régi mészfestésnek az esztétikán túl fontos fertőtlenítő, frissítő szerepe is volt, és lehet ma is.