Zuhanyozni frissítő, gyors és víztakarékos. Ha azonban új fürdőszobát tervezünk, felmerül a kérdés: készen vásároljunk, vagy saját magunk építtessünk zuhanykabint?
Miért legyen épített?
Az épített verziók roppant mutatósak, ráadásul meghatározó látványelemei lehetnek a térnek, akár ytongból építjük a falát és mozaikkal, vagy csempével burkoljuk, akár üvegtéglából készülnek.
Az épített zuhanyfülke nagy előnye a sokszínűség is, hiszen ránk van bízva a kabin mérete, alakja, nem kötnek bennünket a szabványok. A köztes falat építhetjük vastagabbra, így akár praktikus és mutatós falfülkékkel is gazdagíthatjuk, ami nem csak esztétikai szempontból fontos, de megoldja a tusfürdők, samponok tárolási gondját.
Ha építjük a fülkét, fala lehet akár ívelt, csigavonalban kialakított is vagy akár legömbölyített végű. A hálóra ragasztott mozaikokkal nem jelent gondot a rendhagyó forma lekövetése sem. Tipp:
A falfülkék méretét lehetőleg igazítsuk a kiválasztott csempe méretéhez, így nem kell vágni a hátoldal burkolatát, és nem zavarja meg a fugákat sem.
Figyelem!
Amire az épített medence kialakításánál ügyelnünk kell, az a megfelelő lejtetés. Használhatunk központi összefolyót is, de még szebb, igaz drágább, ha az egész felületet a fal irányába döntjük meg és az összefolyó a zuhanykabin oldala mentén fut. Így nem kell - ha nem mozaikkal dolgozunk - kisebb darabokra vágni a nagyobb lapokat és a látvány is magáért beszél. Természetesen a megfelelő szigetelő réteg nem maradhat ki a burkolat alól!
Miért válasszunk készet?
A készen vett zuhanyfülkék nagy előnye a helytakarékosság és a cserélhetőség. Egy épített fülkét lebontani kész rémálom, ugyanakkor - mivel nem áttetsző, mint az üvegből készült kész kabin - sokkal jobban telezsúfolja a helyiséget. Ha számítanak a centiméterek, akkor az ytong vagy üvegtégla fal minimum 10 cm-es vastagsága sem vetekedhet az üvegével. A kész üvegkabinok, feltéve, hogy víztiszta üveget választunk és nem csíkosat vagy cseppmintásat, érvényesülni hagyják a fali csempe szépségét, és szinte nem is vesznek el semmit a térélményből.
Ezt kerüljük el!
Műanyagból készült zuhanykabint lehetőleg ne válasszunk, igaz, hogy olcsóbbak, mint edzett üvegből készült társaik, ám az „olcsó húsnak híg a leve” mondás teljes mértékben igaz rájuk. Bár azonnal nem kell sokat fizetni értük, ám nagy valószínűséggel néhány éven belül cserére szorulnak majd! Ráadásul nem csak a tartósságukkal okoz gondot, a vízkő egy-kettőre elcsúfítja a felületet.
Nézzünk körül alaposan!
Persze a vízkő nem kegyelmez az üvegkabinoknak sem, ami megint csak az épített verzió malmára hajtja a vizet. Igaz léteznek különleges eljárással kezelt, vízlepergető bevonatos üvegek, amelyekkel sokkal egyszerűbb lesz a takarítás. A gyártók nem csak az üveg tisztántarthatóságára figyelnek oda, hanem az ajtószerkezet könnyű kezelésére is: vásárlás előtt kérdezzünk rá az eladótól, vannak ugyanis sínből kipattantható, kiemelhető ajtómodellek, amelyekkel a tolóajtós kabin is porszívózhatóvá, könnyen tisztíthatóvá válik.