Afrika, ha ezt a szót meghalljuk, eszünkbe jut a fekete földrész, a harmadik világ minden szépsége és szélsőséges szegénysége egyben. Egy titokzatos, távoli, különleges kultúra, amit gyermeki bájjal vágyódunk megteremteni saját környezetünkben.
Afrikát, a rá összetéveszthetetlenül jellemző mintákkal, színekkel és anyagokkal valósíthatjuk meg legkönnyebben az otthonunkban. Az afrikai enteriőr igen összetett és sokszínű. Egyrészt az ott élő különböző törzsek kultúrájából táplálkozik, másrészt keveredett az angolszász és holland gyarmatosítók európai stílusjegyeivel.
Az autentikus dizájn megteremtésének érdekében jóval alaposabban el kell mélyedni Afrika feltérképezésében, hiszen a földrészt számos népcsoport lakja, ezért is aposztrofálják gyakran olvasztótégelyként. Észak-Afrikában (Marokkó, Egyiptom) inkább az arabos stíluselemek a jellemzőek, míg lejjebb, a kontinens belsejét a nomád törzsek, fekete közösségek népművészeti hagyományai uralják. Dél-Afrikába érve az európai hatás nyomait fedezhetjük fel, mind a bútorokban, mind a belső terek nagyvonalú kialakításában és gazdag berendezésében.
Bár sokféle stílus alkotja, mégis fellelhető egyfajta egység, amely a belső kereskedelemnek és a gyarmatosításnak köszönhető. Meghatározó a vadon közelsége, a kézművesség és az állatbőrök használata. Formavilága is a természetet tükrözi, az ott található alakzatok (állatok, kérgek, levelek) egyszerűsített változatban köszönnek vissza ránk.
Színvilága, összhangban természeti adottságaival széles skálán mozog: a forró sivatagot idéző sárgát, a dzsungel zöldjét, a föld vörösét és feketéjét, a fa barnáját egyaránt megtaláljuk. Előfordul még az izzó napra emlékeztető narancs, az égkék, a bordó, valamint a meleg tónusok. Ezeket gyakran a mi szemünknek szokatlanul harsányan párosítják, megjelennek az erős kontrasztok is. Mintáik igen egyszerűek: csíkok, csigavonalak, geometrikus alakzatok, növény és állatmotívumok
A lakásbelső kialakításánál fő elem a fából készült bútorzat, melyet egzotikus fafajtákból készítenek és sötét színűre, szinte már feketére pácolnak. Megmunkálásuk egyszerű ácsolatú, kézzel faragott. Kárpitozásra kézzel szőtt vásznat vagy durván háncsolt füvet használnak. Jellemző a pálmából vagy nádból font szék, a durva kötélből kötözött, állatbőrrel kárpitozott ülőke, a koloniál bőrbútor és a díszes fafaragás. Megjelenik a filmekben oly sokszor látott, fátyolozott baldachinos ágy, kiegészítve a mennyezetre szerelt ventillátorral.
A padlózat döngölt padló, amit a mai afrikai lakberendezésben sötét fapadlóval helyettesítenek. A fürdőszobákba koptatott, rusztikus padlócsempe kerül. Előszeretettel terítenek kelim vagy szizál szőnyegeket a padlóra, de előfordul, hogy csak szőttesekkel pótolják hiányukat.
Ez is érdekelhet
A falakat törzsi motívumokkal, pajzsokkal, maszkokkal díszíthetjük. Ma már divatosak az egzotikus mintájú tapéták is. Feldobhatjuk az enteriőrt, ha kiteszünk egy-két megsárgult fekete-fehér fényképet. A textíliák és a kárpitok élénk, erőteljes színekben pompáznak, kézzel festettek, sok esetben batikoltak. Használjunk bátran és gazdagon szőtteseket, melyeket akár a falra is felfuttathatunk.
Függönyözés helyett válasszunk rafiát, de ugyancsak ideális lehet a mintákkal pazarul ékesített, durva szövésű szövetek alkalmazása. A harmóniát fokozhatjuk még zsalugáteres faablakokkal vagy sötétbarnára pácolt reluxákkal.
Kiegészítőként szerezzünk be kerámia tárgyakat, agyagedényeket, afrikai dobokat, stilizált szobrokat. Ha szerencsések vagyunk a nyaralásunk során is beszerezhetünk egy-két igazi gyöngyszemet.
Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az afrikai enteriőr leglényegesebb eleme az állatbőr. Igazi szafari hangulatot csempészhetünk a lakásba, amennyiben zebra, párduc netán zsiráf mintázatú párnákkal, takarókkal, huzatokkal csinosítjuk azt.
Az afrikai enteriőr azért olyan kedvelt, mert segítségével egzotikumot és természetességet lophatunk az otthonunkba. Buja, játékos, mégis egyszerű. Ha gondosan kiküszöböljük a kliséket és nem sajnáljuk az időnket a lakberendezésre, akkor igazán egyedi, melegséget sugárzó lakásbelsőt kreálhatunk a falak közé.