Függöny nélkül nehezen lehetne elképzelni egy ízléses és igényes lakás belső terét. Egy jól megválasztott darabbal megerősíthetjük, vagy feldobhatjuk a kívánt enteriőrt. Míg a szívesen látott vendégek szemét elkápráztathatjuk vele, addig a nem kívánt, kíváncsi szemek elől elrejthetjük otthonunk szentélyét a meglétével.
Az első függönyök 1700-as évek végén jelentek meg a főúri és polgári lakásokban. Kezdetben a sötétítés és a beláthatóság problémáit orvosolták a használatával.(Voltak azonban olyan kultúrák, ahol pont az utóbbi szempont miatt nem alkalmazták, tudniillik a tengerparti otthonokban „rekedt" feleségek azáltal, hogy nem húzták be a függönyt, jelezték, hogy semmilyen szégyellni vagy titkolni valójuk sincsen, míg férjeik a tengereken hajóztak)
A függöny hő-és hangszigetelő funkciókkal is rendelkezik, segítségével szabályozhatjuk a fény intenzitását. Hamar felfedezték esztétikai értékét, ami a legmeghatározóbb. Ha a megfelelő drapéria kerül az ablakra könnyedén kialakíthatjuk a dizájnos hangulatot vagy megfűszerezhetjük az otthoni miliőnket.
Alapvetően két fajtáját különböztetjük meg: a fényáteresztő és a sötétítő vagy dekorációs függönyöket.
Az előbbiek általában világosak, fehér színűek, de lehetnek halvány és színes árnyalatúak is. Létezik egyszínű, virágos, mintás, csíkos és kockás. Tompíthatják vagy tarkíthatják a fényt. Anyagukat tekintve sokféle változatuk megtalálható az üzletekben. Legismertebbek a selyem, organza, pamut, csipke, voile, jacquard, félorganza, sable, csipke anyagúak. Anyagválasztásnál gondolnunk kell arra is, hogy milyen erős napsugárzásnak szeretnénk alávetni újdonsült lakás kellékünket, ugyanis a természetes szálból álló darabok minőségét károsíthatja az ibolyántúli sugárzás, ám az üvegszálasakra nincsen hatással.
A másik nagy csoportot alkotják a sötétítő/dekorációs függönyök. Elsődleges feladatuk a fény szabályozása, maga a sötétítés. Jelentős dekorációs szereppel bírnak, ezért harmonizálniuk kell a berendezési tárgyak, a bútorok és a fényáteresztő függönyök árnyalataival is.