Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Minden, amit tudni akarsz a gipszkartonról

Tudod mennyi pozitív tulajdonsága van a gipszkartonnak, milyen típusai vannak, mi mindenre használhatod, hogy szerelik fel, mit bír el, és mi az ára? Ha érdekel, olvass tovább. Mutatok számos izgalmas, stílusos példát modern enteriőrökből, melyekből érdemes inspirálódni!

Gipszkarton felhasználása

A gipszkarton alapvető tulajdonságai

A gipszkarton többrétegű karton, gipsz és víz elegye. Anyaga és előállítása fenntartható és gyorsabb, egyben olcsóbb megoldás, mint egy falazat építése. Ami minden esetben igaz, hogy nem éghető és a hőérzetet minden évszakban pozitívan befolyásolja a gipszkarton burkolat.

Típusait tekintve vannak vízállók, tűzgátlók és hanggátlók, vagy ezek valamely keveréke. Ezeket a funkció és helyiség tulajdonságai alapján kell eldönteni, mire van szükség (tetőtérbe mindenképp tűzgátló kell, fürdőszobába impregnált stb.). Minél többet tud, annál drágább, nyilván.

Azért azt tudni kell, hogy ezek nem 100%-os megoldások, de további hő és hangszigetelő anyag beillesztésével lehet fokozni a kívánt hatást. A vízállóság pedig kb. 85%-os páratartalomra igaz, egy csőtörés, WC meghibásodása esetén megszívja magát és tönkremegy a burkolat.

Teherbírását (kb 40 kg/nm) lehet fokozni a szerkezet megfelelő kialakításával illetve nagyobb méretű dübelek (csavarok) segítségével, de ez biztos szakértelmet igényel. (Pl. konyhabútor, szaniter, TV, polcok).

Mire jó a gipszkarton?

Rengeteg mindenre jó. Kialakíthatsz belőle:

  • Komplett válaszfalakat (ajtóval), szobát. Hanggátló szigeteléssel érdemes dolgozni.
  • Álmennyezetet. Így a világítótestek beszerelhetők, a vezetékeket pedig takarja (spot, sínes vagy vonalas LED világítás, perem hangulatvilágítás stb.) A mennyezeti karnis is eltakarható. A gépészeti elemek/csövek is eltakarhatók, belmagasság is csökkenthető vele.
  • Burkolhatsz vele régi sérült falakat és mennyezetet. Nem kell így vezetékeket cserélni, vésni, falat javítani végeláthatatlanul. Sok mindent megold a gipszkarton borítás.
  • Körbe építhetsz vele szekrényeket. Konyhában (fölé, köré), gardróbot, előszobaszekrényt stb. Mindenhol, ahol beépített bútor találkozik fallal, gondban leszel, mert a bútorlap egyenes, az épített fal viszont nem az. A gipszkarton viszont az. Így ide érdemes gipszkarton falat felhúzni (a bútor mellett, a bútor mélységében), és akkor elkerülhetők azok a balesetek, mikor hézag tátong a találkozásnál, vagy pl. belátsz a szabadon álló hűtő mögé oldalról.
  • Fürdőszobában  a falfülkék, a falba épített WC tartály előtétfala, és a falsík alatti zuhanyrendszerek falazata is gyakran gipszkartonból készül.
  • Építhetsz bele kandallót (bioetanolt), ablak ülőkét, tv falat, lerakót az ágy mögé, és még sok mást.

Hogyan állj neki?

Tapasztalat nélkül lehetőleg sehogy. Ez is egy szakma, és szinte minden szerkezet érint más szakmát is (villanyszerelő, gépész, vízszerelő stb.), így jobb, ha a szakemberek együtt tervezik meg a kivitelezést. Ez a szerkezet ugyanis alapos tervezést és anyagbeszerzést igényel. Sok esetben kell lukat/helyet képezni benne a vezetékek, lámpák, vizes kiállás és egyebek számára. A gipszkarton egy (általában) 1,25 cm-s nagyméretű táblásított lap. Rögzítésére többnyire alumínium profilokból keretet készítenek a fal/mennyezet felületén, amire majd a méretre vágott lapokat felcsavarozzák. Ezután élvédővel látják el, leglettelik simára, és jöhet a festés.

Van festő, aki tud gipszkartonozni, de van gipszkartonos aki csak felszereli, nem burkol rá, nem glettel, nem fest. Kisebb gipszkartonos munkák esetén elegendő lehet az ügyes festő, de összetettebb projekthez (pl. álmennyezet kialakítása, válaszfal, bioetanol kandalló beépítés stb.) lehetőleg keress gipszkartonos szakembert.

Árak
Típustól függ, de alap esetben 1 500-3 000 Ft/nm áron mozog maga a gipszkarton. A profilok ára igen változó, de kb. 1 000-2 000 Ft/m az ár. Még rájön ezekre a szigetelés, a csavarok, az élvédő költségei, a munkadíj, majd a glettelés és a festés költsége, ami nagyban függ a gipszkarton elem formájától, felületétől. Ezekre minden esetben egyedi ajánlatot kapsz.

Példák gipszkarton felhasználására

Most pedig lássunk pár ízléses példát a gipszkarton felhasználására:

Gipszkarton felhasználása
Gipszkarton felhasználása
Gipszkarton felhasználása
Gipszkarton felhasználása
Gipszkarton felhasználása
Gipszkarton felhasználása
Gipszkarton felhasználása
Gipszkarton felhasználása
Gipszkarton felhasználása
Gipszkarton felhasználása
Gipszkarton felhasználása
Gipszkarton felhasználása

Hasse Ágnes

Népszerűek a témában

Japandi stílus: a kelet-nyugati belső terek szintézise

Hogyan ültetheted be a japandi stílust az otthonodba? Útmutató a minimalista esztétikához

Ez is érdekelhet

5 lámpa típus, ami nem hiányozhat az otthonodból

Fürdőkád stílusválasztó – 3 stílus, 3 kád, 3 fürdőszoba

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Fürdőszoba, kompromisszumok nélkül...

Korszerű árnyékolás zsaluziával

4K Napelemes megoldás

Kíváncsi vagy milyen vastag hőszigetelésre lenne szükséged? Számold ki kalkulátorunkkal!

Design bútor és dekor szálcementből

A Tökéletes Nappali Világítás: Funkcionalitás és Hangulat Fények Egyensúlya

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

A falba épített tartályok megbízható, új generációja a svájci Laufentől

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Új termékkel bővül a Terrán portfóliója: KészTetővel köszöntik az őszt

Gyors, díjmentes, nagyságrendi számítás a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

A régi megoldásoknak csengettek – Bemutatjuk az új Techson kaputelefont!

Zuhanykabin tisztítás gyorsan és egyszerűen, az Easy Clean bevonat segítségével

Mennyibe kerül a szellőztető rendszerem?

„Megtalálni az egyensúlyt a dizájn és a funkció között” – vallja Dr. Herczeg Andrea, a LOSZ Év lakberendezője 2022 pályázat díjazottja

Fürdőszoba tükrök új megvilágításban: tippek a megfelelő kiválasztásához

Szárazépítés vizes helyiségekben Austrotherm UNIPLATTE® építőlemezekkel

„Az egyedi környezet kialakításához mindig magam tervezem a bútorokat is” – beszélgetés Zsákai Gábor belsőépítész, lakberendezővel

Okos megoldásokkal az optimális fürdőszobai vízhasználatért