A divat kiszámíthatatlan és már-már követhetetlen. Éppen ezért, ha otthonunk berendezésekor hosszú távra tervezünk és sokáig szeretnénk harmonikus és igazán élhető környezetben tölteni mindennapjainkat, inkább a tartós minőséget és jól bevált formákat ígérő bútorokat érdemes előnyben részesítenünk. Ugyanez vonatkozik a színekre és az anyagokra is. Röviden: az örökzöld az új trend.
Használhatóság és kényelem – ezek állnak a fókuszban és nem túlzás, ha azt állítjuk, hogy ez határozza meg az előttünk álló évtizedet is.
“Zöld” gondolat a lakberendezésben is
A fenntarthatóság és a környezettudatosság szinte már az unalomig hajtogatott fogalmak, de ismerve a környezeti problémákat, nem hagyhatók figyelmen kívül. Szerencsére a bútorgyártók és forgalmazók is egyre gyakrabban figyelnek erre. Érdemes tudatos vásárlónak lennünk és rákérdeznünk, hogy miből és hogyan készül a kinézett termék, az ülő- vagy tárolóbútor, de az sem mingyegy, hogy miként jut el hozzánk. Ezzel a lendülettel rá is fordulhatunk az időtállóság kérdésére. Bizony, pár évente bútort cserélni nem trendi! Egyre inkább a tartósabb, de egyúttal jó variálható és minőségi darabokat szeretnénk látni otthonunkban.


- A moduláris bútorok időtállók. A velük berendezett terek helytakarékosak, kis területen is a teljesség élményét nyújtják, igény és funkció szerint módosíthatók, bővíthetők. Ez különösen hasznos akkor, ha a család növekszik, illetve az életkorral az igényeink is változnak.
- A levehető huzatos bútorok könnyen tisztíthatók és könnyen megújíthatók.
- A fenntarthatósági szempontokra figyelve az organikus anyagokból (FSC tanusítvánnyal rendelkező fa, gyapjú, kő) és az újrahasznosított, illetve könnyen megújuló alapanyagokból készült bútorok jelentik a legjobb választást.

- Legalább ilyen fontos a környezettudatos anyagok használata, például a bambusz vagy az újrahasznosított fa. Ezek gyakori alapanyagok a bútorgyártásban és egyre hangsúlyosabb a különböző klasszikus és tartós ökotextilek használata is: vászon, juta, szőtt rattan vagy gyapjú.
Nem csak a gondolat, a szín is lehet zöld. Ez a legkevésbé megterhelő a szemnek, ezért annyira megnyugtató. A zöld felületek pihentetik a fáradt szemet és felfrissítik az elmét, egyensúlyt teremtenek. Elősegíti a koncentrációt, ezért tökéletes pl. egy inspiráló munkasarokhoz a hálószobában. A természetes színek és azok az organikus formák, melyek a természetben is megtalálhatók, csökkentik a stresszt, növelik a termelékenységet és a kreativitást, boldogabbá tesznek. Ilyenek lehetnek a dzsungel ihlette árnyalatok, valamint az olíva és a mohazöld, kombinálva a természetes fa tónusaival, a kővel, a bambusz, a rattan, a szárított fű, valamint virág- és levélmotívumokkal.
Élet kint és bent – kerti nappali
A természetes és a szó szoros értelmében élettel teli belső terek korábban sem mentek ritkaság számba, de az elmúlt 1-2 évben új lendületet vett a növények otthoni, dekorációs célú felhasználása.

Ez nem csak azt jelenti, hogy a nappalinkat a szabadba, a teraszra telepítettük, hanem a természetet is az otthonukba vittük. Ennek egyik következménye, hogy a kényelmes, a nappaliban megszokott minőségű és megjelenésű, de az időjárás viszontagságait is jól tűrő kanapék és fotelek megjelentek a kertben, vagy az erkélyen, illetve a zöld környezetet megidéző, változatos növényvilág visszaköszön a lakásunk falai között.
- Fénykorát éli a télikert. Ahol erre nincs elegendő hely, ott kis méretű üvegházak foglalják el a nappali egy benapozottabb részét, illetve tartósnak tűnik a viragos, indás mintájú tapéták, fonott bútorok trendje.
Szögletes helyett lekerekített formák
Korábban, a minimál stílus hódításával érezhetően háttérbe szorultak a gömbölyded formák. Úgy tűnik, ettől lassan búcsút veszünk és előre törnek az íves darabok. Az ok egyszerű: a szabályozottságot sugalló szögletes alakzatok helyett a szabadság, a természetesség érzetét keltik az íves, görbülő vonalak. Kerek asztalok, henger alakú lábak, duci puffok, bumfordi fotelek és kanapék kelletik láthatók egyre gyakrabban az üzletekben és remélhetőleg az otthonokban is. A kényelem a legfontosabb – sugallják a bútorok és az organikus sziluettekben bővelkedő kiegészítők is.


Otthonunk az irodánk is
A kényszerből irodává transzformált étkező és az ölben egyensúlyozott laptop már a múlté. Szinte biztos, hogy a home office nem csak velünk marad, hanem tovább alkalmazkodik az igényeinkhez.

Tágas és kényelmes, jól variálható, fiókos íróasztalok és fiókos szekrények váltják az eddigi szükségmegoldásokat. Ezek jótékonyan elrejtik a munkához nélkülözhetetlen felszereléseket, technikai berendezéseket, vezetékeket. Egy ilyen mikro-irodában csak két lépést kell tennünk és a görgős székből egyből belehuppanhatunk a puffba, vagy egy kanapéba.

Így rendezzük be otthoni irodánkat:
- A munkaterület legyen a lakás egy csendesebb részén. Ha nincsen rá külön szobánk, egy összecsukható íróasztal is megteszi a nappaliban.
- Minden olyan tárgy és bútor legyen kéznél, melyre a hatékony munkavégzéshez szükség van, de nem kelti a zsúfoltság érzetét.
- A rendezettséget a megfelelő tároló segíti. Olyanokat érdemes választani, melyek dekorációként is szolgálhatnak.
- Válasszunk megnyugató színeket: kéket, zöldet és természetes tónusokat. Kerüljük a túlságosan élénk, energizáló árnyalatokat!