Vannak szavak, amelyeket nagy magabiztossággal és jelentésének megfelelően jól használunk a hétköznapokban, mégis, ha magát a szót kellene definiálnunk, már nehezebb dolgunk lenne. Ilyen kifejezés például: a stílus. Az értelmező kézi szótár meghatározása szerint a stílus „Az építészetben, képző- és iparművészetben, zenében stb.> történetileg kialakult, koronként, tájanként, nemzetenként, művészeti irányonként és csoportonként, sőt egyénenként is változó jellegzetes kifejezésmód; formanyelv.” illetve „szellemi és művészi sajátosságok, megkülönböztető vonások jellegzetes egysége.”
Útkeresés a stílusok között
A stílusok változnak, a stílusokat változtatják, a stílusokhoz igyekszünk alkalmazkodni, a stílusok hatással vannak az életünk minden területére a zenétől kezdve az öltözködésen át egészen a lakberendezésig. Cikkünkben utóbbival foglalkozunk, elsősorban a fürdőszobákra helyezve a hangsúlyt, s ebben Henézi Orsi lakberendező volt a segítségünkre, aki tanácsadóként vállalt szerepet a januári Fürdőszoba és Otthoni Wellness Kiállításon.
Építészet, belsőépítészet, illetve lakberendezés kapcsán beszélhetünk jól meghatározható, olyan egzakt stílusokról, mint például a szecessziós, az art deco vagy éppen a minimál stílus. Ezeket további irányzatokra bontva találunk olyan alstílusokat is, amelyek már szabadabban értelmezhetők, jelentősen eltérhet, hogy ki és mit ért alatta. Ilyen például a városi és a természeti környezet összhangjára törekvő urbán nomád (al)stílus.

Összhangba kerülni az ügyféllel
A fürdőszoba megtervezésnél a lakberendezők a nagy stílusjegyekből indulnak ki, ezek alapján térképezik fel, hogy melyik áll a legközelebb az ügyfélhez. Ha ez jelentősen eltér ahhoz képest, amilyen stílusban a megbízó gondolkodik, akkor ennek az okát ki kell deríteni. Ennek egyik leghatásosabb módja egy olyan, mély, érzéseket is feltáró beszélgetés, amiből a lakberendező számára világossá válik, hogy a megbízónak mi volt a motivációja, a belső indíttatása a helyiség berendezésére, vagy annak átalakítására.

Előfordul, hogy szakmai fogalmak tisztázásával sokat lehet közelíteni a tervező és ügyfél közötti összhanghoz, például annak tudatosításával – ha ilyen irányú a megrendelés -, hogy ha valaki a rusztikus stílust kedveli, azzal nem vágja el magát a korszerű fürdőszobai gépészeti megoldásoktól, műszaki tartalmaktól.

Megkerülhetetlen műszaki alapok
Az, hogy milyen minőségű szerelvényeket használunk, milyen a fűtésrendszer stb., nem függ a stílustól, ugyanis a fürdőszoba kifejezetten egy technológia orientált helyiség. „A tervezés során megvizsgáljuk, hogyan kell a forrásainkkal gazdálkodni. Kell-e - ha igen, mennyit - elkülöníteni a csőrendszerek korszerűsítésére, az aljzat megfelelő kialakítására, a falak átalakítására, javítására, és a mennyezetnél is gondos tervezést igényel, ha mondjuk spotlámpákat szeretnénk a hangulatvilágításhoz. Miután ezek az alapok tisztázódtak, utána beszélhetünk a stílus megjelenítéséről” – mondta el Henézi Orsi, hozzátéve, hogy a térrendezésnél, a burkolatok, a bútorok kiválasztásánál már meghatározó, hogy milyen stílust szeretnénk fizikai formába önteni, mert a vízkiállások kialakítása, a vezetékezés már a berendezésünk elemeihez kell, hogy igazodjon.

Aki nulláról tervezi a fürdőszobáját és bizonytalan abban, hogy mit szeretne, azoknak érdemes lakberendezési újságokat, inspiráló képeket keresni az interneten. Ugyanakkor ennek megvan az a kockázata, hogy túl sok képen, túl sok minden tetszik meg valakinek, és így könnyen elveszhet a stílusok között. A lakberendező ilyenkor abban segít, hogy szelektál, összhangba hozza a formákat, színeket, mintákat és a technikai megoldásokat.