Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Miért nagyon hasznos a jó lakberendezési terv?

A közösségi terekre fókuszálva nyújtunk segítséget abban, hogy mire érdemes figyelni a berendezési tárgyak elhelyezését illetően.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

Első lépésként szögezzük le, hogy egy otthon berendezési tervének elkészítése a család beható megismerésével kezdődik, amit hosszú gondolkodás és tervezgetés követ, míg végül kialakul a tökéletes elrendezés minden helyiségben.

Előszoba

Az előszoba egy osztó tér, amit nehéz jól berendezni, mert általában sok ajtó nyílik innen, vagy ajtónyílásokkal tarkított. Tovább nehezíti a dolgunkat, hogy riasztó, villanyóra, gázóra és egyéb eszközök jelenhetnek meg a falon, melyek esztétikus elrejtéséről is illik gondoskodni.

Alapvető cél, hogy az előszoba bútorai képesek legyenek elnyelni az itt élők cipőit, kabátjait és kisebb kiegészítőit. A bútor kiválasztása előtt mérjük fel ruha- és cipőtárunkat. Attól függően, hogy miből mennyi van, igyekezzünk megfelelő méretű bútorozást választani. Én kötelezővé tenném az egész alakos tükör betervezését az előszobába. Ha máshol nincs hely, akár a szekrény frontján is megjelenhet. Szerencsés helyzetben a falra kerül a tükör. Mindenképpen gondoskodjunk a kétoldali megvilágításról. Továbbá hálás dolog, ha kialakítunk leülési lehetőséget is, gyerekek és idősebbek számára. Ez lehet a bútorba integrált ülőke vagy különálló puff, kárpitozott pad, vagy szék is.

Előszoba

A folyosó, közlekedő szinte holt tér. Az lenne az ideális, ha ez a tér viszonylag kevés négyzetmétert venne el otthonunk hasznos alapterületéből. Persze, ha már van, akkor rendezzük be esztétikusan. Egy gyönyörű konzolasztal, egy-egy szép formájú asztali lámpa, képek a falra, vagy tükör, csodát művelnek.

Előszoba

Konyha, étkező

Ez az egyik legnehezebb pontja a háznak. Öt fő kategóriája létezik.

  • egysoros
  • kétsoros
  • U-alakú
  • L-alakú
  • szigetes konyha

A helyiségünk mérete megadja a választ, hogy az öt közül melyik típust érdemes kialakítani otthonunkban. Egyvalami viszont alapszabály mindegyikre nézve: a helyes technológiai sorrend betartása. Ez a sor pedig:

  • hűtő,
  • mosogató,
  • tűzhely,

azaz ezek az elemek ebben a sorrendben kövessék egymást.

Ideális esetben valamennyi lerakófelülettel illik nyitni a sort a hűtő mellett, majd következhet a mosogató és ismét egy pultszakasz, ami a leghosszabb felületünk lehet, ahol előkészítjük az ételt. Végül a tűzhelyünk zárja ezt a sorrendet.

Konyha

Kétsoros konyha esetében a legfontosabb, hogy minimum 240 cm széles legyen a helyiségünk, így a kétszer 60 cm mély konyhabútor sor között marad 120 cm távolságunk, az ajtókat és fiókokat kényelmesen nyithatjuk. Az alsó és felső szekrények közti távolság többnyire 50-60 cm közé szokott esni.

Konyha

Nagyon fontos kérdés, hogy a konyhában van-e étkezőrész, vagy a konyha a nappali része? Egy hatszemélyes asztal helyszükséglete 140 cm a hosszanti oldalán, 90-110 cm a rövidebben. Egy négyszemélyes kör asztal átmérője pedig 120 cm kell legyen, míg a 6 személyesé már 160 cm. Ha az étkezőasztal alá szőnyeget helyezünk, akkor az asztal és minden szék kihúzva is kényelmesen el kell, hogy férjen rajta!

Konyha

Az étkező nagyon sok háztartásban a konyhával és a nappalival is kapcsolatos. Az asztal és a székek harmonizáljanak a konyhabútor és a nappali fő bútorainak anyagával. Ha szőnyeget helyezünk el az asztal alatt, akkor a székeknek kihúzott állapotban is rajta kell lenniük a szőnyegen. Fontos még, hogy olyan világítótestet helyezzünk el az asztal fölött, ami megfelelő fényerősséget és színhőmérsékletet nyújt. A hideg fényeket egyébként a lakás egyik pontján sem ajánlom.

Nappali

A nappalinak barátságosnak, kényelmesnek kell lennie, hiszen a család sok időt tölt el itt együtt. A kényelmes ülőbútorok megválasztása alapvető fontosságú, ez legyen az első lépés. Ha már tudjuk, hogy egy, vagy két (esetleg több) kanapénk lesz, illetve azt is, hogy hány darab fotelünk, csak ezt követően válasszunk szőnyeget. A szőnyeg, mivel térkijelölő funkcióval bír, nagyon fontos elem. Elhelyezése a szoba méretét optikailag nagyobbíthatja, vagy kicsinyítheti.

Nappali

Alapvető szabály, hogy a bútorok első két lábának rajta kell lennie a szőnyegen. Természetesen a bútor formája sem mellékes, napjaink kedvelt, kényelmes pihenőbútorai a nagy L-alakú és U-alakú kanapék.

Szerencsére már kezd háttérbe szorulni az a szokás, hogy középre egy darab dohányzóasztalt teszünk. Persze egy jól megválasztott, megfelelő méretű asztal a nappali éke is lehet, de én azt javaslom, hogy ha tehetjük, inkább kettő, vagy három lerakóasztalt helyezzünk el a nappaliban.

Nappali

A nappali átmeneti hálóként is funkcionálhat, mikor vendégeket fogadunk, így erről se feledkezzünk meg!

A televízióval kapcsolatban is van mire ügyelni. A tévének három-négyszeres távolságra kellene kerülnie a helytől, ahol ülünk. Sajnos ez nem mindig teljesül, de törekedhetünk rá.

A nappalit ma már nem szokás robosztus szekrénysorokkal ellátni. A panelházas korszakban megvolt a funkciójuk, hiszen főleg ruhásszekrény volt a nappaliként és hálóként is szolgáló “nagy szobában”. Napjainkban számos modern, színes, vagy épp klasszikusan elegáns médiabútort helyezünk el a nappalinkban az ülőbútorok mellett.

Nappali

Miután kiválasztottuk és beterveztük az összes mobiliát, figyelmet kell fordítani a világítás megtervezésére, illetve a konnektorok és kapcsolók pontos helyének meghatározására.

Népszerűek a témában

Japandi stílus: a kelet-nyugati belső terek szintézise

Hogyan ültetheted be a japandi stílust az otthonodba? Útmutató a minimalista esztétikához

Ez is érdekelhet

5 lámpa típus, ami nem hiányozhat az otthonodból

Fürdőkád stílusválasztó – 3 stílus, 3 kád, 3 fürdőszoba

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Fürdőszoba, kompromisszumok nélkül...

4K Napelemes megoldás

Otthonára szabott ablakok: ossza meg röviden elképzelését és mi mutatjuk a megfelelő gyártót vagy kereskedést!

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

A falba épített tartályok megbízható, új generációja a svájci Laufentől

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Hogy a tetőnk nyugodtan aludhassa téli álmát

Gyors, díjmentes, nagyságrendi számítás a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

Techson IS716 beltéri egység, ahol a kényelem és a biztonság kezdődik

Hódító úton a törölközőtartós Walk-In zuhanyfalak

Mennyibe kerül a szellőztető rendszerem?

Szebb otthon lakberendező segítségével: H8 projekt

Lakberendezési trendek 2024-ben - Új dimenziók az otthonokban

Stílusos otthon - Esztétikus és funkcionális bútorok egyedi tervezésben

„Megtalálni az egyensúlyt a dizájn és a funkció között” – vallja Dr. Herczeg Andrea, a LOSZ Év lakberendezője 2022 pályázat díjazottja

A szabadság és a stílus találkozása – Kültéri „szobák” berendezése

„Az egyedi környezet kialakításához mindig magam tervezem a bútorokat is” – beszélgetés Zsákai Gábor belsőépítész, lakberendezővel

„Ha egyszóval kellene jellemezni, amit a lakberendezés adhat, akkor az a varázslat lenne” – bemutatkozik Baktai Bianca lakberendező, az Év moodboardja 2023 pályázat díjazottja

„Az esztétikumon és a funkcionalitáson felül kiemelt fontosságú számomra a terek játékos és inspiráló kialakítása” – interjú Lode Cora lakberendezővel, az Év moodboardja 2023 pályázat harmadik helyezettjével