Az ipari, más néven indusztriális stílust különösen a loftokban alkalmazzák előszeretettel, de a tágas, modern otthonokban, vendéglátó- és kereskedelmi egységekben ugyancsak szívesen látott irányzat.
Semmiképpen sem költséges, letisztult, általában gyorsan kivitelezhető az ily módon berendezett tér és mindig akad néhány látványos darab, ami egyedi megoldásokkal szolgál. Különösen azok, akik kedvelik az ipari formákat, a designos berendezést, szívesen viszik be ezt a stílust az otthonaikba, keverve rusztikus vagy skandináv jellegű darabokkal. Lássuk csak a jellegzetes jegyeket, melyekről könnyen felismerhető és szerethető otthonunkban ez a stílus!
1. Tágas, nyitott terek
Az ipari stílus kialakításánál elsőként arra van szükség, hogy hatalmas terek illúzióját keltsük, hasonlóan egy ipari létesítményhez. Kisméretű helyeken ezt úgy érhetjük el, hogy az ablakokra nem teszünk függönyt, minimalizáljuk a bútorok számát és hosszú, kábellel függesztett lámpákat használunk, mintha nagyobb lenne a belmagasság.
2. Szem előtt hagyott gépszeti elemek: látható csövek, elszívók
Az ipari stílusnak jellegzetessége, hogy az inkább elrejtésre szánt gépészeti részt, fűtő csöveket, vezetékeket, elszívókat, csatornákat a mennyezeten vezetik el. Ezek mellett a fémek jelenléte a falakon, a mennyezeten, az ajtókon, ablakokon, vagy a lépcsőn, de akár a bútorokon ugyancsak nem idegen az indusztriáltól.
3. Anyaghasználat
Az ipari stílus arról ismert, hogy hangsúlyozza az eredeti építőanyagokat. Hagyjunk szabadon vakolatlan falakat, régi téglafalat, kerüljük a mutatós padlóburkolatokat. Helyette nyers betonban, fapadlóban vagy öntött, műgyanta padlóban gondolkodjunk. A felületek kiválasztásánál törekedjünk az egyszerűségre.
Használjuk bátran a betont falra vagy padlóra, viszont figyeljünk arra, hogy a beton porózus anyag, így azt szükség esetén kezelni kell. Ha nem szeretnénk betont használni, üzletekben rengeteg betonhatású festéket és tapétát találunk.
A fal struktúráját láttatni kell, például valamilyen színre festett téglafal formájában. Amennyiben nem megoldható, használhatunk bontott téglát vagy téglafal hatású tapétákat.
Ez is érdekelhet
A cél az, hogy a használt anyagok megkapják a megérdemelt figyelmet.
4. Színek
Az ipari stílus főbb színei semlegesek: matt árnyalatú barnák és szürkék, fekete és natúr. A komor hatást ellensúlyozzuk sok természetes fénnyel, jó mesterséges világítással – ezért itt nagyon fontos az okosan tervezett világítás – és csipetnyi színnel a bútorokon, dekoráción.
5. Vintage bútorok, funkcionális tárgyak
Az ipari stílusban az a nagyszerű, hogy kombinálhatjuk a modern és klasszikus anyagokat, mint például egy műanyag széket falábbal, vagy fémből készült könyvespolcot - mindezek mellé pedig választhatunk egy minimál stílusú kanapét, fekete acél vázas, üveg térelválasztót.
Az használt vintage bútoroknak, dekorációknak a karcolások, horpadások, elszíneződött foltok jellegzetes velejárói. Ilyen újrahasznosított bútor lehet egy régi öltözőszekrény a helyi sportklubból vagy egy régi iskolapad, ami gyerekszobában igazi hangulati elem.
Hasonlóan lehet használni néhány régi bútort a nagyszülők hagyatékából: egy régi katonai ládát vagy varrógép állványt. Ezek igazán költségkímélő megoldások és otthonunknak máris egyedi hangulata van.
6. Dekorációk
Ennél a stílusnál jó megoldás, ha a falakat csupaszon hagyjuk. Az ipari stílushoz a nyers, természetes dekoráció illik, minden sallang vagy díszítés felesleges. Fekete-fehér fotók egyszerű, modern keretekben, vagy egy nagy falióra minden esetben tökéletes választás.
Figyeljünk az ipari hangulat és a kényelmes otthon közötti egyensúlyra. A kopottabb bútorok, fém tárgyak, bútorok ridegebb hatásúak, míg az otthonosság érzetét növények, textilek, segítségével érhetjük el. Használhatunk a kanapén lent és egyéb natúr anyagokat, állati szőröket, egyszerű és letisztult szőttes mintákat a párnákon, szőnyegeken.