Mindegy, hogy a féltett könyvgyűjteményt vagy a nélkülözhetetlen szakirodalmat, netán az utazásaink során gyűjtött csecsebecséket vagy a fontos használati eszközöket tároljuk rajta, polcok nélkül lehetetlen rendet tartani otthonunkban. A választék óriási, nem könnyű a megfelelő tárgyakhoz a leginkább passzoló méretet, típust és stílust megtalálni.
Kezdjük a stílussal!
Manapság számtalan bútorboltban vagy lakberendezéssel foglalkozó üzletben kaphatók készen polcrendszerek, így a választás látszólag egyszerű. Azonban érdemes tisztában lenni a különböző polctípusokkal, hogy megtudjuk melyikre mit érdemes elhelyezni.
Szabadon álló polcos szekrény
A leggyakoribb változat a nyitott polcos szekrény, melyet a könyvtárakban is láthatunk. Ezek látványossá tehetők például üvegajtókkal, így inkább olyan régies, vitrines hatást érhetünk el és a benne tárolt holmi is kevésbé porosodik. Ez a típus egyre népszerűbb, hiszen sokoldalú és sokféle stílushoz tökéletesen passzol. Egy unalmassabb, kopott darab feldobható egy látványos fogantyúval, de át is festhető, esetleg a polcok belseje díszíthető mintás tapétával, így végül teljesen egyedi és szinte új bútor lesz a végeredmény.
A polcos szekrények általában masszívak, jól terhelhetők, azonban a balesetek elkerülése végett érdemes valamilyen formában a falhoz vagy a padlóhoz rögzíteni a bútortestet.
Többféle anyagból készülnek a tömör fától egészen a műanyagig, de nem ritka a különféle anyagok keveredése sem.
Különálló, falhoz rögzített polcok
Valószínűleg ezek a leggyakoribb polctípusok manapság. A rögzítés jól látható és főként fémből, üvegből vagy műanyagból készül. Ezek a rögzítések utólag nem mozdíthatók, bár már erre is találhatunk ellenpéldát, hiszen léteznek olyan polcok, amelyeket egy fix kereten belül mozgathatunk.
Teherbírásuk jelentős, persze az anyagukat figyelembe véve. Elsősorban irodákban gyakoriak, de egy megfelelő stílusú otthonban vagy egy otthoni dolgozószobában is jól mutatnak.
Beépített polcok
Ezek teljesen egyediek és mivel falba építettek, így nem is mozgathatók. A kis „falfülkék” egészen egyedi megjelenést adhatnak az nappalinak, de érdemes arra is gondolni, hogy ez egy örök életre szóló elhatározás lesz, hiszen nem könnyű őket eltüntetni. Egy hagyományos stílusú otthonnak szinte elengedhetetlen kelléke egy ilyen polc.
Lebegőpolcok
Ezek is falhoz rögzített polcok, azzal a különbséggel, hogy a rögzítés rejtett, így valóban olyan hatást keltenek, mintha lebegnének a falon, nincsenek lábak vagy zavaró keretek. Enyhén minimalista megjelenésükből fakadóan nem vonják el a figyelmet a rajtuk prezentált tárgyaktól, így elsősorban olyanoknak ajánlatos és hasznos, akik pont ezt a hatást szeretnék elérni.
Mi kerüljön a polcra?
A falhoz rögzített polcok bárhol hasznosak lehetnek a lakásban. Nem csak a nappaliban, de akár a konyhában is nagy segítséget nyújthatnak, így akár a szakácskönyvektől, a liszten át, a befőttes üvegekig bármi elférhet rajtuk. Utólag már nehezebben mozdíthatók, így érdemes jó előre kigondolni, hogy mit és hova szeretnénk pakolni és a polc magasságát eszerint meghatározni.
A polcos szekrényben remekül mutatnak a könyvek, de akár ezt is beállíthatjuk az étkezőbe vagy a konyhába is, tányérokat vagy étkészletet tárolni. A már említett üvegajtós megoldással vintage vagy régies, klasszikus hatást adhatunk a szekrénynek.
A lebegő polcokon érdemes dekoratívabb, feltűnőbb tárgyakat prezentálni: vázák, egyedi üvegtárgyak kerülhetnek ide. Nyilván nem a legnehezebb vasból készült tárgyakat kell ide pakolni, mert a rejtett rögzítésből fakadóan ezek nem túl terhelhetők.
Ez is érdekelhet
Tárlat bemutató vagy tároló?
Az, hogy milyen típusú polcra van szükségünk, attól függ, hogy mit szeretnénk a polcra helyezni. Értékes tárgyak, mint például kristályvázák, egyedi üvegtárgyak vagy porcelánfigurák felvonultatására érdemesebb egy szabadon álló polcot vagy lebegőpolcot választani. Könyveket polcos szekrényen, vagy falra rögzített polcokon tárolhatunk, persze ez függ a könyv méretétől és súlyától. A hatalmas enciklopédiákat tanácsos inkább egy polcos szekrénybe rakni. Nehéz konyhai eszközöket, vagy szerszámokat mindenképp masszív és jól rögzített helyre tegyünk.
Kezdjük azzal, hogy végiggondoljuk, milyen tárgyakat szeretnénk a polcon tárolni és így kiszámíthatjuk, hogy mekkora helyet kell ezeknek biztosítani, és így mekkora a helyigényük a polcoknak a falon. Soha ne elégedjünk meg a körülbelüli értékekkel, mindig pontos értékeket jegyezzünk fel, sőt, a legjobb, ha 1-2 cm-rel többet számolunk, hogy biztos legyen helye mindennek.
Fa, fém, üveg vagy műanyag?
Az anyagot is vegyük figyelembe. A fa és fém polcok masszívabbak, erősebbek, míg az üvegpolc inkább könnyebb tárgyak tárolására való. A műanyag átmenetet jelenthet e kettő között, de mindig alaposan tanulmányozzuk át a leírást, melyben a gyártók pontos értékhatárokat adnak meg a polcok terhelhetőségét illetően. Ha erre nincs mód, mert egyedi polcot készíttetünk, akkor a mesterrel egyeztessünk.