A monokróm enteriőrök általában megosztóak: van, akinek tetszik a leegyszerűsített színvilág, sokan azonban hiányolják az erőteljes sokszínűséget. De egy biztos, hogy a látvány nem marad hatástalan.
A szó eredete görög: monosz = egyforma, egyetlen, khroma = szín. A monokróm a festészetben egyetlen színnel, vagy annak árnyalataival készült képet jelent. Tudatos megjelenése a képzőművészetben, az absztrakt művészet megjelenéséhez köthető. Ebből a körből kerültek ki az első monokróm festmények, Malevics, Yves Klein munkái és leginkább innen vett az irányzat egy éles kanyart a lakberendezés felé.
A monokróm stílus manapság egyre divatosabb és lassan, de biztosan helyet követel magának az örökzöldek között. Ha közel áll a szívünkhöz ez a trend, akkor ügyeljünk arra, hogy mindössze csak egy, maximum két színt használjunk. Jellegzetessége a monokróm enteriőrnek, hogy egy alapszín köré épül, attól csak minimálisan térhet el. Az alapszín árnyalatait is csak mértékkel érdemes alkalmazni.
Így mutat a monokróm a különböző helyiségekben
A legérzékenyebb terület a gyerekszoba. Tévedés, hogy egy gyerekszoba csak rózsaszín, vagy csak kék lehet, függően kis lakója nemétől. Egy általános elmélet szerint, a szürke és a fekete árnyalata inspirálóan hatnak, serkentik a teljesítményt. Természetesen nem kell leszűkíteni a kört csak fekete-fehérre, bár ha ügyesen alkalmazzuk a két színt, azzal sincs baj.
Egy konyhában a szürke, fekete-fehér, barnás árnyalatok például egy minimál stílussal párosítva kimondottan elegánsan hatnak.
A másik érzékeny terület, a hálószoba színvilága, de lássuk be, hogy hol máshol lenne érdemes alkalmazni, mint itt. Az egyszínűség, vagy az egy adott színhez kapcsolódó árnyalatok abszolút nyugalmat árasztanak, szemben a szín kavalkáddal.