Minden átalakításnál a tervezés a legfontosabb feladat, hiszen egy lakás, vagy akár csak egy szoba újrafestése nem kis feladat. Amennyiben követjük az alábbi lépéseket, könnyebben hozzuk meg a legnehezebb döntéseket is.
Inspirálódjunk!
Ez a legfontosabb és egyben az első lépés. Nézzük át a magazinokat, böngésszük az internetet. Gyűjtsünk olyan képeket, melyek kedvesek a számunkra. No, de mi a helyzet akkor, ha éppen a kedvenc kávézónk dizájnja tetszik meg? Sebaj! Készítsünk egy fotót arról is, és tegyük be a gyűjteményünkbe. De bátran kérdezzük meg a kávézó dolgozóit a fal színe felől, hátha tudnak segíteni.
Elemezzük a helyiségeket
Alaposan figyeljük meg, melyik irányból esik a fény a szobába, ez lehet a kulcsa a tökéletes szín kiválasztásának. A közhiedelemmel ellentétben a ragyogó fehér szín nem láttatja nagyobbnak az aprócska teret, inkább ront rajta, hiszen könnyen unalmassá teheti a légkört.
Íme, néhány szabály, amit nem árt megjegyezni:
- Az északi irányból érkező fény a színeket kékesebbé, kissé hideggé teheti, tehát ilyen fekvésű szobákban jó, ha kerüljük a zöld vagy szürke alapú színeket és inkább sárgásabb, pirosabb vagy rózsaszínűbb meleg árnyalatokkal próbálkozunk.
- A keleti irányú szobák reggel fényesebbek, délutánra pedig már kissé sötétebbek, szóval itt nyugodtan használhatunk hidegebb tónusokat is.
- Nyugati tájolású helyiségekben éppen az ellenkezője történik: itt reggel inkább hidegebbnek tűnnek a színek, hiszen közvetlen fényt csak délután kapnak. Itt a meleg árnyalatok mutatnak jól.
- Figyeljünk arra is, hogy mely napszakban használjuk a szobát. Ha főként esténként, akkor érdemes a színeket a lámpafénynél is alaposan átelemezni.
- Kisebb helyiségek, mint például a fürdőszoba, remekül mutatnak egy sötétebb falszínnel is. Itt semmi szükség arra, hogy a térhatást egy természetesebb, esetleg fehér színnel növeljük, hiszen a helyiség az ablakhiánytól, vagy a falak közelségétől sosem fog nagyobbnak tűnni. Játsszunk bátran egy sötét árnyalattal!
Harmonizáló, ellentétes vagy inkább egymás árnyalatai?
Hisszük vagy sem, a színek, melyeket összeválogatunk, nagymértékben befolyásolják a szoba légkörét és így a benne lakók életét is.
Készítsünk hangulattáblát
Azzal, hogy összeválogatunk olyan színeket, anyagokat, mintákat, esetleg bútorokat, melyek tetszenek, nagyban megkönnyítjük később a munkánkat. Ezzel már a kezdetektől meghatározhatjuk a számunkra kedves színpalettát, és később nem kell feleslegesen több ezer színt végigpróbálnunk a falon minden napszakban. Ez megvéd attól is, hogy esetleg egy hirtelen impulzus hatására vásároljunk meg olyan festéket, amely valójában nem is tetszene az egész falon.
Ez is érdekelhet
A hangulattábla nagyon jó eszköz arra is, hogy a meglévő bútorokat, a szőnyeget, vagy a függönyöket is bevonjuk a játékba. Ha nem szeretnénk ezektől megválni, akkor mindenképp érdemes megnézni, hogy mi illik hozzájuk.
Ma már rengeteg weboldal létezik, melyek segítenek egyedi hangulattáblát létrehozni. Ide saját képeinket is feltölthetjük, de persze a legegyszerűbb és legjobb szórakozás, ha magunknak készítjük el egy hatalmas papíron. Rajzoljuk fel a lakás vagy a szoba alaprajzát és indulhat a móka.
Mindent próbáljunk ki
Soha ne válasszunk színt vagy bútort, amit előtte nem elemeztünk át alaposan. Minden festékboltban kaphatunk színpalettát, melyet akár fel is ragaszthatunk a falra, így könnyen meggyőződhetünk arról, hogyan mutatna a kinézett szín a különböző napszakokban. De igaz ez a bútorokra is. Gondoljunk arra, hogy mit teszünk akkor, ha valami nem fér majd el. Előtte inkább mérjük le a helyet, és csak utána döntsünk arról, hogy megvesszük-e. Ha már a vásárlásnál tartunk, minden anyaghoz, textúrához bátran mérjük oda a favorit színt, nézzük meg mennyire harmonikus, vagy éppen kontrasztos.