Azt gondolhatnánk, hogy egy kisebb lakásba éppolyan bútorokat kell venni, mint egy nagyba, csak kevesebbet. Jobb, ha tudjuk: ez tévedés.
Persze azzal azért tisztában van mindenki, hogy kisebb alapterület esetén magától értetődően kisebb, filigránabb darabokat érdemes választani. Ám, ha még ennél is okosabbak vagyunk, és nem csak könnyed, de praktikusabb, többfunkciós példányok mellett döntünk, rengeteg helyet spórolhatunk magunknak és mini lakásunkban tágas tér maradhat a beköltözés után is.
Minden lakás meghatározó alapeleme az ülőgarnitúra, amely állhat egy vagy több kanapéból, fotelből, puffból, illetve ezek kombinációiból. Kisméretű lakásba ne csak légiesebb darabokat keressünk, hanem olyanokat, amelyeket többféleképpen is használhatunk.
Ha nagyon kicsi a lakás, előfordulhat, hogy a kanapé állandó fekhelyünk is egyben. Ez semmiképpen nem nevezhető szerencsés megoldásnak, hiszen az állandó ki-be ágyazás nem kevés energiát igényel, ám, ha nincs más mód, feltétlenül olyan darabot keressünk, amely különösen kényelmes is. Megkeserítheti az éjszakáinkat, ha a kihajtható matracdarabok nincsenek egy szintben, rés van közöttük, pont a derekunk alá esik a váltás. Léteznek kifejezetten erre a célra gyártott, különleges rugózattal kialakított kihúzható kanapék, igaz az áruk lényegesen magasabb, de hosszú távon ez jobban megéri.
Érdemes akkor is kihúzható kanapét vennünk - még ha drágább is kicsit - ha van külön hálóhelyünk, ezzel ugyanis a vendégágy kérdését is megoldhatjuk. Mindenképpen keressünk olyan darabot, amely ágyneműtartóval is rendelkezik, ami a tárolási gondokon segít.
A méret a lényeg
Ha nagyon kicsi a lakás, előfordulhat, hogy annyi helyünk sincs a szobában, amennyi a kétszemélyes kanapé kihúzásához szükséges, vagy mindez túlságosan sok bútortologatással járna. Ebben az esetben keressünk olyan modellt, amely hosszában hajtható ki, így feleannyi területet igényel a kinyitása. Így 160 centiméter helyett csupán 90-et vesz el a térből. Ha kihúzható kanapét választunk, elé könnyen mozdítható, mobil kiegészítőket állítsunk, például görgős, vagy egymásba tolható könnyű dohányzóasztalt. Vannak olyan kétrészes kanapék is, amelyekkel kompletten megoldhatjuk az ülőgarnitúra kérdését, a kanapéból és szófából álló együttes összetolva azonban kényelmes franciaággyá válik.
Léteznek hatalmasnak tűnő, de kifejezetten kislakásokba ajánlott franciaággyal kombinált kanapék, melyek pihenőrésze valójában franciaágy méretű és természetesen ágyneműtartóval rendelkezik.
Hasznos darabja a garnitúrának a puff, amely vendégjárás idején is jó szolgálatot tehet. Ha nincs elég helyünk, készíttethetünk olyan dohányzóasztalt, amely alá elbújtathatjuk. Akár többet is. Ugyancsak alkalmas a puff a variálásra, ha akkora a mérete, hogy a kanapéhoz tolva fekvőheverővé válik tőle. Keresünk olyan puffot, amelynek a belseje tároló helyet rejt.
A dohányzóasztalok variálhatósága is végtelen: kihajtogatható, fiókos, többszintes modellek közül válogassunk.
Ha szélesebb, szögletes karfájú kanapét választunk, kis lerakóasztalt, tálcát helyettesítő fém vagy fa rátéttel mellőzhetjük a dohányzóasztalt, ezzel is helyet spórolva.
Többfunkciós elemek
Kis lakásban általában érdemes a bútorokat egyedileg megterveztetni, legyártatni, így azok biztosan méretre szabottak és praktikusak lesznek. Térelválasztó elemként is használhatók például a térbe fordított szekrények, amelyek mindkét oldalról működnek, vagy úgy, hogy két oldalról hozzáférhető a tartalmuk, vagy oly módon, hogy két, egymásnak hátat fordító szekrényt építenek egybe. Különösen jól alkalmazható ez a megoldás hálószobarész leválasztására, míg az egyik felére a hálóhoz tartozó gardrób kerül, addig a túloldalra például egy alacsonyabb tároló elem fölé, a televíziót tehetjük. A szekrény hátoldalát lefedhetjük gipszkartonnnal vagy tapétával.
Az amerikai konyha utolsó, magas eleme is lehet kétfunkciós, míg befelé konyhabútor, a külső része tálalószekrényként funkcionálhat. Jó megoldás, ha a térre merőlegesen állított konyhapult túloldalát étkezőként alakítjuk ki.