A vizes helyiségeknek is nevezett fürdő és vécé alapvető kellékei a korszerű, minőségi, könnyen tisztítható, higiénikus és időtálló anyagból készült szaniterek, melyek nem mellékesen harmonizálnak a fürdőszoba egyéb berendezéseivel, illetve annak burkolatával.
A korszerű életmód természetes higiéniájának napi igényeihez tartozik az akár többszöri tisztálkodás, tetőtől talpi való lemosakodás, vagy csak részlegesen, arc és kézmosás. A tisztálkodás rituáléja azonban tágabb értelemben magában foglalja a szépségápolást, a testi lelkim intim kényeztetést, kikapcsolódást, relaxációt is.
Ennek azonban meg kell teremteni otthonunkban a körülményeit, melynek már kialakult formája a korszerű mellékhelyiségek gondosan tervezett kialakítása. Lakás alapterülettől függően lehetnek külön fürdőszoba és külön vécé helyiségek, vagy mindkét funkció egy helyiségben elhelyezve. A fürdőszoba legfontosabb alapfelszerelései, a mai modern szaniterek, általánosan azonban az utolsó 100 évben jelentek meg - még fél évszázada is készültek komfort nélküli otthonok, és vidéken még ma is sokan laknak ilyen házban.
Ma már teljesen természetesnek tekintjük, hogy minden lakásban van fürdőszoba és vécé, ezek nélkül új lakás nem is építhető (építési engedélyt nem adnak rá).
Szaniter-féleségek
Szorosabb értelemben a szaniterek, az anyaguk alapján besorolva, melyek leggyakrabban porcelán‑kerámia, a következők:
- mosdókagyló, mosdótál
- vécé csésze
- bidé
- piszoár
Ide sorolhatjuk még hasonló funkciókört tekintve az alábbiakat, melyeket azonban jellemzően más anyagokból gyártanak (öntöttvas, vaslemez, akril):
- fürdőkád
- zuhanytálca, komplett zuhanykabin.
A korszerű gyártási és design igényeknek eleget téve, már az alapanyagok használata is szerteágazóbb, gyakrabban tűnnek fel a szintetikus, kompozit összetevők is.
Ez is érdekelhet
Szaniterek anyagai
A szanitereknek sokféle követelményt kell kielégíteniük. Ki kell bírniuk a mechanikai igénybevételt, mert ráülünk, beleülünk, netán ráállunk, naponta hosszú éveken keresztül. A másik fontos a vízállóság, vízlepergetés, valamint a kemény karcálló felület a tisztíthatóság végett. Ez utóbbi komoly képességet jelent a súrolással és a háztartási vegyszerekkel szemben. Mindezt viszonylag alacsony előállítási költségek mellett kell nyújtaniuk, hogy bárki számára megfizethetők legyenek.
A zománcozott fémek a szaniterek kezdeti alapanyaga. Valamikor ebből készültek a lavórok, mosdókancsók, szappantartók, de még manapság is gyártanak ilyen úgynevezett lemez‑kádakat és zuhanytálcákat is. Gyenge pontja maga a zománc, ami hosszú távon rosszul bírja a súrolószereket, és az esetleges ütődést. A hibás, zománc mentes helyeken, azonnal rozsdásodásnak indul a fém.
Rozsdamentes acélból készült termékeket a nagy igénybevételre, elsősorban közösségi helyekre, vasúti kocsikba, repülőgépekre, börtönökbe gyártanak a törhetetlenségük és könnyű súlyuk miatt. Mosdók, WC-k, bidék, piszoárok egyaránt kaphatók ebből az anyagból. Design szempontból egyes ipari hangulatú stúdió és loft lakások felszerelésében is találhatók ilyen különleges gyártmányok. Az áruk jócskán meghaladja a porcelánokét.
Üvegből is készülnek főleg mosdótálak. Ezek inkább a drága design kategóriában szélesítik a kínálatot. Az üveg alapanyag a hátránya a sérülékenység, hasonlóan a zománchoz, hiszen az is tulajdonképpen üveg.
Természetes kövek a márvány, a gránit ugyancsak feltűnnek a szaniter kínálatban, de inkább egyedi luxus választékban. Jellemzően ezek is a mosdótálak választékát bővítik. Megmunkálásuk nehéz és költséges, így áruk is magas.
A szintetikus anyagokból készült szaniterek gyártása és kínálata egyre szélesebb. Az olcsóbb kategóriájú műanyag termékek felületét sajnos a vegyszerek, és a súrolás gyorsan tönkreteszi. A felsőbb kategóriába tartoznak a különleges vonalvezetésű akril, és akril‑szilikát kompozit anyagú szaniterek. Felületük szép, kényes, áruk magas.
A porcelán maradt a verhetetlen alapanyag, mely szinte mindent kibír hosszú távon, és általában az esztétikai elvárásoknak is bőven megfelel. Vízálló, bírja vegyszereket és a durvább súrolást, ráadásul viszonylag olcsón gyártható. Gyártótól függően azonban a porcelán minősége eltérő lehet.
Kétféle anyagot különböztetünk meg a szaniterkerámia-gyártásban: a kristályporcelánt és a félporcelánt (fajansz). Az előbbi a magasabb hőfokon való égetésnek köszönheti a különleges keménységet és ellenálló képességet. A minőségi félporcelánok eléggé elterjedtek, előállításuk egyszerűbb, áruk megfizethetőbb. Az Alföldi szaniterekre adott 10 év garancia például jó ajánlásnak számít.
Az utóbbi évek fejlesztése a porózusmentes, teljesen vízlepergető és foltmentes felület. A kerámia másodszori kiégetésével biztosítják a máz mikroszkopikus pórusainak tökéletes befedését.
Fontos lehet a szín
A nagy európai gyártók színskálájukat egymással, és a többi fürdőszobai berendezéseket gyártó nagy céggel egyeztetik, így a színeik közel azonosak. Jelenleg is a fehér a legnépszerűbb szaniterszín, könnyen meglátszik rajta a kosz, így könnyebben tisztán tartható.
Sokan gyártanak világos pasztellszíneket, de előfordulnak egészen élénk árnyalatok is.
A legmenőbbek az utóbbi években az elegáns matt‑fehér szaniterek. A legújabb design irányzat a fémes színű kerámia szaniterek. Nálunk még csak a lakberendezők, és belsőépítészek érdeklődnek iránta, mivel ezek az extravagáns darabok a legfelső árkategóriába tartoznak.
A folytatásban az egyes szaniter-féleségeket vesszük sorra.