Napfényes, tágas, stílusos. Legtöbbünk számára ezek az ideális lakás jellemzői. És ugyancsak ezekkel a jelzőkkel illethetjük a loft lakást, mely egyre népszerűbb nálunk is.
A hatalmas, osztatlan terek és az óriás ablakfelületek éles kontrasztot mutatnak azokkal a szűkös lakásokkal, melyek a nagyvárosi életforma sajátjai. Mindezek ellenére a kezdet kezdetén, az első loftok birtokosait sokkal prózaibb okok vezették az egykori ipari épületekhez: ezek a lakások nagyon olcsók voltak a 60-as 70-es években. Az azóta eltelt négy évtizedben pedig a luxus megtestesítőivé váltak. A szerény kezdetek óta a loft stílus fokozatosan meghódította az egész világot.
A betonoszlopok és a szabadon futó csőrendszerek az úgynevezett ipari stílus kötelező kellékeivé váltak. A rozsdamentes acélból készült hűtők, a krómkiegészítők, a fürdőszobai vízcsövek látványelemmé avanzsáltak. Az esztétikai mefontolásokon túl persze el kell ismerni az ipari anyagok előnyeit: a legerősebb igénybevétellel szemben is ellenállóak és tartósak. A lakás közösségi részei, a konyha, az étkező, a nappali és az előszoba, egyetlen osztatlan térben találhatók. Gyakran még az elvonulást, intimitást igénylő szobák, mint a fürdő vagy a háló sincsenek elszeparálva környezetüktől. A végeredmény egy egybefüggő, áramló tér, amely a mindennapok életvitelét szolgálja.
A beton főszerepet kap a loft berendezésében. Egykor legfeljebb garázsokban, mosókonyhákban hagyták nyersen a betont, a loft esetében ez is másképp történik. A természetes betont speciális kezeléssel folttaszítóvá teszik, olykor még festik is. Padlókhoz, konyhapultokhoz, mosdókhoz, kádakhoz és zuhanytálcákhoz egyaránt szívesen használják. A végeredmény pedig stílusos és figyelemre méltó.
A fa, a kő és az üveg ugyancsak alapanyagnak számítanak, ha a loftról van szó. Leggyakrabban a pultok, padlók anyagaiként találkozhatunk velük, de egyre népszerűbbek az üvegből vagy kőből készült mosdók.