A tetőn kialakított kert vagy zöld felület már majdnem olyan, mint egy igazi kert: legalább annyi öröm, de kevesebb munka. Megalkotása viszont nem egyszerű.
A tetőkert, illetve a zöldtető kialakításának legfontosabb feltétele, hogy a lapos tető statikailag elbírja a pluszterhelést. Ez az építési tervekből, engedélyekből egyszerűen megállapítható. Ha abban az szerepel, hogy a tető járható, úgy a tetőkertből adódó túlterhelést el fogja bírni.
Tetőkert vagy zöldtető?
A sok hasonlóság mellett, a legnagyobb különbség a két rendszer súlyában keresendő. Míg a zöldtetőket akár egy fa szerkezetű melléképület tetején is kialakíthatjuk, addig a tetőkerteket csak vasbeton vagy fém tetőszerkezetű épület képes hordani. Így a környezetbe illő, ökológiailag önfenntartó zöldtetőket a hétvégi házak, kerti épületek tetején is érdemes megvalósítani. A tetőkertek inkább a város épített környezetébe kialakítva csempészik be a természetet. A szerkezeti felépítés különbségei tehát az épület tetőszerkezeténél mutatkoznak.
Tetőkerti előnyök
- Jó hőszigetelést biztosít az épületnek, emellett hőt tárol. Nyáron alacsonyabb hőmérsékletet biztosít, míg télen a túlzott lehűléstől óvja a tetőt.
- Túlzsúfolt városokban tisztítja a levegőt, oxigént termel.
- Egy jól megépített tetőkert vagy zöldtető kétszer annyi ideig él, mint hagyományos társa, csökkentve ezzel a hulladék keletkezését.
- Csökkenti a házba jutó zajterhelést.
- Sajátos élővilágot tart fenn.
Az esztétikai és hőtechnikai előnyökön kívül a csupasztetőkkel szemben a zöldtetők és tetőkertek a csapadékvíz-szigetelő rétegeket is eltakarják, így azokat a napsugárzás káros hatásától, a mechanikai sérülésektől is megvédik. Emellett a csapadékvíz időszakos tárolásával az intenzív csapadékok negatív hatásaitól óvják a környezetet.
A telepített növényzet oxigéntermelése, por és zajvédő hatása jó hatással lesz közérzetünkre és egészségünkre.
Milyen célból építjük?
Döntsük el, hogy a tetőkertet csak szemet gyönyörködtető és kertészkedő hobbiból építjük, vagy az majd használati kert lesz-e. Célszerű a magasabb épületek melletti garázsok, kamrák tetejére kis díszkertet telepíteni. Ez ugyanis javítja a kis melléképületek hőszigetelését, és az emeletről a fekete, szürke tetők helyett üdítő növényzetet látunk. Az ilyen alacsony tetőkerteket a melléjük állított létráról is könnyen lehet gondozni, és ha kell, nagyobb deszkalapokat a növényzetre fektetve, még fel is lehet lépni rá.
Sokkal bonyolultabb a kertépítés, ha az emeletes, vagy földszintes, de magas épület lapos tetejére kerül, és valóban kertként szeretnénk használni. Ilyenkor nélkülözhetetlen egy szilárd, elég magas és az átbújást megakadályozó korlát létesítése, ami kizárólag építési vállalkozó feladata.
A másik feladat egy, a feljutást biztonságosan segítő belső lépcső, és a kijárati fülke megépítése, úgy, hogy az ellenálljon az időjárás viszontagságainak, ne dönthesse le a szél, és ne zúdulhasson le az esővíz egy zivatar után sem.
Tetőkerti növények
A tetőkertek esetében az előnevelt gyeptől, az évelő- és haszonnövényeken át a konténerben nevelt dísznövényekig és kisebb fákig szinte minden telepíthető. A tetőkert tervezése során jó kikérni a kertész szakemberek vagy a forgalmazók tanácsát is.