Minden egy helyen a kerti tavakról, fürdőtavakról és a biomedencékről. Az első kapavágástól az állatok telepítéséig, vagy a fürdőtóban csobbanásig segítünk megtervezni saját, külön bejáratú tavát!
Ha kertünk mérete megengedi, fontolóra vehetjük egy tavacska kialakítását. A megfelelően gondozott kerti tó különlegessé, üdévé és látványossá teszi kis birtokunkat.
Mi a kerti tó?
A szokásos kerti tó mesterségesen létrehozott tereptárgy, de a természetes tavakat és vízgyűjtőket utánozza. Funkciója alapvetően a kerti környezet esztétikussá tétele: növénytársulásokkal körbeültetve, szép kövekkel kirakva, a nagyobbaknál esetleg kis híddal, aprócska szigettel, benne vízinövényekkel, halakkal.
Kellemes látvány a kertben, csobogóval kiegészítve a víz jelenléte megnyugtató és természetes hatású, nyáron enyhíti a nagy meleget, de más igazán praktikus funkciója nincs. Nem szükséges a vizét télen leengedni, nincsenek szezonális korlátai. Megfelelő mikróökológiai egyensúlyt kialakítva gondozást is alig igényel.
Készítsünk terveket
A kerti tó építésének első lépése természetesen a tervezés. A legfontosabb szempont, hogy jövendőbeli tavunk passzoljon a kert stílusához, és a kert többi részéhez: a lugashoz, a kerti bútorokhoz, a padokhoz, szobrokhoz, oszlopokhoz, a formára nyírt sövényekhez, tehát mindenhez, amivel korábban már feldobtuk a kertünket.

Választhatunk szabályos vagy szabálytalan formájú díszmedencét is. Míg előbbi nem titkolja, hogy mesterséges építmény, utóbbi inkább kelti egy természetes víztükör benyomását.
Döntenünk kell a tó pozicionálásáról, helyéről is. Lehet a tavacska a kert centrumában, azaz olyan központi helyen, hogy úgy tűnjön, ez a fő attrakció a területen. De megépíthetjük egy félreeső szegletbe is, ez a megoldás szintén garantálja, hogy hangulatosabb lesz tőle ingatlanunk.
Ideális, ha az ablakból vagy a teraszról éppen a tóra látunk. Arra is gondoljunk, hogy egyes növények igénylik a sok napfényt, viszont az erős és folyamatos nyári napsütés túlzott felmelegedéshez vezethet. A víz felszínét csak akkor árnyékoljuk fákkal, ha nem okoz gondot a tó rendszeres megtisztítása a fákról a vízbe hulló levelektől, virágoktól, termésektől.
Minél nagyobb és mélyebb tavat építünk, annál valószínűbb, hogy a vízben kialakul a természetben megszokott ökológiai egyensúly. Ezt persze nem mindenki engedheti meg magának, egy kisméretű kertben furcsán hat egy nagyobb tó. A túl kicsi kerti tó hátulütője, hogy eltűnhet a fejlődő növényzetben. Összefoglalva: fontos, hogy a tervezésnél ügyeljünk a kerti tó és a kert között fennálló helyes arányra!
Végül gondoljunk arra is, hogy szívesen látnánk-e valamilyen extra kiegészítőt a tóban vagy a tavon: kisebb vízesést, hidat, szigetet, szökőkutat, csobogót, világítást is kialakíthatunk. Ezekkel azért érdemes már előre számolni, mert jelentősen meghatározzák azt, hogy hová kerüljön a tó, ugyanis a tavi kiegészítők az összhatást is komolyan befolyásolják. Ráadásul némelyik kiegészítőhöz áramra, szivattyúra, vízutánpótlásra is szükség lehet, amelyekről gondoskodnunk kell, és utólag lehet, hogy már nehéz lenne ezeket beépíteni.

Formák és anyagok
Mire idáig eljutunk gondolatban, nagyjából kialakul az is, hogy milyen anyagból és milyen jellegű tavat fogunk építeni. Ha a szabályos forma mellett döntünk, akkor a legideálisabb betonból építkezni és kőburkolattal szegélyezni. Ha a természetes formát részesítjük előnyben, akkor válasszuk a fóliát, kisebb tavakhoz pedig az előre gyártott medencéket.

Leggyakrabban a különböző fóliákat használják a kerti tavak építéséhez. A fólia rugalmas, jól kezelhető anyag, a segítségével könnyen alakíthatunk ki természetes alakú tavat. A hagyományos fóliánál jobb a PVC fólia: tartósabb, közel tíz évig nem kell cserélni. Hátránya, hogy a napsugárzást nehezen bírja. Javítani addig lehet, amíg még rugalmas, és nem keményedett meg.
Az alábbi videóból megtudhatja, hogyan tudja elhelyezni a fóliát egy szabályos alakú kerti tóban! Miután megnézte, akár szakember jelenléte nélkül is elvégezheti a műveletet.
A mi tippünk, hogy tófóliának a szintetikus gumiból gyártott butil- vagy gumifóliát használja! Rugalmasságát több évtizeden át megtartja,és még könnyen is javítható. Bármilyen forma kialakítható belőle, ugyanis forrasztható, azaz több kisebb darab összeolvasztásával bármi megvalósítható gyűrődés nélkül ebből az anyagból. Kiválóan ellenáll a napsugárzásnak is, és hidegben is rugalmas marad. Egy legalább 0,75 milliméter vastagságú gumifólia már megfelel egy kerti tó igénybevételének, de ha ennél vastagabbat választunk, akkor a tavunk csak jobb és tartósabb lesz. A gumifólia könnyen szállítható és beépíthető, azonban viszonylag könnyen sérül, ezért vigyázni kell rá.

Az előre gyártott medencék különböző erős műanyagokból, a drágábbak üvegszál erősítésű műgyantából készülnek. Élettartamuk minőségüktől függően elég hosszú, akár 10-30 év is lehet. Jobban ellenállnak a sérüléseknek, mint a fóliák, és beépítésük is egyszerű. Amíg rugalmasak, addig egyszerűen javíthatók és közepesen ellenállnak a napsugárzásnak is. Hátrányuk, hogy a forma előre gyártott sablon, nincsenek egyedi megoldások és így a későbbi bővítés lehetőség kizárt. Mivel nem alakíthatóak, ezért a mélységük sem mindig megfelelő. Arra is számítsunk, hogy a méretük a földbe ásva jóval kisebbnek tűnik majd, mint a vásárlás helyén.

Az alábbi videó alapján megtudhatja, hogyan tudja elhelyezni az előre gyártott, merev falú medencét a kertben, hogy abból tavacska lehessen! A videó alapján egy napos délután ön is nyugodtan belevághat ennek elhelyezésébe, szakember jelenléte nélkül is!
A betonból általában csak szabályos formájú díszmedencéket készítenek. A megfelelően megépített betonmedence hosszú éveken át dísze lehet kertünknek: erős szerkezetének köszönhetően remekül ellenáll a talaj kisebb megcsúszásának, nem sérülékeny, szilárd, és meredek partok is kialakíthatók betonból. A napsugárzásra közömbös, különösebb karbantartást nem igényel, csak a kisebb repedéseket kell helyrehoznunk. Azonban nehéz megépíteni, kialakításához szakértelem szükséges. Ha valamilyen okból kifolyólag meg szeretnénk szüntetni a tavunkat, akkor bontanunk kell a betont, ami rendszerint vasbeton. A beton és a víz közé mindenképp burkolatot kell helyeznünk, mert a mész mérgező a halakra és a növényekre.

Növények és állatok
Tudta, hogy a víz alatti növények a legjobb oxigéntermelők? A kerti tavak építésekor ezt azért jó tudnunk, mert ebből következően a növekedési ütemük igen gyors, tehát óvatosan kell telepítenünk belőlük.
Népszerű választások a különféle tavirózsák, amelyek mélyvízi növények. Árnyékoló hatásuk akkor megfelelő, ha a levelek kifejlett állapotban a vízfelszín 40-50 százalékát takarják. Mellettük különféle mocsári és sekélyvízi növények megfelelő összeállításával megteremthető a harmónia a tó és a kert többi része között.

Az új kerti tóban a növényeket ültető kosárban vagy zsákban helyezzük el, így elkerüljük a túlzott elszaporodást és kevesebb felesleges tápanyag kerül a vízbe. A növények elhelyezésénél legyünk tekintettel azok igényeire is. Ha tavunk oldala teraszos kiképzésű, a növényeket a számukra kedvező vízmélységbe helyezhetjük.

Népszerű tavi növények még a vízi hídőr, a virágkáka, a sárkánygyökér, a mocsári gólyahír, az óriás sás, a fekete sás, a vízi jácint, a sásliliom, a nőszirom, az apró békalencse, a mocsári nefelejcs, a vízitök, a nyílfű.

Ne legyünk türelmetlenek, a biológiai egyensúly kialakulása hetekig is eltarthat!
A telepíthető halak számát a kerti tó legalább 1 méter mély részének alapterülete határozza meg. Az így meghatározott területre négyzetméterenként 60-80 centiméter összhosszúságú hal telepíthető.
Halakat a tó egyensúlyának kialakulása után telepítsünk, de inkább csak a második évtől, a szűrő és a levegőztető berendezés egyidejű beépítésével.
A teknősök segítenek a kerti tó növény és halállományának szabályozásában, bár ezt néha túlzásba is viszik. Meglehetősen igénytelenek, viszont legalább 30 centiméter magas, a tó felől függőleges falú kerítés szükséges a mozgásterük szabályozására. A kerítés ne közvetlenül a tó partjára kerüljön, legyen egy kis száraz hely, ahová kijöhetnek napozni. Gondoljunk arra is, hogy télire egy fagymentes helyen kialakított terrárium álljon a rendelkezésükre.