A bőség zavarával küzdünk a térkövek kiválasztásakor. Akkora a választék, hogy ember legyen a talpán, aki családi háza udvarára a legjobb térköveket szeretné lerakni. A gyártókat arról kérdeztünk, mire figyeljünk, ha térkövet választunk, és mit tegyen az, aki maga szeretné lerakni a kertbe.
A térkövek anyagáról Brieber László, a Leier Hungária Kft. díszburkolatok üzletágának vezetője elmondta természetes és mesterséges anyagú térkövek is kaphatók. A kültéri felületek kialakítására különféle ásványokból többféle megmunkálással készítenek térköveket, mint például hasítással, faragással, vágással, csiszolással, lánggal érdesítéssel. Mesterséges burkolóanyag lehet beton, fa vagy gumi, ezek közül a beépítés mennyiségét tekintve a betonból készült térburkolat a legismertebb és legelterjedtebb. A fa kockaburkolatokat jellemzően műemléki környezetben használják, amíg a gumit játszóterek csúszdái, mászókái körül alkalmazzák. | ![]() |
Pál Péter tervező, a Semmelrock Stein+Design Burkolatkő Kft. építési szaktanácsadója is a betont emelte ki, mint a legtöbbet alkalmazott alapanyagot. Majd hozzátette a klinkert is sok helyen használják. A klinker agyagból készül – hasonlóan a téglához és a kerámia tetőcseréphez. Amíg a betontérkövek színe avul, fakul, a klinkereké nem, mert nincs bennük festék. | ![]() |
Melyiket hova?
Brieber László, elmondása szerint a térburkolatok különböző típusainak felhasználása többféle minősítő, rendező elv alapján történhet.
A megjelenés szempontjából el kell döntenünk, hogy klasszikus jellegűt, amilyen a hullámkő vagy inkább a nemesített felületű terméket szeretnénk beépíteni.
Ha a felhasználást nézzük, akkor a terhelés szempontjából
- kicsi – csak gyalogos, kerékpáros forgalom számára,
- közepes – személygépkocsis forgalom lesz a térkőn vagy
- nehéz – teherautós, autóbuszos, nehezebb kommunális járműves forgalom zajlik-e az építeni kívánt burkolaton.
A lapok mérete a forgalomtól függ
- kis forgalom estén 2,5–5 cm vastagságú lapok, 6 cm alatti vastagságú térkövek ajánlottak,
- közepes forgalomnál a 6–8 cm vastagságú térkövek klasszikus vagy nemesített felülettel, a jobb teherbírás érdekében akár már rejtett oldalirányú fésűs kapcsolattal rendelkező úgynevezett nútféderes (N + F) kialakítással, amíg
- nehéz forgalom esetén 8 cm vastagság feletti termékek klasszikus vagy nemesített felületi kialakítással, hagyományos vagy az említett N + F kialakítással.
Boros István, mérnök, szaktanácsadó, a KK Kavics Beton munkatársa véleménye szerint, sajnos sok esetben a kövek kiválasztásánál a vizuális megjelenés az elsődleges szempont a műszaki terhelhetőséggel szemben. Pedig nagyon fontos a teherbírás. A burkolat teherbírása függ a kő formájától, rakási mintájától, vastagságától és a burkolat síkjának a vízszintes síktól való eltérésétől (meredek felületre nagyobb teherbírású burkolat szükséges). Ezért minden esetben először a burkolat élettartama alatti terhelést kell meghatározni, ami behatárolja a lehetséges formaválasztékot. Érdemes minden esetben szakember segítségét kérni. | ![]() |
Kopásállóság, teherbírás, stabilitás
Brieber László arról tájékoztatta a Homeinfót, hogy a térkövek kopásállóságáról az MSZ EN 1338 számú harmonizált uniós szabvány rendelkezik. A kopással szembeni ellenállás minősítő értéke 18 cm³ / 50 cm². Ez gyakorlatilag minden térburkolati betontermékre vonatkozik, így tehát kopásállóságban a felhasználás tekintetében nem tesznek különbséget az egyes termékek között.
Majd hozzátette teherbírás szempontjából meghatározó a forma. Kapcsolódási osztály szerint egyszerűsítve az előírásokat
- a hullámos oldalkontúrral rendelkező termék a legmagasabb,
- a dupla T-kontúrral rendelkező a közepes, amíg
- az egyenes oldalélekkel rendelkező kövek a legalacsonyabb minősítésűek.
A burkolat stabilitását még a kővastagság növelésével lehet biztosítani, de ez nem gazdaságos megoldás, mivel előállítása és fuvarozása anyag- és energiaigény szempontjából nagyobb környezeti terhelést is okoz. Az építészeti és téralakítási irányvonalak ma szinte kizárólag letisztult formavilágú, egyenes oldalélekkel rendelkező termékek beépítését részesítik előnyben. Ezek teherbírását tudják a gyártók fent említett N + F rendszerű termékekkel biztosítani.
Pál Péter hozzátette valamennyi térkő lerakható kertbe vagy akár főtérre, csak a megfelelő méretezés és az annak megfelelő használat a fontos.
Minden kőnek magas a kopássállósága, a nagy igénybevételű felületekre – ipari parkok, repülőtér, benzinkút, logosztikai csarnok, vámudvar stb. – célszerű 8–10 centiméteres köveket használni, olyanokat, amelyek mindkét irányba kötnek.
Boros István szerint a KK Kavics Beton Kft. választékában az antikolt, négy méretben kapható formák (kistégla, négyzet, tégla, nagytégla) a legkedveltebbek. E termékcsoporthoz tartozó kövek vastagsága 7 cm, amelyek kis terhelésű burkolatnak alkalmasak. Elsősorban családi házakhoz, autóforgalomtól mentes területekhez ajánlott.
A burkolat akár egyféle, akár mind a négyméretű kő felhasználásával kialakítható. Nem szükséges szabályos mintában fektetni. Csak a fantázia szab határt felhasználásának. Mivel a burkolókő öregbített (antikolt), így a hagyományos szegélykövek felülete eltérne a burkolókőétől. A burkolat szélének lezárására inkább a termékcsaládhoz tartozó nagytéglát érdemes használni, amely alkalmas süllyesztett és kiemelt szegély építésére is. Szintén az antikolt burkolócsalád tagja az úgynevezett blokk, amely használható paliszádként, építhető belőle tám- és kerti fal, de akár kerítés vagy lépcső is. A család tagjaival egységes kertet építhetünk, ahol a különböző funkciójú szerkezetek harmonikusan illeszkednek egymáshoz.
A természetes hatású, antikolt kövek kitűnően illenek romantikus vidéki villákhoz, családi házakhoz, de impozáns sétálóutcákban is megállják helyüket.