Az ivóvíz felhasználása világszinten rohamosan nő, miközben földünk ivóvíztartalékai sajnos egyre csökkennek. Az ivóvíz drága kincs, ha azonban törekednénk arra, hogy csapvíz helyett esővizet használjunk, amikor csak lehet, sokat spórolhatnánk.
A vízgazdálkodási törvény szerint az ingatlanra lehulló és az ingatlanon maradó csapadékvíz az ingatlan birtokosának tulajdonát képezi, így a csapadékvíz gyűjtése és felhasználása nem csak hogy szabályos, de kifejezetten ajánlott is.
Honnan gyűjtsük a csapadékvizet?
Gyűjtés a tetőről
A csapadékvíz gyűjtésének legkézenfekvőbb módja az épület tetejéről lefolyó víz gyűjtése, már csak azért is, mert az innen összegyűjtött esővíz a legtisztább. A csapadék mennyisége területenként eltérő, ezért fontos az ingatlan földrajzi elhelyezkedése, ugyanakkor a tető mérete és alapanyaga sem elhanyagolható szempont. A tető anyaga befolyásolhatja ugyanis az összegyűjtött víz minőségét. A cserép és műanyag felület a legideálisabb a gyűjtéshez. A fémhéjazat bár sima, a fémionok kioldásának veszélyét hordozza és a betoncserépnél is várhatók kémiai reakciók. A palatetőkről lefolyt csapadékvíz felhasználása nem ajánlott, a bitumenes tetőknél pedig a szag és az elszíneződés veszélye okoz gondot.
Gyűjtés a felszínről
A csapadékvíz felszínről való gyűjtéséhez fontos a megfelelő terepesés és a nagy felület. Megfelelően lejtős talajon a csapadékvíz a lejtőre merőlegesen vezetett, fedett és burkolt kisebb árkokban a terület alján könnyen összegyűjthető. Az így gyűjtött esővíz elsősorban öntözésre vagy kisebb kerti tavak létrehozására használható.
Hol tároljuk az esővizet?
Szabadban elhelyezhető tárolók
Az esővízgyűjtés legegyszerűbb és leggazdaságosabb módja az eresz alatt vagy mellett egy esővízgyűjtő hordó elhelyezése. Ebbe a csatornából közvetlenül ömlik a víz. Érdemes azonban valamilyen módon szűrni az így gyűjtött csapadékvizet is, hogy hosszabb ideig, minőségi károsodás nélkül tárolhassuk azt. Az esővizet a hordón lévő műanyag csapon vagy tömlőn keresztül lehet leereszteni, de kisteljesítményű szivattyúval magasabb helyekre is eljuttatható. Fontos, hogy ezeket az ilyen esővízgyűjtőket télre le kell ereszteni.
Ez a módszer azoknak jó, akik nem akarnak sokat költeni az esővíz hasznosítására, de mégis szeretnénk élni ezzel a lehetőséggel. Ez egy gyorsan megvalósítható, gazdaságos megoldás. Ráadásul manapság már igen szép, dizájnos esővízgyűjtő hordókat és szetteket lehet kapni, így attól sem kell tartani, hogy egy elkoszolódott hagyományos hordót kell az eresz alatt tárolni. Léteznek például amfora vagy oszlop alakú, fautánzatú, rattan és téglafalhatású hordók is.
Talajban elhelyezhető tárolók
A talajban elhelyezhető tárolók telepítése drágább és időigényesebb ugyan, mint a felszíni tárolóké, de ha ezt választjuk, a tartály feletti terület használható marad, a felszínen pedig csak egy aknafedél látszik. Ezek a tárolók alkalmasak a felettük lévő földréteg megtartására, a fedő talajréteg pedig biztosítja a fagymentes víztárolást. A fénymentesség és a relatíve állandó hőmérséklet szintén segíti az esővíz kiváló minőségének megtartását, akár több hónapon át.