Néhány feleslegessé váló apróbb szikla és kő, némi virágföld és jól megválasztott növények. Nagyjából ez az alapja a sziklakertnek, de ha azt szeretnénk, hogy hosszú évekig dekorálja kertünket, sőt, bővítenénk, szaporítanánk a növényeket, akkor nem árt átgondoltan megtervezni, majd eszerint megépíteni.
A jól megépített sziklakert kertünk első számú dísze lehet. A rideg kövek és a törékeny növények ellentéte impozáns látványt nyújt.
Nagyon fontos a megfelelő kerttervezés és előkészítés. A sziklakert helyének kiválasztásakor figyelembe kell vennünk
- a fényviszonyokat,
- a talajviszonyokat,
- a vízviszonyokat,
- a környezetet.
Ha a területen már vannak növények, ezeket is figyelembe kell venni a sziklakert tervezése során. Ne tervezzünk sziklakertet lombhullató fák alá, hogy lehulló levelek a későbbiekben ne okozzanak gondot.
Sok sziklakerti növény kedveli a meszes talajt, így építkezésekből megmaradt tégla vagy kavics megfelelő alapként szolgálhat. Erre az alapra kerül a föld, amit a sziklák nem csak díszítenek, de meg is tartanak. Először a nagyobb, vezérköveket tesszük le, ezeknek van a legfontosabb tartó szerepe, ezután következnek a kisebb, főleg díszítő funkciót betöltő kövek.
Sziklakertek építése során mindig úgy kell építkeznünk, hogy a legnagyobb esőzés se okozhasson kárt. A sziklakert köveit érdemes alapos átgondolás után kiválasztani saját ízlésünknek megfelelően, ma már széles a választék a kereskedésben. A sziklakerteknél a megfelelő kő-növény arány 2:1.
Érdekessé teheti a sziklakertet, ha a kövek ki vannak vájva, így a kő belsejébe is tudunk ültetni. Sok esetben az egy fajtából választott kövek mutatósak, de izgalmas lehet, ha különböző köveket válogatunk.
A talaj minőségét sok esetben javítanunk kell, ezt megtehetjük tőzeggel, komposzttal, mésszel, trágyával. A homok segítségével a talaj vízáteresztő képességét javíthatjuk. A növények helyét alaposan, gondosan készítsük elő. Minden nagyobb üreget töltsünk fel jó minőségű talajjal, és jól tömörítsük le, hogy a lefolyó víz ne tudja kimosni.
Ezután érdemes kirakni a kiválasztott növényeket még cseréppel együtt, majd ássuk ki az ültető gödröket. Először a vezérnövényeket ültetjük el, ezek lehetnek kisebb örökzöldek, vagy gyorsan növő cserjék. Minden növényke ültetése során hagyjunk elég helyet a növekedésükre. A kisebb telepes növények hamarosan összefüggő növénytakarót fognak alkotni.
Néhány sziklakerti évelő növény
- Aranyos pimpó – Potentilla aurea
- Borsos varjúháj – Sedum acre
- Harangvirág – Campanula ssp.
- Havasi gyopár – Leontopodium alpinum
- Kakukkfű – Thymus ssp.
- Kőtörőfű – Saxifraga ssp.
- Kövirózsa – Sempervivum ssp.
- Lángvirág – Phlox ssp.
- Szappanfű – Saponaria ssp.
- Szellőrózsa – Anemone ssp.
- Szirti ternye – Alyssum saxatile
- Törpe harangláb – Aquilegia flabellata