Ahhoz, hogy a kertünk igazán kellemes hely legyen, nem elég véletlenszerűen összeválogatni a fákat, bokrokat, évelő és egynyári növényeket. A növények telepítése hosszú, akár évekig tartó folyamat, melyben arra is figyelemmel kell lennünk, hogy mely növényfajták tudnak egymással jól együtt élni, melyek lesznek kényesek és melyek a kevésbé igényes, ellenálló fajták.
Komolyra fordítva a szót, valóban sokan vásárolnak kifejlett nagy növényeket, magas fákat, már termő gyümölcsöket, mutatós nagy bokrokat. Ezek ára többszöröse a kisebb egyedekének, de nem kell várnunk évekig, hogy meglássuk valódi szépségüket. Ellenben folyamatos ápolást igényelnek, hogy megtartsák formájukat.
A fűmagvetés és gyepszőnyegfektetés közötti különbségekről múlt hónapban már szóltunk.
A kert tervezésekor nagyon sok mindent kell figyelembe vennünk.
A növények igényei szerint:
- talajigényt,
- tápanyagigényt,
- fényigényt,
- vízigény,
- milyen társulásban érzi jól magát az adott fajta.
Esztétikai szempontból:
- levélszíneket, -formákat,
- virág színeket,
- virágzási időt,
- a növények alakját, formáját, funkcióját.
Érdemes lombhullató és örökzöld egyedeket vegyesen ültetnünk, így télen sem marad csupasz a kertünk.
Minden növénynek meg kell hagyni a növekedéséhez szükséges teret, tehát tudni kell, hogy mekkorára fognak nőni. Sokan esnek abba a hibába, hogy jártukban-keltükben megtetszik, nekik egy-egy növény megvásárolják, de már nincs hely a kertben, ahova azt ültetni lehetne. Tudomásul kell venni, hogy kertünk területe véges, így nem férhet bele minden növény.
Attól függően, hogy mikor építjük a kertet, a kertészetekben más és más növényfajokat fogunk találni. Például tavaszi kertépítés során túlsúlyban lesznek a lombhullató magnoliák, az aranyvesszők, a jázminok, virágzó hagymások... Ha keresünk, akkor sem találunk például nyáron virágzó évelőket vagy egynyári virágokat. Ha azt szeretnénk, hogy kertünkben mindig virágozzon valami: buja és színes legyen a kert, akkor helyet kell hagynunk, hogy minden időszakban pótolni tudjuk az éppen virágzó fajtákat.
A kertépítés gyorsaságának szempontjából sarkalatos kérdés, hogy milyen megoldást választunk. A kertészetekben konténeres, földlabdás és szabadgyökerű növényeket vásárolhatunk.
- Konténeres növényeket a vegetációs időszak bármely szakában ültethetünk, ezek drágábbak, de megmaradásuk majdnem biztos.
- Földlabdás és szabadgyökerű növényeket tavasszal és ősszel választhatunk. Ültetésesükkor jobban oda kell figyelnünk a megfelelő ültető gödör kialakítására és a tápanyag utánpótlásra. Ültetés során minden esetben nagyon fontos az ültető gödör alapos beiszapolása, a gyökerek és lombkorona visszametszése.