Lassan beköszönt a tél, de az igazi kertésznek sok dolga van még. lyenkor kell felkészíteni a kertünket a tavaszra.
Azért, hogy tavasszal jó minőségű termőtalajba kerüljenek a növények, már ősszel el kell kezdeni a munkálatokat. Ha nyárra virágokat szeretnénk, akkor itt az ideje, hogy felássuk a területet, majd komposzttal beszórjuk. Az őszi időszak feladatai mellett nem szabad elfeledkezni a megszokott munkákról sem, a rendszeres öntözésről és a fűnyírásról.
Először is fejtörést okoz a lehullott lomb eltakarítása, ennek legcélszerűbb módja –ha van rá lehetőségünk- a komposztálás. Elégetni nagy pazarlás, így azt javasoljuk, ha nem tudjuk komposztálni, akkor gyűjtsük össze műanyag zsákba, és szállítsuk el egy központi gyűjtőhelyre, ahol komposztálni tudják.
Jó megoldás, ha a leveleket beássuk a kertbe, így tavaszig ez a mennyiség hasznosul, elkorhad, és humusszal gazdagítja a talajt.
Fakivágás
Ez az idő a legalkalmasabb a kiszáradt fák és cserjék kivágására is. A nagyon magas, terebélyes fák eltávolítását célszerű szakemberre bízni, de a kisebb fákat a saját magunk is kivághatjuk.
Először az ágakat kell lefűrészelni, azután körülásni a fa tövét és a törzs mozgatásával minél nagyobb gyökérkoronát kiszabadítani a földből. A főgyökereket lehetőség szerint ki kell szedni, mert rajtuk káros penészgombák telepedhetnek meg.
Ilyenkor pótolhatjuk is a kivágott fákat, csak figyeljünk oda, hogy a gyengébbeknél támasztókarót használjunk. Mivel ezek a csemeték nagyon érzékenyek a téli, zord időjárásra, így célszerű, a tövük körül felhalmozunk lekaszált füvet, leveleket és azokat takarjuk be egy-két lapátnyi komposzttal vagy földdel
Ez is érdekelhet
Hagymás virágok kezelése
Ilyenkor célszerű kiszedni a virágágyásokból az egynyári virágokat, és a helyükre kerülhetnek hagymások. A hagymás növények ültetésénél arra kell figyelni, hogy a hagyma átmérőjével megegyező mélységbe helyezzük a virágot, azaz például egy öt centiméteres átmérőjű hagymát öt centi mélyre dugjunk a földbe. Ezek a hetek a legalkalmasabbak az évelők ültetésére is, csakúgy, mint a régebbi évelők tőosztással való szaporítására.
A rózsák kezelése
A rózsák nem bírják a hideget, így a töveiket még az első éjszakai fagyok beköszönte előtt takarjuk le lombbal vagy földdel, esetleg hálóval.
A medencéket és automata öntözőrendszereket ürítsük ki, víztelenítsünk.
Decembertől már egyre kevesebb a munka a kertekben, itt is minden téli álomra szenderül. Tavasszal folytatjuk hasznos tanácsainkat, hiszen a kertbarátok februártól már készülnek a tavaszra.