Könnyebben gondozható veteményes, átlátható, rendszerezett ültetvények, esztétikus kiskert. Ezek a legfontosabbak okok, melyek miatt érdemes a hagyományos veteményest újragondolnunk és viszonylag egyszerű módon magaságyásra váltanunk.
A magaságyásban négyszer annyi zöldséget termelhetünk magunknak és kevesebb gazzal számolhatunk, mint a hagyományos formában. Magaságyást még az egészen kis méretű kertekbe is érdemes építeni, mert látványa rendezetté teszi a területet, és ha megfelelő anyagból készül, a széle szolgálhat padként vagy tárolóként is. Ugyancsak az előnyök közé sorolható, hogy a magaságyás elég magas, nem kell hajlongani, térdelni kertészkedés közben. De a legfontosabb, hogy a melegigényes vagy kényes növények jóval korábban ültethetők ide.
A magaságyás elhelyezése
Napos területben gondolkodjunk és kiváló táptalajt biztosítsunk zöldségeink számára. Az észak-déli tájolású ágyás hasznosítja legoptimálisabban a napsugarakat.
Mikor és hogyan alakítsuk ki a magaságyást?
Ősszel vagy tavasszal készíthetjük el kiemelt ágyásunkat. Méretét tekintve a két karhossznyi széles a javasolt, a hosszát a rendelkezésre álló hely határozza meg.
A kiszemelt területet kb. egy ásónyom mélyen kiássuk. Az aljára geotextilt helyezünk, mely megakadályozza a gazok magasba törését vagy a kártevők garázdálkodását.
Ezután következhet a falak kialakítása. Az ágyásunk fala lehet bontott tégla, fonott fűzfakerítés, dísztégla, vasúti talpfa, rönkfa vagy deszka, zsalukő. Szükség lesz néhény cölöpre, melyekhez az oldalfalakat rögzítjük.
Ez is érdekelhet
Figyeljünk a választott anyagra: vegyszerekkel átitatott fával, színezett sziklakövekkel ne mérgezzük magaságyásunk talaját!
Ha deszkát használunk, akkor a föld felőli oldalát kezeljük favédő szerrel, a külső felületet pedig lenolajjal átkenhetjük, de akár lakkozhatjuk, festhetjük is. Ezt minden éven meg kell majd ismételni a külső oldalon.
A bele kerülő földet különböző rétegek alkothatják. Legalul apróra vágott ágak, vesszők, majd a konyhából kikerült komposzt jöhet, aztán erre kerülhet a levágott fű. Ezeket a rétegeket kiválthatjuk készen vásárolt komposzttal is. Ezután következik az istállótrágya és újabb réteg komposzt, végül pedig a tápanyagban dús termőföld. Akár púposra is tölthetjük ezzel, hiszen ülepedni is fog még a föld. Három év használat után érdemes újabb 5 cm vastag komposztréteget teríteni rá.
Ki-ki igényeinek megfelelően beültetheti az így kapott kis kertjét. A növények tövéhez mulcsot is szórhatunk. Zöldséggel, fűszernövénnyel, csodaszép virágokkal és sikerélménnyel bőséggel ellátja a családot a saját konyhakertünk.