Miért előnyösebb a magaságyás, mint a megszokott, földdel egy szintben lévő? Már látványra is tetszetősebb, hiszen rendezetté szépen tagolttá varázsolja a kertet. Beleültetett növényeink pedig, legyenek azok virágok, vagy veteményes, könnyen és jól gondozhatók lesznek.
A magaságyásban négyszer annyi zöldséget termelhetünk magunknak és kevesebb gazzal számolhatunk, mint a hagyományos formában. Magaságyást még az egészen kis méretű kertekbe is érdemes építeni, mert látványa rendezetté teszi a területet, és ha megfelelő anyagból készül, a széle szolgálhat padként vagy tárolóként is. Ugyancsak az előnyök közé sorolható, hogy a magaságyás elég magas, nem kell hajlongani, térdelni kertészkedés közben. De a legfontosabb, hogy a melegigényes vagy kényes növények jóval korábban ültethetők ide.
A magaságyás elhelyezése
Napos területben gondolkodjunk és kiváló táptalajt biztosítsunk zöldségeink számára. Az észak-déli tájolású ágyás hasznosítja legoptimálisabban a napsugarakat.
Mikor és hogyan alakítsuk ki a magaságyást?
Ősszel vagy tavasszal készíthetjük el kiemelt ágyásunkat. Méretét tekintve a két karhossznyi széles a javasolt, a hosszát a rendelkezésre álló hely határozza meg.
A kiszemelt területet kb. egy ásónyom mélyen kiássuk. Az aljára geotextilt helyezünk, mely megakadályozza a gazok magasba törését vagy a kártevők garázdálkodását.
Ezután következhet a falak kialakítása. Az ágyásunk fala lehet bontott tégla, fonott fűzfakerítés, dísztégla, vasúti talpfa, rönkfa vagy deszka, zsalukő. Szükség lesz néhény cölöpre, melyekhez az oldalfalakat rögzítjük.