Az ember társas lény, és legyen szó felnőttről vagy gyerekről, családos vagy egyedülálló emberről, egy kis állat mindig jó társ lehet bárkinek. Azonban nem mindegy, hogy ki milyen állatot választ, hiszen házi kedvenceink érző lények, saját igényekkel, életritmussal, akikért felelősséggel tartozunk.
Ha már megfogalmazódott bennünk a gondolat, hogy szeretnénk otthonunkba, kertünkbe egy kis állatot is beköltöztetni, érdemes alaposan mérlegelni, hogy milyen állatot válasszunk. Figyelembe kell venni saját lehetőségeinket: életritmusunkat, alaptermészetünket, otthonunk adottságait, és bizony az anyagi szempontokról sem szabad megfeledkezni. Ha ezek valamelyikéről megfeledkezünk a döntés során, az sem nekünk, sem a kis kedvencünknek nem lesz jó hosszú távon.
Az életritmus meghatározó
Választás előtt vegyük figyelembe az életritmusunkat. Gondoljuk át, hogy a nap melyik szakában vagyunk otthon legtöbbet. Mikor kelünk, mikor fekszünk, mennyit utazunk, kire tudjuk bízni kedvencünket, amikor távol vagyunk. Olvassunk utána, hogy a választott állattal mennyit kell foglalkozni, milyen gyakorisággal kell etetni, orvoshoz vinni. Ajánlatos úgy választani állatot, hogy akkor legyen a legelevenebb, amikor mi ráérünk foglalkozni vele. A hörcsögök például éjszaka sokkal élénkebbek, mint nappal, így inkább fiataloknak ajánljuk őket.
Amilyen a kutya, olyan a gazdája!
A mondás nem csak a kutyákra igaz. Az egyik legjobb megoldás a házi kedvenc választás előtt, ha tartunk egy kis önismeretet. Ha későn kelők vagyunk, nem a legjobb választás például egy kutyus, akit naponta többször kell sétálni vinni. Ha munka után szívesen megyünk ki a szabadba, a kutya jó társ lehet, de ha inkább csak fáradtan elnyúlunk a kanapén akkor egy doromboló lustaság jobban illik hozzánk. Érdemes azon is elgondolkodni, mennyire vagyunk rendszeresek és rendszeretők. A szobacicáknak, nyusziknak alomra van szüksége, amit nem árt 1-2 naponta takarítani. A lakásban szabadon közlekedő állatok szőre mindenhol megtapad, karmukkal, fogukkal pedig bútorainkban is kárt tudnak okozni. Ha ez túlságosan zavar minket, jobb olyan állatot választanunk, ami terráriumban, akváriumban vagy kalitkában nevelhető. Érdemes allergiatesztet is csináltatnunk a döntés előtt, nehogy utólag derüljön ki, hogy nem tudunk egy légtérben tartózkodni a kis jövevénnyel.


Forrás: 123RF Stock Photos
Kényelmes otthon midnenkinek
Az otthonunk nem csak nekünk kell lakályosnak lennie, hanem a háziállatainknak is. Ezen a téren is gondoljuk át lehetőségeinket. Ha lakásban tartjuk az állatot, vegyünk figyelembe, hogy olyat válaszunk, aminek kisebb a mozgás igénye. Nagyobb testű kutyát például sose tartsunk kis lakásban. Ha nem akarjuk, hogy a kis kedvenc minden szobába bejárást kapjon, azt is gondoljuk végig, hogy ez hogyan kivitelezhető.