Készül a Nemzeti Épületenergetikai Stratégia (NÉeS) az NFM az ÉMI bevonásával. A minisztérium 2013 nyarára tervezi, hogy az uniós irányelveknek megfelelően felmérje a hazai épületállományt, és hosszú távú koncepciót dolgozzon ki az energiahatékony felújításra, valamint új energiatakarékos épületek építésére.
A hazai épületek számáról megoszlanak a vélemények, inkább a lakások számát határozzák meg ezt általában 4–4,3 millió közötti értékre taksálják, ebből körülbelül félmillió panellakás és közel 2,5 millió családi ház. A közintézmények száma 50 ezer körül van. Az épületeink 90 százaléka energetikailag rendkívül rossz állapotban van, de legalább a 70 százalékát fel kellene újítani, és a teljes állomány 10 százalékát le kellene bontani. Ma Magyarországon az összes energiafelhasználás legalább 40 százaléka az épületek fűtésére és hűtésére megy el. És mint tudjuk, a megújuló energiák felhasználásának rendkívül alacsony hazai aránya miatt ez, nagymértékű szén-dioxid-kibocsátást jelent.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) tervei szerint 2030-ra az épületállomány fűtési energiaigényét 30 százalékkal kellene csökkenteni, ezzel a hazai primerenergia-igény több mint 10 százalékkal csökkenne.