Az épületek energiahatékonyságát növelő felújítások támogatása több gondra is gyógyírt jelente: csökkenne a munkanélküliség, a fűtésszámlánk és a szigeteletlen épületek energiapazarlása.
Miközben belátható időn belül sem Európában, sem Magyarországon nem fog 10 százalék alá csökkenni a munkanélküliségi mutató, a Knauf Insulation legújabb iparági elemzése szerint Európában 1,1 millió, Magyarországon pedig mintegy 80–100 ezer új munkahely létrehozását segítené az épületállomány energiahatékony felújítása, ezen belül is elsősorban a szigetelés. Az energiahatékonyságot célzó épületfelújítások uniós átlagban 32 százalékkal, az energiahatékonysági szempontból kifejezetten korszerűtlen magyar ingatlanállomány esetében pedig akár 50–60 százalékkal is csökkentenék az energiafelhasználás mértékét, emellett pedig a családok fűtésköltségét. Sőt e fejlesztések az uniós tagállamok számára 2020-ra előírt kötelező 20 százalékos szén-dioxid-kibocsátás csökkentés elérését is segítenék.
Munkahelyteremtő szigetelés
A most indult „Újítsd fel Európát” elnevezésű energiahatékonysági kampány szervezői szerint, az Európai Unió épületállományának átfogó felújítása önmagában 1,1 millió munkahelyet teremtene, mert minden, az épületfelújításba befektetett 1 milliárd euró létrehozna 7 ezer új munkahelyet. A kihívás persze Európa-szerte ugyanaz, mint hazánkban: 2020-ig az épületek felújítás arányát a jelenlegi 1 százalékról 3 százalékra növelni.
A támogatás az állam számára befektetés, mert bevételt jelente:
- az energiahatékonyságot szolgáló termékek eladásából származó többlet adóbevételt,
- a növekvő foglalkoztatást, a kapcsolódó járulékokkal, ezzel párhuzamosan pedig
- a csökkenő munkanélküliségi járadékkiadás megtakarítását,
- a csökkenő szén-dioxid-kibocsátás révén értékesíthetővé váló szén-dioxid-kvótából származó pénzt.
„Számításaink szerint, ha Magyarországon minden évben a 2,8 millió ingatlanból álló családiház-állomány 10 százalékát szigetelnénk, az 10 éven át mintegy 80–100 ezer fővel növelné az építőiparban foglalkoztatottak számát – mondta el Aszódy Tamás, a Knauf Insulation ügyvezető igazgatója. Ez a cél sikeres külföldi példák alapján akkor lenne elérhető, ha a lakosság minden energiahatékonyságba, szigetelésbe fektetetett pénzét, az állam adókedvezmények és támogatott hitelek formájában legalább 40–50 százalékkal támogatná.”