Az Európai Unióban forgalmazott háztartási gépek és tévék új energiacímkét kaptak 2011 végétől. A cél, hogy átláthatóbbak, nyelvtől függetlenek legyenek, és több információt tartalmaznak. A vásárlói döntést segítése érdekében 1995-ben vezették be az energiacímkéket, amelyek adatokat szolgáltatnak az adott készülék energiafogyasztásáról, ezzel is támogatva a környezetvédelmet.
Az évek múltával a folyamatos technológiai fejlődés következtében egyre hatékonyabb lett a háztartási berendezések energiafelhasználása. Többek között azért volt szükség az új szabályozásra, mert a korábbi besorolás alapján piacra kerülő új modellek kilencven százaléka már A vagy annál magasabb energiaosztályba tartozik. Az eredeti besorolás csak háztartási gépekre – mosógépekre, mosogatógépekre, hűtőszekrényekre és borhűtőkre – vonatkozott, az új viszont már a tévékre is, és várhatóan 2013-tól a légkondicionáló berendezésekre is kiterjesztik.
Mi mit jelent az új címkén?A színkódolás tekintetében nincs változás a korábbiakhoz képest, vagyis továbbra is a sötétzöld jelenti a leginkább energiahatékony készüléket, a piros pedig ennek az ellenkezőjét. Az energiaosztályokat nézve már történt változás. A korábbi, mára elavultnak számító besorolások három új kategóriával egészültek ki, az A+, az A++ és az A+++-szal. Az új címkék eltérő jelentést hordoznak mosógépek és hűtőgépek esetében. Előbbinél „+”-onként 10 százalékkal fogyasztanak kevesebbet az A energiaosztályú készüléknél, utóbbinál egy „+” 20 százalékkal kisebb fogyasztást jelent. Ezek az értékek éves szinten több tízezer forint megtakarítást jelenthetnek.A címkéken az energiabesoroláson kívül más hasznos információkat is találunk. A hűtők esetében a piktogramok tájékoztatást adnak a várható éves energiafogyasztásról, a hűtő és a fagyasztó tárolókapacitásáról, illetve a készülék zajkibocsátásáról, decibelben. |
![]() |