A nemzetközi Holcim alapítvány Fenntartható Építés (Holcim Awards for Sustainable Construction) címmel világversenyt hirdetett. A beérkezett 6 ezer pályamunka között 32 magyar volt, számukra külön versenyt is hirdettek. A neves hazai zsűri ifj. Kistelegdi István, Szabadics Attila és Szász János, valamint Beke András pályaműveit díjazta.
Írásunkban a három magyar nyertest pályamunkáját mutatjuk be.
Ifj. Kistelegdi István építész, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Karának Energiadesign tanszéke megbízott vezetője, pályamunkája a „Rati – többletenergiás gyár- és irodaépület”.
A klímatudatos tervezés kerüli a szokványos megoldásokat, és mivel ipari épületről van szó, a tervezés során a technológia volt az elsődleges szempont, nem pedig a látványos külső. Az energiatudatos megoldások a szerkezetben is megjelennek. Az épület szellőzését passzív módon oldották meg: szellőzőkéménnyel. A későbbiekben folyamatos méréseket végeznek, hogy a tapasztalatokat másutt is hasznosítani tudják. Az épület szerkezeti elemei vegyesek, fát is használnak beton- és acélszerkezetekkel ötvözve.
Az ArchSus Group két építészének, Szabadics Attilának és Szász Jánosnak az „Intelligens napház” munkája a budapesti Hármashatár-hegyre tervezett költséghatékony, közel nulla energiát felhasználó épülete hagyományos anyagokból is megépíthető építészeti megoldást kínál. Az alapötlet az volt, hogy olyan családi házat tervezzenek, amelyet majd két különálló egységre lehet szétválasztani.
Szász János közreműködése révén az épületben felhasználják a szolár építészetben mérföldkőnek számító pécsi Napház tapasztalatait, mivel időszerűvé vált annak továbbfejlesztése, tanulságainak felhasználása. Az épület szerkezetében hagyományos technológiákat ötvöznek: téglát, vályogot, nádat, kétrétegű üvegezésű a Trombe-fallal (a külső fal elé épített üvegfal, mozgatható árnyékoló szerkezetekkel, nyitható, zárható szellőzőnyílásokkal, bizonyos időszakokban helyettesíti a gépi szellőzést), azt kombinálva átlátszó üvegbetonnal. Ezen elemek ötvözésével nulla fűtési energiás épületet alkottak a tervezők.