A fenntartható építészetért pályázat eredményhirdetése. Március 25-én a Kiscelli Múzeumban tartott díjátadón második alkalommal ítélték oda a Saint Gobain Trófea díjakat.
A fenntartható építészet témakörében kiíró Saint-Gobain Consrtuction Products Hungary Kft. három divíziója (Rigips, Terranova, Isover) és a Saint-Gobain Építőanyag Kereskedelmi zRt., Raab Karcher üzletága azzal a céllal írta ki pályázatát, hogy olyan építészeti teljesítményeket ismerjenek el, melyek képesek a minőségi építészetbe a fenntarthatóság szempontjait integrálni, és ezzel hozzájárulnak ahhoz, hogy a jövőben az építészeti minőség és a környezetünk iránti felelősség ne egymást kioltó, de akár egymást erősítő szempontok legyenek.
Mit értünk fenntartható építészet alatt?
Röviden megfogalmazva: egy fenntartható épület jó hatással van a benne lakókra, jó hatással van környezetünkre és nem utolsó sorban jó hatással van a gazdasági jólétünkre. Fiatal még a felismerés, hogy milyen fontos a fenntartható építészet, így fiatalok még az eszközei is. A sokirányú elvárásban gyakran bravúros megoldások kellenek ahhoz, hogy ne veszítsük el az esztétika szempontjait, és az új elvárások eredményeképpen működő, és építészeti szempontból is minőségi épületeket hozzunk létre. A Saint Gobain cégcsoport ezt a törekvést kívánja támogatni. Fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a nem tökéletes épületeket kerestek, hanem olyanokat, amelyek az új elvárásokra magas építészeti színvonalon adnak példaértékű válaszokat. A neves hazai szakemberekből álló Bíráló Bizottság a megvalósult épület kategóriában három építészt, illetve építészirodát és egy további dicséretet ítélt oda.
A nyertes pályaművek
I.díj
Piarista Szakiskola, Gimnázium és Kollégium, Asztalos és Kőfaragó Műhely, Göd
Tervezők: Golda János, Buella Csaba, Kertesy Bálint, László Tamás, Radnóczi László,
Tervezőiroda: M-Teampannon Kft., R-124 Műhely Bt.
II.díj
Családi ház - Budakeszi Makkosmária
Építészek: Bártfai Szabó Gábor, Bártfai Szabó Orsolya