Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Családi ház Nagykovácsiban és a BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központja az Év háza 2024-ben

Mi lehet a közös a nagykovácsi családi ház, a BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ, valamint a balatonfüredi Ófaluban épült társasház között? A szakmai zsűri szerint az Év háza díjat elnyerő épületektől elvárt magas építészeti minőség mellett a környezetükre gyakorolt jobbító hatás. Az építészeti közélet rangos, független elismerésének idei nyerteseit szeptember 18-án, a Symbol Budapestben mutatták be. A teremben ülő közel 80 szakember mellett sokan a pályázat Facebook sztorijában követték az eseményt.

Az Év háza pályázat családi ház fődíját elnyert, Nagykovácsiban álló épületet, Földes László és Nusszer Diána munkáját, a szakmai zsűri szerint elegáns távolságtartó és befogadó melegség jellemzi. Szoják Balázs, a pályázat kurátora, méltatásában kiemelte az épület egyszerű, mégis nagyfokú funkcionalitását, az ötletesség és a következetesség összhangját, valamint az épület minden részletén nyomon követhető magas építészeti- és lakóminőséget.

2024-ben a szakmai grémium úgy ítélte meg, hogy a középületek közül Gereben Péter és Marián Balázs építészek munkája, a BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ volt az, amely egyszerűnek látszó eszközökkel mégis a legmagasabb színvonalon járult hozzá környezete jobbá tételéhez.

A társasház különdíjat, amelyet a pályázat főtámogatója, a Leier Hungária Kft. alapított, Varga Tamás DLA vehette át a balatonfüredi Ófaluban épült társasház-együttes tervezéséért. Az indoklásban elhangzott, hogy a bíráló bizottság a füredi településszövet történeti hagyományainak követését és a mai igényeknek megfelelő magas színvonalú, térkapcsolataiban választékos kialakítását értékelte a legjobbnak.

Az Év háza 2024 pályázat díjazottjai
Az Év háza 2024 pályázat díjazottjai

Az Év háza pályázat új időszámítása

Idén összesen 47 épületet neveztek építészeik a családi ház, középület és társasház kategóriában: 22 középület, 20 családi ház és 5 társasház került az elismert szakemberekből álló zsűri asztalára. A pályázatot évről-évre a Magyar Építész Kamara és a Magyar Építőművészek Szövetsége szakmai védnökségével írják ki, fenntartását pedig az építőipar legnagyobb gyártóinak együttműködése és támogatása teszi lehetővé. Az Év háza pályázatot 2024-ben is, immár ötödik éve a Leier Hungária Kft., mint főtámogató jegyzi. A családi ház kategória mellé a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a középület kategória mellé pedig a Meva Zsalurendszerek Zrt. állt támogatóként.

A 2008 óta új időszámítását élő szakmai pályázaton családi ház, valamint középület kategóriában oszt ki fődíjat a zsűri. Ezek mellett két szakmai és további három támogatói díj odaítéléséről is döntött 2024-ben. A pályázat főtámogatója, a Leier jóvoltából a pályázók közül a leginkább példamutató társasházért az épületet jegyző építész különdíjat vehetett át.

A szervezők ezúttal is kikérték a nagyközönség véleményét: idén a családi házak és középületek mellett az elmúlt két év társasházi pályázatai közül is kiválaszthatták a leginkább tetszetőset.

Az Év háza 2024 pályázat emlékplakettje
Az Év háza 2024 pályázat emlékplakettje

Építőipar, amely a gazdaság tükre

Szoják Balázs, az Év háza pályázat kurátora az alábbi a szavakkal értékelte azt a helyzetet, amelyben a mai eredmények megszülethettek:
"A gazdaságban zajló jelenségeket – legyen az élénkülés vagy megtorpanás – talán az építőipar folyamatai tükrözik legerőteljesebben. A lakásépítések tendenciája, a beruházások volumene, valamint a piac szereplőinek egyéb aktivitása hitelesen mutatja a jelenlegi gazdasági helyzetet. Az Év háza pályázat közreműködői fontosnak tartják a piaci és gazdasági folyamatoktól függetlenül az alkotói és építészeti minőség felkutatását, bemutatását és díjazását. Kiemelten köszönjük, ebben a sok szempontból is nehéz időszakban a támogatóinknak a kitartásukat az ügyért" – emelte ki Szoják Balázs, a díj alapító kurátora a pályázat megvalósulását támogató cégek fontosságáról.

Noll Tamás, az Év háza pályázat zsűrijének elnöke köszöntőbeszédében megemlítette, hogy számos olyan épület, amely az elmúlt években a független Év háza pályázaton díjazott lett, más hazai vagy akár nemzetközi megmérettetésen is elismerést szerzett azóta, így bizonyítva a több évtizede működő pályázat zsűrijének helyes értékítéletét.

A támogatók képviseletében a díjátadón felszólalt Komlós Andor, a Leier Hungária Kft., mint a pályázatot ötödik éve támogató vezető építőanyag gyártó ügyvezető igazgatója. A szakember az építészeknek a gyártók, így az általa képviselt cég fejlesztéseinek a megrendelő felé történő közvetítésében játszott vitathatatlan szerepét emelte ki. „Minden minőségi építőanyagot gyártó cég számára fontos a nívós építészet, amelynek eredménye lehet egy színvonlas épületállomány. Ebben a folyamatban az építészek szerepe elvitathatatlan. Ezért dönt évről-évre a Leier és más építőanyag-gyártók is az Év háza és immáron az új, a fenntartható építészetet fókuszba helyező építészeti pályázatok támogatása mellett.”

Egy gyártó cég azért csatlakozik szponzorként egy ilyen pályázathoz, mert üzenete van az érintettek, azaz az építészek számára. Erről a családi házat támogató Terrán Tetőcserép Gyártó Kft. képviseletében az építészekkel való kapcsolattartásért felelős, Ferenczy András úgy fogalmazott: „Nem csupán minőségi termékekkel vagyunk jelen az építészek életében, de a pályázat támogatásával arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy ott vagyunk akkor is, amikor segítségre van szükségük a tervezői munka során.”

Minden évben neves zsűri dönt

A példamutató építészeti teljesítményeket értékelő Év háza Bíráló Bizottságában a hazai építészet legfontosabb szakmai szervezeteinek képviselői mellett minden évben meghívást kapnak az előző években Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek is.

A zsűri elnöki posztját Noll Tamás, Ybl Miklós-díjas építész, a Magyar Építész Kamara egykori elnöke tölti be jelenleg. További társelnökök Dévényi Sándor DLA, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, az Év háza pályázat elnöki tisztét 4 évig ellátó szakember, valamint Dr. Hajnóczi Péter DLA, a Magyar Építész Kamara elnöke, Nagy Csaba, Ybl- és Prima Primissima - díjas építész, a Magyar Építőművészek Szövetsége elnöke és Szoják Balázs építész, az Év háza díj alapító kurátora. A zsűri szakértő tagjai Tóth Balázs, okleveles építész, az Építésügyi Minőségellenőrző Nonprofit Kft. szabványügyi és képzési témavezetője, valamint Dr. Tóth Elek, a BME címzetes egyetemi tanára, Álmosdi Árpád, okleveles építészmérnök, a Magyar Építőművészek Szövetségének delegáltja, illetve a 2023-ban Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek: Bordás Péter, Dénes György és Krähling János.

A díjazottakról

Családi ház kategóriában a fődíjat idén Földes László és Nusszer Diána kapta egy téglaburkolatos, magas építészeti és lakóminőséget képviselő családi ház tervezéséért, míg a legjobb középületért járó díjat Gereben Péternek és Marián Balázsnak, a budapesti BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ épületének tervezéséért ítélte oda a neves zsűri.

A Családi ház kategória fődíjasa – Tervezők: Földes László és Nusszer Diána
A Családi ház kategória fődíjasa – Tervezők: Földes László és Nusszer Diána

Szoják Balázs, az Év háza díj alapító kurátora az idei, családi ház kategóriában, a független zsűri által fődíjjal jutalmazott családi házról mondott értékelésében így fogalmazott: „Mondhatom – a sok éves zsűrizésem alatt összességében kevés rokonszenvesebb családi házat láttam, mint Földes Lászlóék új, nagykovácsi épülete. Az elegáns távolságtartás és a befogadó melegség viszonya, a műszerrel mérhető racionalitás és realitás, az egyszerű, mégis magas színvonalú funkcionalitás, az ötletesség mellett jól nyomon követhető következetesség és a mindehhez csatarendbe állított anyagok és szerkezetek kiemelkedő építészeti - és lakóminőséget eredményeztek.”

A Középület kategória fődíjasa – Tervezők: Gereben Péter és Marián Balázs
A Középület kategória fődíjasa – Tervezők: Gereben Péter és Marián Balázs

A BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ épületének értékelését a zsűri képviseletében Bordás Péter, Ybl-díjjal kitüntetett építész mondta el az eseményen. „Ahogy az épület elkezdett szerkezetében megjelenni, ami a legőszintébb formája egy építészeti koncepciónak, arányok és formák, visszafogottság, léptékhelyesség kezdett el kirajzolódni. Jól jött a rakodások által megnyert pár extra perc a menetidőben, amikor jobban szemügyre lehetett venni mi készül. A formálódó épületszárny nagyvonalú nyitottsága arra sarkalt, hogy a mellettem ülő 10 éves fiamat építészetre tanítsam. Gereben Péter és Marián Balázs kipótolta a hiányt, jobbá tette az épített környezetet. Egyszerűnek látszó eszközöket választottak, mint arányosság, kompozíció, fény és árnyék.”

A Társasház kategória legjobbja – Tervező: Varga Tamás DLA
A Társasház kategória legjobbja – Tervező: Varga Tamás DLA

Az idén másodszor a zsűri elé kerülő társasházak közül a legjobbnak a balatonfüredi Ófaluban épült társasház-együttese bizonyult, így Varga Tamás DLA vehette át a pályázat főtámogatói különdíját. Krähling János, Ybl-díjjal kitüntetett építész méltatásában kiemelte: „Varga Tamás balatonfüredi társasház-együttese a mai Magyarország társasház építészetében különleges minőséget képvisel. A Hild-díjjal kitüntetett város Ófalu településrészének, a mai városközpontnak fejlesztéséhez példaszerűen járul hozzá. Az új beépítés a füredi településszövet történeti hagyományát is követve alkot a mai igényeknek megfelelő magas színvonalú, térkapcsolataiban választékos és összetett köztér-struktúrát.”

Különdíjjal négy épületet jutalmazott a zsűri

Az Év háza pályázat esetében ki lehet jelenteni, hogy a támogatói különdíjak is egytől-egyig szakmai díjak, hiszen odaítélésükről szintén a zsűri döntött – ezúttal is négy ilyen díj talált gazdára.

A következő épületek tervezői vehettek át különdíjat a 2024. évi Év háza pályázaton:

Fajcsák Dénes, Fábián Gábor: Családi ház, Noszvaj - a Magyar Építész Kamara Szakmai Különdíja

A Magyar Építész Kamara Szakmai Különdíjasa – Tervezők: Fajcsák Dénes, Fábián Gábor
A Magyar Építész Kamara Szakmai Különdíjasa – Tervezők: Fajcsák Dénes, Fábián Gábor

Lukács István, Vikár András, Gál Árpád, Bencsik Tamás: Balatonfüredi Modern Műtár - a Magyar Építőművészek Szövetségének Szakmai Különdíja

A Magyar Építőművészek Szövetségének Szakmai Különdíjasa – Tervezők: Lukács István, Vikár András, Gál Árpád, Bencsik Tamás
A Magyar Építőművészek Szövetségének Szakmai Különdíjasa – Tervezők: Lukács István, Vikár András, Gál Árpád, Bencsik Tamás

Sztranyák Gergely és Sztranyák Veronika: Családi ház, Pécs – a Terrán Támogatói Különdíja

A Terrán Támogatói Különdíjasa – Tervezők: Sztranyák Gergely és Sztranyák Veronika
A Terrán Támogatói Különdíjasa – Tervezők: Sztranyák Gergely és Sztranyák Veronika

Kokas László, Lukács Péter: Walter Rózsi-villa, Budapest – a Meva Támogatói Különdíja

A Meva Támogatói Különdíjasa – Tervezők: Kokas László, Lukács Péter
A Meva Támogatói Különdíjasa – Tervezők: Kokas László, Lukács Péter

Közönségszavazás: híd a szakma és a megrendelő között

Az Év háza pályázat építészek által építészeknek odaítélt díj, de a folyamatnak 5 éve része, hogy a szervezők kikérik a nagyközönség véleményét is a pályaművekről. Ennek célja, hogy hasznos információként szolgáljon és hidat teremtsen a szakma és a megrendelők között. A közönségszavazás megrendezését családi ház kategóriában idén is az OTP Ingatlanpont és az OTP Pénzügyi Pont, középület kategóriában pedig a Knauf Ceiling Solutions támogatása tette lehetővé. Idén pedig a 2023-as és az idei társasházak is ringbe szálltak az Internorm Ablak Kft. jóvoltából.

A Középület kategória közönségdíjasa – Tervezők: Zsuppányi Gyula, Fülöp Tibor, Madár Ivett és Benkő Diána
A Középület kategória közönségdíjasa – Tervezők: Zsuppányi Gyula, Fülöp Tibor, Madár Ivett és Benkő Diána

Az építőanyag-gyártó cégek között kakukktojásnak számító, vezető pénzügyi szolgáltató képviseletében a családi ház kategória közönségdíját átadó Piros Szilvia, az OTP Ingatlanpont Kft. régióvezetője a díjátadón így fogalmazott: „Minden évben jó érzés látni, hogy milyen magas színvonalú alkotások versenyeznek a szakma és a nagyközönség elismeréséért minden kategóriában. A szakmaiság mellett pedig számunka fontos, hogy mindez egy nagyon szimpatikus kezdeményezés, amely izgalmas inspirációként szolgál a mi ügyfeleinknek is.”

A Családi ház kategória közönségdíjasa – Tervezők: Nánási Sándor és Horváth Ferenc
A Családi ház kategória közönségdíjasa – Tervezők: Nánási Sándor és Horváth Ferenc

Az idén új kategóriát, a társasházak közönségszavazását támogató Internom Ablak Kft. műszaki vezetője, Monostori Gábor úgy fogalmazott, hogy azért álltak ezúttal a pályázat mellé, mert fel szeretnék hívni a figyelmet arra, hogy nem csupán a családi házak és középületek építésekor fontos a minőségi nyílászáró, hanem társasházak építése során is.

A Társasház kategória közönségdíjasa – Tervező: Szepesi János
A Társasház kategória közönségdíjasa – Tervező: Szepesi János

Ebben az évben is volt olyan cég, amely újonnan csatlakozott a pályázathoz: ez pedig a minőségi álmennyezeteket gyártó Knauf Ceiling Solutions Kft. volt. A cég képviseletében megszólaló Bondár Alex, magyarországi műszaki értékesítési és projektspecialista hangsúlyozta, hogy a cég a középületek közönségszavazásának támogatásával a belterekben használt álmennyezeteknek az építészetben és az egészséges beltéri környezetben egye fontosabb szerepet játszó álmennyezeti megoldásaira kívánja felhívni a figyelmet.

A középület kategóriában a közönség a Zsuppányi Gyula, Fülöp Tibor, Madár Ivett és Benkő Diána által tervezett zalaegerszegi Gébárti-tónál lévő Fehér Hattyú Bisztrót választotta a legjobbnak, családi ház kategóriában Nánási Sándor és Horváth Ferenc szolnoki családi háza bizonyult a legnépszerűbbnek. Társasház kategóriában pedig a Szepesi János által tervezett balatonakarattyai villapark kapta a legtöbb voksot.

További információ: www.evhaza.hu

Népszerűek a témában

EXTRA nyitási akciók, pénzvisszatérítés, nyereményjáték – ezek várnak rád a FAKRO új bemutatótermében október 15-én!

Egymillió forintot ér ez a tetőcserép - Kihirdették a Wienerberger és a MOME közös tervpályázatának győztesét

Számos előnnyel járó partnerprogramot indít kivitelezőknek a Wienerberger Magyarország

Ez is érdekelhet

Korszerű árnyékolás zsaluziával

Reolink Panoráma kamera 4G LTE és napelemes kapcsolattal

Kíváncsi vagy milyen vastag hőszigetelésre lenne szükséged? Számold ki kalkulátorunkkal!

Fürdőszoba, kompromisszumok nélkül...

Design bútor és dekor szálcementből

A Tökéletes Nappali Világítás: Funkcionalitás és Hangulat Fények Egyensúlya

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

A falba épített tartályok megbízható, új generációja a svájci Laufentől

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Új termékkel bővül a Terrán portfóliója: KészTetővel köszöntik az őszt

Kérjen gyors, díjmentes, nagyságrendi számítást a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

A régi megoldásoknak csengettek – Bemutatjuk az új Techson kaputelefont!

Zuhanykabin tisztítás gyorsan és egyszerűen, az Easy Clean bevonat segítségével

Mennyibe kerül a szellőztető rendszerem?

„Megtalálni az egyensúlyt a dizájn és a funkció között” – vallja Dr. Herczeg Andrea, a LOSZ Év lakberendezője 2022 pályázat díjazottja

Olcsó és gyors is? Pénzügyileg is jó megoldás lehet a gyorsház

Házat, de gyorsan! - 3. rész - A sokezer éves az új modern

Házat, de gyorsan! - 1. rész - Korszerű otthonok, pincétől a klímafödémig előregyártással

“A maximumot kihozni a tervezésből, csak az ügyféllel együtt lehet” – beszélgetés Zámbó Tímea építészmérnök, belsőépítésszel, az Év fürdőszobája pályázat díjazottjával

Fürdőszoba Kiállítás | 2020 | Mezítláb a Párisi udvarban - KROKI stúdió

5+1 fontos tudnivaló az építkezést megelőző földmunkákról: gépek, árak, időtartam