Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

FENNTARTHATÓ ÉPÜLETBUROK pályázat indul! Benyújtási határidő: 2024. október 27.

A pályázatot kiírók célja olyan példamutatóan megépített, vagy felújított lakó- és középületek bemutatása és elismertetése, melyek anyaghasználata, szerkezetkialakítása és működtetése a lehető legkisebb mértékben terheli a környezetünket.

Ennek értelmében a neves szakemberekből álló Bíráló Bizottság olyan megvalósult, igényesen formált épületek bemutatását várja, amelyek alkalmazkodnak az épített környezethez, és magas minőséget képviselnek a környezettudatosság terén, valamint hozzájárulnak a hazai klímacélok eléréséhez.

Fentieken túl, az energetikai megfelelőség, a megújuló energiaforrások hasznosítása, a zöld épületszerkezetek alkalmazása, és a csekély karbantartási igény, valamint az újrahasznosíthatóság lehetősége sem maradhat ki az értékelés szempontjai közül.

Az elismerés három kategóriában történik:

  • új építésű lakóépület, családi ház, társasház vagy nyaralóépület,
  • új építésű, bármilyen rendeltetésű középület, amely kereskedelmi-, oktatási-, adminisztratív- (iroda), egészségügyi-, szállásjellegű-, sport-, közlekedési, ill. kulturális, valamint ipari épület, illetve
  • épületfelújítás, amely lehet lakóépület és középület egyaránt.
FENNTARTHATÓ ÉPÜLETBUROK pályázat

„Mai világunkban, amikor is a jövőért elkötelezett döntésekkel kell demonstrálni elhivatottságunkat a gondos és fenntartható működésért, nos ekkor az építészek, és magának az építésnek a szerepe kiemelt jelentőségű.
Sokat beszélnek a hőszigetelés és az alacsony energiafogyasztás jelentőségéről. De nem mindegy, hogy mindezt hogyan tesszük.
A megfelelő hőszigetelés, illetve a korszerű megújulókat tartalmazó energiatermelés nagyon fontos, de ugyanennyire lényeges a "RŐFFEL NEM MÉRHETŐ" tehát a művészet, az esztétikum és az építészeti érték teremtés kategóriáinak való megfelelés.
Ezek nélkül szenvtelen és nem kedvelhető épületek és végül is lakókörnyezet jönne létre.
Az épületburok mint gyűjtő-fogalom azon gondoskodások összessége lehet, amely az épületek energetikai és fenntarthatósági fizikai paraméterein túl a még oly fontos pszichikai paraméterek teljesítését is szem előtt tartja. Ezen szellemi teljesítmények megléte adhat/eredményezhet igazán élhető lakókörnyezetet és adja az egyfajta holisztikus megközelítéssel a fenntartható tervezés mikéntjét” - mondta Dr. Kiss Gyula, a zsűri tagja.

A fenntarthatóság az élet minden területén egyre fontosabbá válik, és - szerencsére - egyre inkább, nem csupán a szavak szintjén. Komoly fejlesztések zajlottak e kérdésben az elmúlt években az építésgazdaság területen is, hiszen köztudott az épületek létesítésének és üzemeltetésének a környezetterhelésben betöltött jelentős szerepe; ennek számos sikeres példáját igazolják egyes megvalósult épületek és azok épületszerkezeti megoldásai.

"Az épített környezetünk minőségét épületeink homlokzatai határozzák meg, és a nemzetközi és hazai klímacélok elérésében is jelentős szerepet játszanak. Az épületburok alapvetően meghatározza az épület energiateljesítményét és egyben esztétikáját. A pályázatban azokat az innovatív megoldásokat keressük, amelyek magas minőséget képviselnek megjelenésben és környezettudatosságban, hogy inspirációt jelentsenek egy jobb, zéró karbon építési gyakorlat számára mind az új építés, mind az épületfelújítások terén" - nyilatkozta Beleznay Éva, a zsűri tagja.

A kiíró, az építőiparban ismert kommunikációs cég, a Build-Communication (és spanyol partnere, a BC Ananas) a bíráló bizottságba az alábbi elismert szakembereket kérte fel:

A zsűri elnöke Horváth Sándor, Széchenyi-díjas okleveles építészmérnök, címzetes egyetemi docens, az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetsége alapító tagja, elnökhelyettese és Örökös Elnöke.

A zsűri tagjai Beleznay Éva, fenntarthatósági szakértő, várostervező, építész és Dr. Kiss Gyula prof. habil DLA építész, egyetemi tanár, szakfejlesztési igazgató, építész szakfelelős (Óbudai Egyetem, Ybl Miklós Építéstudományi Kar).

FENNTARTHATÓ ÉPÜLETBUROK pályázat

A „Fenntartható épületburok” pályázatra, építészek és építész-irodák a 2020. január 1. és 2024. október 27. között használatbavételi engedélyt kapott épülete(i)kkel jelentkezhetnek.

A Bíráló Bizottság a három kategóriában egy-egy fődíjat ítél meg, ami – a nyertes pályamunkák szerzői számára, pályázatonként egy-egy fő részére – egy, a 2025. év első negyedévére szervezett dél-spanyolországi szakmai tanulmányúton való részvétel.

A pályázat lebonyolítását olyan elkötelezett építőanyag-gyártó cégek támogatják, akik számára fontos a fenntarthatóság. E cégek teszik lehetővé a díjat jelentő szakmai tanulmányút lebonyolítását is.

A Fenntartható épületburok pályázatának fő támogatója a CRLT Solutions.
További támogatók a Guardian Glasses, a Leier Hungária, és a PREFA Hungária.
A zsűri egy különdíjat ítélhet oda, amelynek támogatója a Dörken.

A pályaműveket elektronikusan a https://fenntarthato-epuletburok.hu/ weboldalon kell benyújtani.

Ez is érdekelhet

Itt az idő, lépj be az otthoni luxus világába! Fürdőszoba és Otthoni Wellness Kiállítás 2025. január 31 – február 2. BOK Csarnok

Dulux EasyCare+ – hosszan tartó frissesség és tisztaság a falakon!

Hörmann megoldások parkolóhelyek és parkolóházak számára

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Gyors, díjmentes, nagyságrendi számítás a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

A régi megoldásoknak csengettek – Bemutatjuk az új Techson kaputelefont!

Problémás terület az otthonfelújítás során: a padló utólagos hőszigetelése - Megoldás: Austrotherm UNIPLATTE építőlemez, most extra 33% kedvezménnyel

Pala helyére pala? Tetőfelújítás szép és könnyű anyaggal

5 ok, amiért érdemes az Ytong lépcsőelem beépítését fontolóra venni

„A jövő fürdőszobáinak biztosan a praktikum lesz az alapja, de emellett könnyed érzetet keltő, szoborszerű, önmagukban is szép szaniterek alkotják majd” – bemutatkozik Lajos Noémi, az Év fürdőszobája 2024 pályázat győztes tervezője

„A jövő otthonait az élhetőség, a fenntarthatóság, az alkalmazkodás és a természetközeliség kell, hogy jellemezze” – Bemutatkozik Pásztor Gergő, az Év szobája 2024 pályázat közönségdíjasa

Ytong: ahol a minőség, a fenntarthatóság és az elkötelezettség találkozik

Különleges szolgáltatással számítható ki, hogy mennyibe kerülne most a házépítés

Lakberendezési trendek 2024-ben - Új dimenziók az otthonokban

Hogyan és miben lakunk a közeli jövőben? - Új anyagok és technológiák az építészetben

Dizájnos kandallók a hideg estékre

„Megtalálni az egyensúlyt a dizájn és a funkció között” – vallja Dr. Herczeg Andrea, a LOSZ Év lakberendezője 2022 pályázat díjazottja

Hogyan válasszunk kültéri burkolatot és hogyan tartsuk karban, ha tartós és esztétikus felületet szeretnénk?

Innovatív Leier Mintaház Szentendrén – Gyors és energiahatékony megoldás a jövőért

Itt az idő, lépj be az otthoni luxus világába! Fürdőszoba és Otthoni Wellness Kiállítás 2025. január 31 – február 02. BOK Csarnok

7 ok, amiért érdemes a homlokzatburkolatok legújabb generációja mellett dönteni