A hazai építőanyag gyártók tapasztalata szerint 2020 harmadik negyedévében és októberében széttartó tendenciák érvényesültek az egyes gyártói szegmensekben.
A kevesebb ipari beruházás mellett a 2019-ben vagy korábban megkezdett, kedvezményes lakásáfa keretében, lassabban és csúszásokkal befejeződő újlakások anyagigénye megmutatkozott a kereslet szerkezetében. Az égetett kerámia tégla termékek esetében kétszámjegyű maradt a visszaesés, azonban az égetett kerámia tetőcserepek és betoncserepek és kiegészítő termékek kereslete a 2019-es bázist elérte vagy kissé meghaladta. Az első félév visszaesését sikerült részben lefaragni a fehér falazati anyagok terén, így sikerült elérni a 2019-es volument a vizsgált időszakban, továbbá ugyanez érvényesült a homlokzati nyílászárók és a szálas hőszigetelőanyag részpiacain is. Az építőkémia termékeknél 3-5%-al, az EPS hőszigetelő anyagoknál szintén egyszámjegyű értékkel gyengébb kereslet érvényesült 2019 azonos időszakához képest.
A MÉASZ elnöksége pozitívan értékeli az újlakások építésére és az otthonok felújítására, valamint bővítésére meghirdetett programokat, melyek 2021-től lépnek hatályba. Az otthonfelújításoknál az építőanyagokra és a munkadíjra elvárt számlakötelezettség tisztítani fogja a piacot, melynek révén javulhat a kivitelezői minőség, és jobban érvényesülhetnek az építőanyagok műszaki jellemzői.
2020 végén a jövő évre halasztott vásárlások váltak a jellemző beruházói magatartássá, melynek hatása már októberben is megmutatkozott. A hazai építőanyag gyártók óvatos derűlátással abban bíznak, hogy a piac 2021-ben fokozatosan visszaerősödik a korábbi szintekre, és 2021 második félévétől pozitív tartományba fordulhat a magasépítési teljesítmény.
A MÉASZ elnöksége pozitívan értékeli a nemrégiben bejelentett otthonteremtési és otthonfelújítási programokat, melyekben megmutatkoznak a Szövetség korábban benyújtott javaslatai, illetve azok elemei. Az új otthonok építése és a meglévő otthonok korábbinál nagyobb léptékű korszerűsítése várhatóan tartós megbízást nyújt a hazai építőanyag gyártóknak és a kivitelező vállalkozásoknak egyaránt:
- Az otthonfelújításoknál az építőanyagokra és a munkadíjra elvárt számlakötelezettség, tisztítani fogja a piacot, így a vállalkozói szerződések révén a számlát és garanciát nyújtó, tisztességesen működő vállalkozások kerülhetnek helyzetbe. Ezáltal javulhat a kivitelezői minőség, és jobban érvényesülhetnek a beépített építőanyagok műszaki jellemzői.
- Az újlakás-piacon a befektetési célú – jelentős részben külföldi - vásárlók nagyrészt visszavonultak, így 2021-től inkább a valós lakhatási igénnyel rendelkező újlakás-vásárlók kerülhetnek előtérbe. Az elmúlt hónapokban a lakásfejlesztők korábban leállított projekteket nyitottak újra. Jelenleg a legtöbb fejlesztőnél a futó, jelentős csúszásokkal terhelt projektek befejezésén van a fókusz.
- Megélénkültek azok a beruházói ajánlatkérések, melyek felkészülést jelentenek a 2021-től hatályos támogatási időszakra. Emiatt 2020 végéhez közeledve a kivárás vált a jellemző beruházói magatartássá, amely építőanyag gyártói oldalon érzékeltetni fogja hatását a negyedik negyedévben is.
A hazai építőanyag gyártók továbbra is potenciálisan kritikus területként értékelik a beépítő szakember-kapacitások korlátosságát. Az állami, intézményi és ipari projektek felgyorsulása, és az 5%-os áfájú újlakás-projektek indulása a lakásfelújítási piacon generálhat szakemberhiányt.
Az otthonteremtési támogatások, így az 5%-os újlakás-áfa, a csok-ból megvalósítható tetőtér-beépítés, valamint a családi otthonfelújítási támogatási program jövő év eleji elindulásával a hazai építőanyag gyártók óvatos derűlátással abban bíznak, hogy a piac 2021-ben fokozatosan visszaerősödik a korábbi szintekre, és 2021 második félévétől pozitív tartományba fordulhat a magasépítési összteljesítmény.