Több tucat kaktusz, különleges szukkulensek, növény ritkaságok szeptember 11-12-13-án az ELTE Füvészkertben.
A sokak által ismert kaktuszok és pozsgás növények hazája az amerikai és az afrikai földrész, ahol a növények tűző napon, szikla törmelékes hegységekben vagy éppen sivatagi hőségben élnek és virágoznak. A kaktuszgyűjtők és kertészek ezekről a kietlen területekről hozták be a hazai gyűjteményekben és kertészeti üzemekben termesztett szukkulensek őseit a 19. század során. A növények tömeges szaporítása a magvetés, melynek vele járója lett, hogy a kikelt apró magoncok között megjelent néhány az adott faj természetes színétől vagy alakjától eltérő növény egyed, ezekre a jelenségekre néhány külföldi és hazai kaktusz kertész is felfigyelt, és kiemelte ezeket a különleges növény változatokat, mint érdekességeket, majd tovább szaporította már oltás útján őket.

Így jelentek meg, és mai napig is nagyon népszerűek a növénykedvelők körében a színes testű vagy kakastaréj esetleg csavart oszlop formájú kaktusz és egyéb pozsgásnövény változatok.
A kaktuszok test színe a zöld növényi színtestek híján pirosak, sárgák, narancsszínűek vagy piros- sárga tarkázottak lesznek, melyek érdekesek, szépek olykor bizarr külsőt adnak egy -egy kaktusz növénynek, és igen népszerűek lettek a gyűjtők körében. Különösen a papsapka (Astrophytum) a csupaszkehely (Gymnocalycium) és a szemölcskaktuszok ( Mammilaria) nemzetségből kerül ki sok színes vagy kakastaréj (Cristata) változat. Külföldön külön klubokba tömörülnek a színes testű vagy extra formájú kaktuszokat kedvelő gyűjtők, termesztők. Japánban pénz díjas kiállításokon mutatják be legújabb színű vagy formájú kedvenceiket. Hazánkban is kedveltek ezek a kaktuszformák, és dísznövénynek sem utolsók , ezért az idei őszi országos kiállításunk fókuszába helyeztük a növény változatok bemutatását a nagyközönségnek.