Építőanyagból nincsen hiány, de egyes termékeket, például szálas és EPS szigetelőanyagokat nagyobb mennyiségekhez elsősorban rendelésen keresztül lehet vásárolni. A kivitelezői kapacitáshiány miatt továbbra is jelentősen csúsznak a nagy projektek, ezzel párhuzamosan idén jelentős munkadíj-emelkedés volt tapasztalható az építőiparban, különösen a speciális szakipari munkák terén.
A piaci visszajelzések szerint - elsősorban a társasházak terén a lakás-boom elsősorban az “economy” minőségre fókuszál. A kapacitások szűkössége miatt az idén elkészülő lakás-szám viszonylag nehezen ítélhető meg: 16-20 ezer megépülő új lakásra van kilátás.
Égetett kerámia (tégla) falazati termékek: a téglagyárak teljes kapacitással dolgoznak: az első félévhez hasonlóan is 25-30%-os erősödés érzékelhető a tavalyi bázishoz képest, összefüggésben a széles körben tapasztalt lakásépítési előretöréssel - ez várhatóan ki fog tartani az év végéig, sőt, és a lendület jövőre sem várható, hogy megtörne.
A fehér falazati (mészhomok tégla, pórusbeton-) termékeknél változatlanul 20%-os növekedés tapasztalható. Fontos azonban, hogy az ásványi hőszigetelő táblák iránti kereslet tavalyhoz képest megháromszorozódott - hiány egyik termékből sincsen, míg az idei árnövekedés 5% volt.
Az EPS alapú hőszigetelő lemezeknél 2017 első félévében jelenős igény növekedés volt tapasztalható az előző év azonos időszakához viszonyítva. Továbbra is erős a kereslet, ami a szezonalitást bőven ellensúlyozza. 10-15%-os szigetelőanyag vastagság növekedés tapasztalható a hatékonyabb szigetelés utáni igény és a változó szabályozás miatt. Az előző negyedévhez hasonlóan kitartóan nő a legjobb hőszigetelő képességgel rendelkező grafitos lemezek iránti igény is.
Az EPS táblák gyártásához szükséges alapanyagokra nézve egész Európára jellemző erős kereslet mutatkozik. Az alapanyag-gyártóknál végbement nyári gyárleállások és karbantartások összességében nem akadályozták a hazai igények kielégítését, legfeljebb kisebb átmeneti késedelmet okoztak. Az EPS szegmensben különösen jelentős probléma a kivitelezők kapacitás (létszám-) hiánya, akik sok megrendelést csúsztatnak, vagy el sem vállalnak emiatt, ezért az EPS homlokzati szigetelések terén kisebb a növekedés, mint ahogyan azt a valós piaci igények mutatnák.