Az őszi építési szezon elején került nyilvánosság elé az a hiánypótló tanulmány, amelyet évtizedeken át a DEM Iroda jegyzett, és amit az építőipar szereplői – gyártók, kereskedők, kivitelezők és az építőipar állami szereplői - használtak döntéseik megalapozásához.
A legfontosabb: a növekedés motorjaként az elkövetkező években a lakásépítést emeli ki, de előrejelzése szerint a konjunktúra a korábbinál fele olyan hosszú és fele olyan erős lesz.
Az építőiparban más iparágakhoz képest meglepően kevés hivatalos és megbízható adat áll rendelkezésre a piac megítéléséhez, vagy a jövő és a döntések megalapozott tervezéséhez. Hiánypótló adataival 2 év után ebben nyújt ismét segítséget a Build-Communicationfelkérésére, a DEM Iroda egykori tulajdonosa és szakértője, Varga Dénes, közgazdász szakmai vezetésével elkészült 115 oldalas tanulmány.
Az Építési Piaci Prognózis 2017.
A Prognózis arra vállalkozik, hogy orientálja az építési piacon érdekelt vállalkozásokat abban a tekintetben, hogy a következő években, egészen 2020-ig, milyen volumenű kereslettel számolhatnak.
A munka célja annak prognosztizálása volt, hogy a 2016 elején indított programok milyen hosszú, és mennyire intenzív fellendülést hoznak. A tanulmány átfogó képet igyekszik festeni az építőipar tendenciáit, az azt meghatározó körülményeket illetően. Az anyagban, több tekintetben is, nem csupán 2017-ig, hanem 2020-ig történt ez előrejelzés annak érdekében, hogy az elkövetkező évek konjunktúrájáról többet tudjon mondani az üzleti terveiket készítőknek, valamint véleményt mond a lakáspolitikáról, és javaslatokat is tesz e témában.
Fele olyan intenzív lesz a konjunktúra
A 2016-ra várható GDP adat volt a figyelmeztetés a kormány számára, hogy lehetőség szerint az UNIÓS támogatásokból minél többet előrehozzon, ha a választásokra magasabb gazdasági növekedést akar. 2016-ban még sem a lakáspiac élénkülése, sem az UNIÓS támogatások átcsoportosítása (meghitelezése, hiszen a kormány sok esetben előre odaadja, meghitelezi a támogatást) nem lesz elég, hogy a Konvergencia Programban szereplő 2,5 százalékpontot elérje. A növekedést az Építési Piaci Prognózis késztői 2016-ban 1,8 %-ra, 2017-ben 2,6 %-ra, 2018-ban 2,7 %-ra várják a Konvergencia Program 3,1 és 3,4 százalékával szemben. 2019-2020-ban a Prognózis szerint a növekedés üteme tovább lassul.
Magyarországon 2014-ben 0,7 ezer euró volt az egy főre eső építés értéke, Nyugat Európában átlagosan 3,1 ezer, Ausztriában 3,9, vagyis lenne hová növekedni.
Az építés értékét tekintve az anyag 2017-ben, a 2016-os 18 százalékos visszaeséshez képest több mint 10 százalékos növekedést prognosztizál. A részleteket tekintve a növekedés motorja a lakásépítés lesz, és a volumen bővülése nem sokkal marad el a 35 százaléktól. 2017 után a növekedés üteme azonban fokozatosan lassul, 2018-ban 8, míg 2019-ben már csak egy-két százalék lesz. Összefoglalva elmondható, hogy a konjunktúra lassul.
A lakásépítésben négy, a korábbiakhoz képest jó év várható. A 2019-ig folyamatosan emelkedik az évente épített lakások száma, 2019-ben alulról közelíti a 20000 darabos szintet. 2020-ban már ismét kismértékű csökkenés lesz. A várható konjunktúra tehát kevesebb, mint fele olyan hosszúra, és fele olyan intenzívre várható, mint amilyen az 2001-2010-között volt.
További információ http://buildmarketing.hu/epitesi_piaci_prognozis.html