2016-ben először fordult elő a Várépítő pályázat 15 éves történetében, hogy a legkelendőbb építőanyagot, a csemperagasztót nem tudta elosztani a zsűri. Ugyan idén is 15 nyertessel bővült azon intézmények köre, ahol a tervezett felújításhoz a Várépítőn nyert építőanyagokat is felhasználják, minden idők legkevesebb beadott pályázata is azt bizonyítja, az önkormányzatoknak nincs pénze az intézményi feltételek javítását szolgáló beruházásokra.
A kevés pályázó ellenére is kétszer annyi, összesen 27 millió Ft+ÁFA értékű építőanyagot igényelt idén a minden idők legkisebb számú, összesen 26 gyermekintézmény és műemléki pályázója a felújítási munkákat 15 éve építőanyaggal támogató Várépítő pályázaton.
Mivel semmivel sem volt kevesebb érdeklődő telefon, mint korábban, a kiírók egyértelműen az intézményeknél tapasztalható forráshiányra vezetik vissza a csekély pályázati arányt. „Évek óta hangsúlyozzuk, hogy az elnyert tetőcserép, hőszigetelés vagy kazán szállításához, beépítéséhez szükséges forrásokkal a pályázóknak rendelkezniük kell. Meggyőződésünk szerint az ezekre felhasználható saját forrás hiánya miatt már pályázni sem mernek az intézmények. Sajnos így más pályázatokon sem tudnak indulni, de nem is igen vannak jelenleg megfelelő pályázatok.” – mondta el Rajki Diána, a Build-Communication Kft. ügyvezető igazgatója, a pályázat életre hívója az idei eredményeket elemezve, a Budaörsi Városháza dísztermében megrendezett díjátadó ünnepségen június 7-én.
6 év alatt 70 millió Ft + Áfa értékű építőanyag, közel 600 pályázó, és több mint 100 nyertes intézmény. Ez az újjáélesztett, gyermekintézmények és műemlékek kezelőinek beruházásaihoz építőanyagot biztosító Várépítő pályázat mérlege. Még az idei visszafogott érdeklődés után is elmondható, hogy nagy az igény a kisebb, részben energetikai célú, részben pedig a belső működési feltételeket javító beruházásokhoz igényelhető építőanyagokra. Ugyanakkor az idei tapasztalatok bizonyították, hogy sajnos mindez nem elegendő: a forráshiányos intézményeknek igazán nagy szükségük van a kivitelezésre fordítható készpénzre, saját forrás nélkül ugyanis az elnyert termékeket nem tudják beépíteni.
„Az önkormányzatok autonómiájának megőrzése a demokrácia alapja”
Akár jelképesnek is tekinthetjük, hogy idén második alkalommal a díjátadó ünnepségen egy „gazdag” város, Budaörs Önkormányzata látja vendégül a szegényebb települések intézményi és önkormányzati vezetőit. A házigazda, Budaörs Polgármestere, Wittinghoff Tamás köszöntőjében kiemelte az önkormányzatok a civil szervezetekkel, de akár a profitorientált cégekkel való helyi szintű együttműködésének fontosságát, valamint kifejezetten az oktatási intézmények helyzetére utalva szólt az önkormányzatok autonómiájának védelmében. „Budaörs Város sokat tett eddig is az oktatási intézményekért és a helyi műemlékek védelméért is. Ahol erre van forrás, ott az önkormányzatoknak meg kell tartaniuk önrendelkezési jogukat, hiszen ez a demokrácia alapja.”