Bemutatták az Év háza 2013 pályázat nyertes épületeit. A Baumit által támogatott építészeti pályázat győztese a Sóskúton épült H ház lett, tervezője Dévényi Tamás.
A Dévényi Tamás tervezte Sóskúton épült H ház nyerte az Év háza 2013-díjat. „Az épület formavilága, alaprajzi elrendezése a paraszti építészet tömörségét, tisztaságát idézi, és mindez magas szintű kivitelezéssel párosult” – hangzott el a zsűri méltatásában.
„Racionalitás, tisztaság, átláthatóság. Nyugalom, őszinteség, rend. Egyszerűség, szűkszavúság, harmónia. Ilyen és hasonló fogalmak jutnak eszünkbe Dévényi Tamás sóskúti lakóházáról. A forma a végsőkig, a paraszti építészet tömörségéig leegyszerűsített. Hasonlóképpen az alaprajzi elrendezés is a háromosztatú tér tiszta szerkesztését idézi. Homlokzatán csak két anyag, fa és fém dominál. Mindezek rendkívüli szuggesztivitást kölcsönöznek az épületnek.”
Dévényi Sándor, a zsűri elnöke
MÉK különdíj
A Magyar Építész Kamara különdíját a Szigligeten épült nyaraló kapta, építészek: Bulcsu Tamás, Fortvingler Éva, Móser Balázs.
„Hagyomány és korszerűség ötvözete, így jellemezhető tömören a Balaton-felvidéki nyaraló építészeti értékeinek összefoglalása. Az épület tájba illesztése, léptéke és tömege a régi korok hagyományos tudását, mintáit követi, amíg szerkezetében, anyaghasználatában, plasztikájában és fénnyel való telítettségében a mai világ életérzését adja. Mesteri munka, amely mintaként szolgálhat arra, hogyan kell a táji környezetben viselkedni, tanulva az elődöktől, és erre építve újat, mait alkotni.”
Noll Tamás, a Magyar Építész Kamara elnöke
MÉSZ különdíj
A Magyar Építőművészek Szövetsége különdíját a Kővágószőlősön fekvő hétvégi ház nyerte el, építészek: Borsos Ágnes, Bachman Zoltán.
„Borsos Ágnes a Junior Prima Díjas építész ikonikus kis épülettel nyerte el a Magyar Építőművészek Szövetsége különdíját, és debütált építész szakmai körökben 2012-ben. A Kővágószőlősi hétvégi-ház társalkotójával, dr. Bachman Zoltán Kossuth-díjas tervezővel merész vállalkozásba fogtak. Az építészek költői párbeszédet kezdeményeztek a tájba illesztés hagyományos és modern építészeti eszközeinek formai és tartalmi elemeivel. A végletekig elvonatkoztatott kortárs gondolati és formai vágyat az ősi képlet egymásba-születés morfózisában, szinte annak keletkező pillanatában szemlélik, és emelik a térbe sajátos őszinteséggel a gyökerekbe még-még megkapaszkodó XXI. századi létformát. Az egyedi, kísérletező, szuggesztív hatás képes mai, múltbéli és még ki nem mondott gondolatokat azonos időben közölni. A finom eleganciával lehelet könnyen megtestesülő alkotás a mezőny legizgalmasabb alkotása.”
Ferencz Marcel, Ybl díjas építész