Az elmúlt esztendő építészeti szempontból igencsak termékenynek mondható, a világ számos meghatározó középülettel lett gazdagabb. Ezekből állítottunk össze egy válogatást.
Nemzeti Múzeum, Zürich
A Christ & Gantenbein iroda monolit-szerű alkotása robosztus betonszerkezetével hívja fel magára a figyelmet. A 118 éves régi épület klasszikus, tégla homlokzata és az új szárny valóságos paradoxont alkotnak, ennek megfelelően megosztják a közönséget. Egy biztos, mindenkinek van véleménye róla, nehéz úgy elmenni mellette, hogy néhány percre ne állnánk meg és alaposan szemügyre ne vennénk a csúcsívektől és lőréshez hasonlatos ablakoktól tarkított épületet.
Tate Modern, London
Ugyancsak egy korábbi galéria bővítése a következő épület, melynek tervei a Herzog & de Meuron építésziroda asztalán születtek meg. A 64,5 méter magas, gyűrt tégla toronyból lenyűgöző panoráma nyílik a városra. A homlokzat nyers tégla, annak minden szépségével.
Port House, Antwerpen
2016 egyik vesztesége Zaha Hadid. Irodája, az ő nevét viselő Zaha Hadid Architects tervezte a régi tűzoltókaszárnya átalakítását, mely így elképesztő látványt nyújt, gyakorlatilag a város egyik jelképévé vált. Az üvegezett felépítmény beton lábakon áll és szinte egybeolvad a korábbi szerkezettel.
Dinosaur Egg Geológiai Múzeum, Quinglong-hegy Geopark
A Huazhong Egyetem Természettudományi és Technológiai karán készültek a 70 méter hosszú múzeum tervei. Az architektúra változatos betonfülelete és textúrázott bambuszrúdjai a helybéli jellegzetességeket szimbolizálják és a belső terek legalább ilyen látványosak, valamint méltó körítésül szolgálnak a világon egyedülálló dinoszaurusz tojás tárlatnak.
Elbphilharmonie koncertterem, Hamburg
Szintén a Herzog & de Meuron páros alkotása, a Hamburg régi-új kulturális intézményének tervezése. A tervezés folyamata és az építés majd 10 évig tartott, az eredmény pedig egy különleges épület az Elba folyó torkolatánál.
Az alap, a régi téglaépület az 1960-as évekből itt maradt, használaton kívüli raktár volt, melynek átalakítása után a tetjére egy csillogó, csipkézett üveg felépítmény került.
Smithsonian Nemzeti Múzeum, Washington DC
David Adjaye nevéhez fűzödik az afroamerikai történelmet és kultúrát bemutatni hivatott kulturális tér tervezése. Az alul légies üvegfalakra felhúzott, filigrán bronzbetétekkel díszített homlokzat három szintje a föld alatt húzodik, ami idefent látható, az szinte a megkoronázása a komplett műnek.
Forrás: dezeen.com