A túlzott éjszakai világítás, a fényszennyezés amellett, hogy zavarja éjszakai nyugalmunkat és az alváshiány károsítja egészségünket, a madarak és a rovarok pusztulását is okozhatja.
Az új OTÉK-ban a fenntarthatósági szempontok között már szerepel a fényszennyezés is, a kormányrendelet többek közt kimondja, csökkenteni kell a környezetszennyezést a káros anyagok kibocsátásának, a víz- fény- és zajszennyezés mérséklésével.
Káros fények
Akkor beszélünk fényszennyezésről, ha ott is van világítás, ahol nincs rá szükség. Ez pedig sok kellemetlenséget, kárt okoz. A hálószobába bejutva zavarja az alvást, a kóros alváshiány pedig egészségkárosodást okoz. A fényszennyezés közvetlenül és a légkörben lévő részecskéken szóródva közvetve is deríti az égboltot, ez káros hatással van az állatokra. Megzavarja a madarak és az éjszakai rovarok biológiai óráját, így a pusztulásukhoz is vezet, ezzel pedig kárt szenved a táplálkozási lánc, végső soron, mi magunk. De a csillagászok munkáját is megnehezíti a fényszennyezés. Növeli az energiafogyasztást, ezzel együtt a szén-dioxid-kibocsátást, és költségeinket is. Így tehát számos oka van annak, hogy a fényszennyezés csökkentésére kell törekednünk.
Világítás
A közvilágításra kevéssé van kihatásunk, bár meg van a módja annak is, hogy nyomást gyakoroljunk az önkormányzatokra. Viszont saját házunk kivilágításának mértékét már mi határozzuk meg. A világítással annyit kell elérnünk, hogy a megvilágítás szintje, egyenletessége, káprázásmentessége elég a személyek és vagyontárgyak biztonságához, és segítse a biztonságos közlekedést.
Takarékosan
Az első szempont, amit meg kell fontolnunk, hogy ne világítsunk fölöslegesen. Vonatkozik ez a dekorációs kivilágításra, ám ha mégis ragaszkodik valaki például a karácsonyi világításhoz, azt akkor sem kell egész éjszaka bekapcsolva hagyni, este 10 órakor ajánlott kikapcsolni.
Csökkenteni ajánlott a megvilágítási szintet is, tehát egyrészt a lámpák számát, másrészt azok teljesítményét. Egyrészt csak oda tegyünk lámpát, ahova feltétlenül kell, például a bejárathoz, másrészt mozgásérzékelővel kellene üzemeltetni, hogy feleslegesen ne világítson. Utcai közvilágítás esetében ez úgy néz ki, hogy gyéren lakott területen vagy csak minden második világítson, vagy itt is mozgásérzékelővel kell ellátni a lámpákat.