Már a közeli jövőt illetően, de napjainkban is egyre inkább megkerülhetetlenek a megújúló energiát használó rendszerek, ha építkezésre, felújításra adjuk a fejünket. Mit kínálnak ezen a téren a napelemek?
Rövid áttekintés a napelemekről
A napelemes rendszerek célja a villamos energiatermelés, alapeleme és anyaga a szilícium. A szendvicsszerkezetű napelemek fontosabb tényezői az alábbiak:
- közvetlen áram felhasználás
- akkumulátorokban való tárolás
- hálózatra történő visszatáplálás.
Jelenleg két alaptípust különböztetünk meg:
- Polikristályos (összefüggő felületet alkot)
- Monokristályos (nyolcszögletű alakjáról könnyű felismerni)
A monokristályos modulok kicsit jobban teljesítenek a forró égövben, míg északon a polikristályos a hatékonyabb.
Magyarországi lehetőségek, földrajzi adottságok
- A kereskedelmi forgalomban kapható termékek hatékonysága, 6 – 20% között van. Ez azt jelenti, hogy a felületet elérő napenergia hány százalékát képes árammá átalakítani.
- A napsugárzás beesési szögének optimális mértéke Magyarországon átlagosan 35 fok (télen több, nyáron kevesebb)
- Optimális tájolás a déli.
Új termék: napelem tetőcserépbe integrálva
A napelemes cserepek, egész Európában hasonló fejlesztésűek, ami a szokványos égetett tetőcserépnek látszó plasztik tetőfedő elem, és egy napelem‑cella házasítása. Ezek Olaszországban mutatnak a legnagyobb formai változatosságot. Ennek jellegzetessége, hogy a mediterrán kúpcserepekbe integrálják a keskeny álló, hosszabb-rövidebb téglalap formájú fényérzékeny cellákat.
A német fejlesztések is hasonlóak, de a széles, lapos közép-európai cserépformákat alkalmazva. Általános jellemző a magyar fejlesztés esetében is, hogy a „cserép” alapanyaga nem kerámia hanem PP (polipropilén), a tetőfedéskor ezeket kombinálják a normál kerámia cserepekkel.